Úterý 14. července 2020, svátek má Karolína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 14. července 2020 Karolína

Náborové příspěvky nemocnicím pomáhají, přesto stále chybí lékaři i sestry

  8:50aktualizováno  8:50
Zhruba na patnáct milionů korun přijdou Karlovarský kraj v letošním roce náborové příspěvky pro lékaře a další zdravotnický personál. I díky nim se daří částečně stabilizovat personální situaci v nemocnicích v regionu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Vyhráno však není. Ani příspěvky ve výši až 400 tisíc korun pro lékaře nebo 150 tisíc pro sestry a další zdravotnický personál mnohdy nestačí.

„Chybí nám zhruba desítka lékařů nejrůznějších atestací, zejména pak anesteziologové,“ uvedl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Vladislav Podracký.

To, že chybí zrovna anesteziologové, ale není překvapením. „Ti chybí v celé republice, nedostatek je jich i v sousedním Německu,“ dodal.

V obou nemocnicích KKN (Karlovy Vary a Cheb) navíc chybí zdravotní sestry. V současné době by jich bylo potřeba zhruba devadesát.

A podobné problémy musí řešit i nemocnice společnosti Nemos (Sokolov a Ostrov). O náborový příspěvek si tam zažádalo jedenáct lékařů a 21 sester. Ani tak to ale nestačí. Nemocnice stále poptávají zhruba čtrnáct lékařů a zdravotní sestry.

Zdravotníci se nechtějí vázat

Ne každý z lékařů má o náborový příspěvek zájem. Nechce se totiž zavazovat. Lékaři mají nárok na náborový příspěvek až 400 tisíc korun při normálním pracovním úvazku, v pracovním poměru musí ale zůstat minimálně tři roky. Pokud mají nižší pracovní úvazek, tak se jim peníze poměrově krátí. Vyplácí se pak ve dvou částech. Nejprve jednorázově 300 tisíc korun, ve druhém roce pak zbytek.

Podobně je to u sester, radiologických asistentů a dalšího zdravotnického personálu. Nárok mají na náborový příspěvek ve výši 150 tisíc korun, který se vyplácí ve dvou termínech a krátí se při případném kratším úvazku. V pracovním poměru musí zůstat rovněž tři roky.

Karlovarský kraj už v minulosti náborový příspěvek lékařům vyplácel. Určen byl pro ty, kteří pracovali na interních odděleních nemocnic, kde byla tehdy kritická personální situace. Nyní se příspěvky vztahují na nově přijímané zdravotníky všech oddělení nemocnic po celém kraji, pokud splní potřebné podmínky. Zastupitelé ale budou rozhodovat o další úpravě.

„Pravidla jsme nastavili tak, aby nezpůsobovala přecházení zdravotníků z jedné nemocnice do druhé. Kdo chce čerpat náborový příspěvek, nesmí pracovat šest měsíců před prvním květnem 2018 v jiné nemocnici na území regionu, na záchrance či v Zařízení následné rehabilitační a hospicové péče v Nejdku,“ řekl krajský radní pro zdravotnictví Jan Bureš.

Náborové příspěvky budou na prioritní oddělení

Náborový příspěvek podle něj už celkem získalo jedenáct lékařů, osmnáct sester a pět nelékařských pracovníků. Pokud jde o rozdělení po jednotlivých nemocnicích, nejvíce příspěvků obdrželi lidé z karlovarské nemocnice (25), pro chebskou se jednalo o šest pracovníků, v Sokolově o dva a v Ostrově o jednoho.

„Na stole nám leží dalších 54 žádostí, z toho je 14 doktorů, 34 sester a 6 nelékařů,“ poznamenal Bureš.

Vzhledem k tomu, že nábory byly úspěšné a personální situaci se daří zlepšovat, chce kraj změnit dotační pravidla.

„Dotační titul by se měl vztahovat na oddělení, která jsou vyhodnocená jako prioritní,“ upozornil Bureš. Zastupitelé o tom mají rozhodovat už ve čtvrtek.

Jako prioritní přitom označil karlovarské oddělení ARO, chebskou chirurgii, internu, ARO a gynekologii, sokolovské ARO, internu a urologii. V Ostrově pak psychiatrii a následnou péči.

Nemocnice pořádají pro zájemce exkurze

Situaci chce kraj neustále vyhodnocovat. „Budeme hodnotit, jak se daří oddělení nemocnic stabilizovat, a v budoucnu se zaměříme především na ta, kde lékaři budou stále chybět,“ vysvětlila hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Kraj nepodporuje pouze lékaře v nemocnicích. Šanci získat finanční prostředky mají také obce, které chtějí pomoci svým praktickým doktorům s vybavením venkovských ordinací novými informačními technologiemi spojenými s eRecepty. Dotační titul má pomoci například v situacích, kdy lékař dojíždí do několika obcí najednou a musel by v každé z nich investovat do vybavení, které je potřebné pro vydávání eReceptů.

„Celkem jsme z rozpočtu Karlovarského kraje vyčlenili na tyto účely pro letošní rok 500 tisíc korun a prozatím evidujeme pouze jednu žádost o dotaci,“ dodal radní Bureš. O peníze mohou žádat obce do tří tisíc obyvatel a získat mohou příspěvek ve výši 35 tisíc korun.

O příchody nových pracovníků se snaží i nemocnice. Hledají je třeba pomocí sociálních sítí nebo pořádáním exkurzí.

Právě při takové akci projevily přání stát se zdravotními sestrami dvě žačky deváté třídy, které navštívily ostrovskou nemocnici. Obě mají v úmyslu přihlásit se na střední zdravotnickou školu. V Ostrově by chtěly absolvovat praxi a chodit sem třeba i pomáhat o víkendech. Zdejší hlavní sestra Lenka Dlouhá takové brigádníky vítá. „Podobné praxe tu fungují několik let,“ uvedla.

Autor:
  • Nejčtenější

Po srážce vlaků na Karlovarsku jsou dva mrtví, policie řeší obecné ohrožení

Na Karlovarsku se odpoledne srazily dva osobní vlaky. Prvotní neoficiální informace uváděly, že se zranilo dvacet až...

Vlak na Vary měl před srážkou čekat v Perninku, jednou z obětí je Němec

Železniční trať u obce Pernink na Karlovarsku, je po úterní tragické srážce vlaků už průjezdná. České dráhy tu provoz...

Nosil zraněné od vlaků. Situace byla vypjatá, ale nikdo nepanikařil, říká

Jan Čech v úterý odpoledne řezal dřevo na svém pozemku u domku v Perninku na Karlovarsku. Nejdřív slyšel houkání, pak...

Je těžké nejdřív organizovat, až pak léčit, říká záchranářka o srážce vlaků

Záchranáři z Karlovarského kraje vyhodnocují velmi těžký zásah. Srážka vlaků u Perninku byla pro některé z nich prvním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedmdesát tratí nemá zabezpečení ani výpravčí. Dopravu jistí jen vysílačky

Na 1 715 kilometrech českých železnic nejsou žádní výpravčí, žádná zabezpečovací zařízení, žádná návěstidla, která by...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Hasiči z Kyselky mají nové vozidlo, potřebují ale také větší zbrojnici

Dobrovolní hasiči z Kyselky na Karlovarsku mají nové zásahové vozidlo, ale nemají ho kde parkovat. Ve stávající...

Karlovarský kraj získal peníze navíc na další opravy silnic

Více než 233 milionů korun získá Karlovarský kraj ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na pokračování...

Interna a onkologie chebské nemocnice zůstanou v provozu, sehnaly lékaře

Karlovarskému kraji se podařilo zajistit dostatek personálu, který by pomohl chebské nemocnici překlenout období...

Chebskou obecní pec poprvé využila veřejnost. Pekla chléb, buchty i pizzu

Po sérii zkušebních testů si mohli lidé v chebské obecní peci v úterý večer oficiálně poprvé upéct vlastní chléb. Na...

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Depp a Heardová u soudu perou špinavé prádlo. Kromě drog došlo i na výkaly

Johnny Depp popřel, že by během pobytu na svém soukromém ostrově na Bahamách zaútočil na exmanželku Amber Heardovou....

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...

Zemřela herečka Kelly Prestonová, manželka Johna Travolty

Americká herečka Kelly Prestonová zemřela v 57 letech na rakovinu prsu. Manželka herce Johna Travolty, který její smrt...