V Karlovarském kraji hrozí omezení sociální péče. Chybí 110 milionů

  9:43aktualizováno  9:43
Sociální zařízení v Karlovarském kraji nemají peníze na provoz. Dotace od státu jsou nižší, poskytovatelům služeb chybí celkem sto deset milionů korun. Potížemi se zabývá krajský úřad i ministerstvo sociálních věcí. Řešení situace je však v nedohlednu.
Sociálním zařízením v kraji hrozí kvůli chybějícím milionům omezení i rušení služeb. (ilustrační foto)

Sociálním zařízením v kraji hrozí kvůli chybějícím milionům omezení i rušení služeb. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Mají doma postižené dítě. Do ústavu ho dát nechtějí, rozhodli se o něj postarat sami. Oba rodiče ale musí chodit do práce a v tom jim pomáhá denní stacionář. Teď ale kvůli nedostatku peněz hrozí, že jeden z rodičů bude muset zůstat doma, což výrazně zasáhne rodinný rozpočet.

I to se může stát rodinám v kraji, které jsou závislé na sociálních službách. Jejich poskytovatelé totiž budou muset buď omezit kapacity zařízení, nebo činnost. Na jejich provoz chybí v kraji sto deset milionů korun. A v celé republice jsou to skoro dvě miliardy.

"Hrozí, že kvůli nedostatku peněz budeme muset propustit jednoho zaměstnance. To může znamenat horší péči o klienty," řekla Věra Bráborcová, ředitelka Denního stacionáře Mateřídouška v Chodově. Na provoz zařízení pro 45 klientů chybí v letošním roce více než půl milionu korun.

Podobně je na tom intervenční centrum, které spadá pod obecně prospěšnou společnost Pomoc v nouzi. "Z peněz, o které jsme požádali, jsme dostali jen jednatřicet procent," uvedla vedoucí Eva Chalupníková Doležalová.

Centrum mimo jiné pomáhá obětem domácího násilí. I z něj budou nejspíš muset podle Evy Chalupníkové Doležalové odejít dva pracovníci.

Hrozí omezení i rušení služeb

Sociálním zařízením v kraji hrozí kvůli chybějícím milionům omezení i rušení služeb.

"Denně přichází kopie žádostí na ministerstvo práce a sociálních věcí o jejich dofinancování," řekl náměstek hejtmana a zároveň místopředseda sociální komise Asociace krajů ČR Miloslav Čermák.

"Kraj bohužel nedostává v rámci přerozdělení daní na sociální věci finanční prostředky. Umím si představit úsporu v jiném resortu, například u ministerstva obrany, ale nevím jak a kam případně přesunout klienty sociálních služeb, pokud by tato zařízení musela být kvůli nedostatku finančních prostředků uzavřena," dodal Čermák.

Na dotace pro sociální služby je letos v rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí podle mluvčí Štěpánky Filipové o 360 milionů korun méně než loni. Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR říká, že je potřeba dalších 490 milionů korun.

"Po jednání s ministryní Ludmilou Müllerovou se zástupci asociace a krajů shodli na tom, že je potřeba více zapojit kraje do dotačního řízení a přehodnotit potřebnost a efektivitu služeb v jednotlivých regionech. Další jednání je naplánováno na březen," informovala Filipová.

Asociace upozorňuje, že bez dalších financí by muselo asi 250 zařízení ukončit činnost a o práci by mohlo přijít až 2 400 lidí.

"Poskytovatelé budou muset omezovat pracovní místa v řádu stovek, snižovat kapacity lůžek a azylových domů, počty poskytovaných hodin terénní péče a intervencí a podobně," řekl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký.

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová po jednání s vedením asociace uvedla, že její resort aktuální situaci mapuje a věnuje jí velkou pozornost. "Pravidla pro letošní rok ale není možné měnit za pochodu. Je vždy důležité, aby peníze směřovaly tam, kde jsou skutečně potřeba."

Z jednání podle mluvčí Filipové vyplynulo, že letošní situace se bude řešit během roku. "Do konce dubna bude ministerstvo monitorovat situaci a přijímat žádosti o dofinancování služeb, které pak ve spolupráci s kraji vyhodnotí. Pokud se podaří získat další peníze, začneme je rozdělovat od června," uvedla.

Nejčtenější

Exekutoři mu zabezpečili byt i se dvěma psy. Fenka stres nepřežila

Exekutoři zapečetili muži dům. Uvnitř byli dva psi

Obrovský šok zažil minulý týden invalidní důchodce z Březové na Sokolovsku, když se vrátil domů z návštěvy příbuzných....

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Další z rubriky

Část karlovarské MHD se přesune na koleje, vlaky nově zastaví u KV Areny

KV Arena

Konkrétní podobu začíná dostávat několik let starý projekt takzvaných vlakotramvají v Karlových Varech. Díky nim by se...

Na Chebsku při nehodě dvou aut zemřelo dítě. Pro zraněné letěl vrtulník

Po střetu dvou osobních aut u Poříčí nad Sázavou přišel o život jeden z řidičů....

K tragické dopravní nehodě na Chebsku v sobotu odpoledne vyjížděly všechny složky IZS. Za obcí Hazlov směrem na Aš se...

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ REFERENT (STAVEBNICTVÍ) – ZÁPADNÍ ČECHY

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz