Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. listopadu 2022 René

Náborové příspěvky nemocnicím pomáhají, přesto stále chybí lékaři i sestry

  8:50
Zhruba na patnáct milionů korun přijdou Karlovarský kraj v letošním roce náborové příspěvky pro lékaře a další zdravotnický personál. I díky nim se daří částečně stabilizovat personální situaci v nemocnicích v regionu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Vyhráno však není. Ani příspěvky ve výši až 400 tisíc korun pro lékaře nebo 150 tisíc pro sestry a další zdravotnický personál mnohdy nestačí.

„Chybí nám zhruba desítka lékařů nejrůznějších atestací, zejména pak anesteziologové,“ uvedl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Vladislav Podracký.

To, že chybí zrovna anesteziologové, ale není překvapením. „Ti chybí v celé republice, nedostatek je jich i v sousedním Německu,“ dodal.

V obou nemocnicích KKN (Karlovy Vary a Cheb) navíc chybí zdravotní sestry. V současné době by jich bylo potřeba zhruba devadesát.

A podobné problémy musí řešit i nemocnice společnosti Nemos (Sokolov a Ostrov). O náborový příspěvek si tam zažádalo jedenáct lékařů a 21 sester. Ani tak to ale nestačí. Nemocnice stále poptávají zhruba čtrnáct lékařů a zdravotní sestry.

Zdravotníci se nechtějí vázat

Ne každý z lékařů má o náborový příspěvek zájem. Nechce se totiž zavazovat. Lékaři mají nárok na náborový příspěvek až 400 tisíc korun při normálním pracovním úvazku, v pracovním poměru musí ale zůstat minimálně tři roky. Pokud mají nižší pracovní úvazek, tak se jim peníze poměrově krátí. Vyplácí se pak ve dvou částech. Nejprve jednorázově 300 tisíc korun, ve druhém roce pak zbytek.

Podobně je to u sester, radiologických asistentů a dalšího zdravotnického personálu. Nárok mají na náborový příspěvek ve výši 150 tisíc korun, který se vyplácí ve dvou termínech a krátí se při případném kratším úvazku. V pracovním poměru musí zůstat rovněž tři roky.

Karlovarský kraj už v minulosti náborový příspěvek lékařům vyplácel. Určen byl pro ty, kteří pracovali na interních odděleních nemocnic, kde byla tehdy kritická personální situace. Nyní se příspěvky vztahují na nově přijímané zdravotníky všech oddělení nemocnic po celém kraji, pokud splní potřebné podmínky. Zastupitelé ale budou rozhodovat o další úpravě.

„Pravidla jsme nastavili tak, aby nezpůsobovala přecházení zdravotníků z jedné nemocnice do druhé. Kdo chce čerpat náborový příspěvek, nesmí pracovat šest měsíců před prvním květnem 2018 v jiné nemocnici na území regionu, na záchrance či v Zařízení následné rehabilitační a hospicové péče v Nejdku,“ řekl krajský radní pro zdravotnictví Jan Bureš.

Náborové příspěvky budou na prioritní oddělení

Náborový příspěvek podle něj už celkem získalo jedenáct lékařů, osmnáct sester a pět nelékařských pracovníků. Pokud jde o rozdělení po jednotlivých nemocnicích, nejvíce příspěvků obdrželi lidé z karlovarské nemocnice (25), pro chebskou se jednalo o šest pracovníků, v Sokolově o dva a v Ostrově o jednoho.

„Na stole nám leží dalších 54 žádostí, z toho je 14 doktorů, 34 sester a 6 nelékařů,“ poznamenal Bureš.

Vzhledem k tomu, že nábory byly úspěšné a personální situaci se daří zlepšovat, chce kraj změnit dotační pravidla.

„Dotační titul by se měl vztahovat na oddělení, která jsou vyhodnocená jako prioritní,“ upozornil Bureš. Zastupitelé o tom mají rozhodovat už ve čtvrtek.

Jako prioritní přitom označil karlovarské oddělení ARO, chebskou chirurgii, internu, ARO a gynekologii, sokolovské ARO, internu a urologii. V Ostrově pak psychiatrii a následnou péči.

Nemocnice pořádají pro zájemce exkurze

Situaci chce kraj neustále vyhodnocovat. „Budeme hodnotit, jak se daří oddělení nemocnic stabilizovat, a v budoucnu se zaměříme především na ta, kde lékaři budou stále chybět,“ vysvětlila hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Kraj nepodporuje pouze lékaře v nemocnicích. Šanci získat finanční prostředky mají také obce, které chtějí pomoci svým praktickým doktorům s vybavením venkovských ordinací novými informačními technologiemi spojenými s eRecepty. Dotační titul má pomoci například v situacích, kdy lékař dojíždí do několika obcí najednou a musel by v každé z nich investovat do vybavení, které je potřebné pro vydávání eReceptů.

„Celkem jsme z rozpočtu Karlovarského kraje vyčlenili na tyto účely pro letošní rok 500 tisíc korun a prozatím evidujeme pouze jednu žádost o dotaci,“ dodal radní Bureš. O peníze mohou žádat obce do tří tisíc obyvatel a získat mohou příspěvek ve výši 35 tisíc korun.

O příchody nových pracovníků se snaží i nemocnice. Hledají je třeba pomocí sociálních sítí nebo pořádáním exkurzí.

Právě při takové akci projevily přání stát se zdravotními sestrami dvě žačky deváté třídy, které navštívily ostrovskou nemocnici. Obě mají v úmyslu přihlásit se na střední zdravotnickou školu. V Ostrově by chtěly absolvovat praxi a chodit sem třeba i pomáhat o víkendech. Zdejší hlavní sestra Lenka Dlouhá takové brigádníky vítá. „Podobné praxe tu fungují několik let,“ uvedla.

Autor:
  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Místo blahobytu přišel tvrdý pád, Bublava a Prameny teď splácejí dluhy

Obce Bublava a Prameny jsou v Karlovarském kraji synonymem problémů. Obě se do nich dostaly kvůli megalomanským...

Řidič prorazil stěnu benzinky, povalil regály a ujel. Policie hledá svědky

Karlovarští policisté pátrají po řidiči, který se vysokou rychlostí vřítil do budovy čerpací stanice, povalil regály se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Útočník dusil spícího muže, ten se zachránil předstíráním své smrti

Pokus o vraždu vyšetřují policisté v Aši na Chebsku. Pachatel se tam pokusil povlečením udusit spícího majitele domu....

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Chystaná naučná stezka protne ašský Park historie jako časová osa

V příštím roce chtějí v Aši dokončit Park historie. V rámci poslední části obnovy tohoto prostoru vznikne virtuální...

Chebské muzeum provoní vánoční koření, lidé uvidí unikátní kamna

Letošní třiadvacátý ročník adventního trhu v chebském muzeu bude výjimečný. Návštěvníkům nabídne pohled na nově...

V novém pavilonu karlovarského Světa záchranářů simulují nehody i záchranu

Sedmý rok úspěšné existence oslavil karlovarský Svět záchranářů. Největším počinem bylo dokončení pavilonu bezpečnosti...

První sportovní nadšenci okusili sjezdovku na Karlovarsku v Potůčkách

Jako první na Karlovarsku si lidé mohli o víkendu zalyžovat v krušnohorském areálu Skipot v Potůčkách. V sobotu tam...

Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč
Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč

Připravili jsme si pro vás 3 krásné obří stavebnice LEGO DUPLO Divoká zvířata světa. Ty přenesou vaše nejmenší na cestu kolem světa, na které...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...