Soudci v Karlovarském kraji se obávají, že je zavalí lavina sporů mezi mobilními operátory a jejich klienty. (Ilustrační snímek)

Soudci v Karlovarském kraji se obávají, že je zavalí lavina sporů mezi mobilními operátory a jejich klienty. (Ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Soudy v kraji se obávají kolapsu, čekají tisíce sporů s operátory

  • 1
Lidem na západě Čech hrozí, že se jim prodlouží čekání na soud. Na soudce se totiž valí lavina, která je může zcela zahltit novou povinností. Vyplývá z novely zákona o elektronických komunikacích, podle které mají začít soudy řešit spory mezi mobilními operátory a jejich klienty.

Soudy v regionu se obávají, že je zavalí tisíce takových sporů. Zatím je všechny řeší telekomunikační úřad. Znepokojení jsou třeba lidé z Okresního soudu v Karlových Varech. Snahu převést agendu telekomunikačních sporů z Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) na justici nevidí jako zrovna šťastné řešení.

Co řeší novela zákona

  1. Lepší informovanost při sjednávání smluv na dálku
    Operátor bude muset v listinné nebo elektronické podobě předložit všechny podrobnosti smlouvy. Zákazník často netuší, s čím ve smlouvě souhlasí.
  2. Zákaz automatického prodlužování smluv
    Operátor si nyní bude muset sám vyžádat souhlas o prodloužení smlouvy, a to alespoň 1-3 měsíce před uplynutím sjednaného závazku.
  3. Konec sankcí za předčasné ukončení smlouvy
    Operátoři by si v podmínkách smlouvy neměli dopředu stanovovat výši pokuty za přechod ke konkurenci před uplynutím sjednaného závazku. Pokuta by měla firmě sloužit jen jako náhrada za škody způsobené například nesplácením měsíčních paušálů.
  4. Rychlejší vstup virtuálů na trh
    Operátoři již nesmějí vyjednávání
    s takzvanými virtuálními operátory protahovat.
    Zdroj: http://mobil.idnes.cz

"Vedlo by to k nadměrnému zatížení soudu, nárůstu civilní agendy, prodloužení doby soudního řízení a rovněž i zvýšení administrativní zátěže, jakož i nákladů spojených s vyřizováním těchto věcí," řekl mluvčí soudu a soudce Jan Hostaš.

Bez vstupních informací nemůže sdělit, o kolik by se prodloužila doba civilního řízení. Soudci ale obecně říkají, že stovky a tisíce nových spisů o nezaplacení telekomunikačních poplatků by na ně dolehly tíživě. Hovoří o "šílené" agendě až dvou tisíc věcí ročně, které by mohly přijít na každý soud v okresu.

"Obecně se dá říci, že zpočátku by asi existovala přímá úměra mezi nárůstem věcí a prodloužením doby řízení," uvedl Jan Hostaš.

Při zvýšeném zatížení soudu o třetinu by se také o třetinu prodloužila doba do vyřešení celého sporu. Navíc některé soudkyně čerpají mateřskou dovolenou. V Karlových Varech to je jedna soudkyně, v Chebu tři. "Pracujeme nyní se sníženým stavem, takže by o to horší byla situace po platnosti novely zákona o elektronických komunikacích," sdělil mluvčí chebského soudu Milan Homolka.

Také sokolovský soudce Timm Šmehlík si myslí, že soudy nemohou chystané povinnosti absolutně zvládat.

"V Sokolově trvá soudní řízení od podání žaloby až do vydání rozsudku v průměru šest měsíců." Sokolovská justice má oproti Varům a Chebu plný stav. Jak ale Timm Šmehlík říká, spousta soudců je v důchodovém věku.

Ministerstvo spravedlnosti neustále prohlašuje, že chce soudům ulevit a zbavit je zbytečné zátěže. Novelu zákona o elektronických komunikacích, kterou projednal v parlamentu hospodářský výbor, proto nevidí jako správnou cestu. "Ministerstvo spravedlnosti s návrhem novely zákona nesouhlasí. Jako nejvhodnější považujeme ponechání současné úpravy rozhodování těchto sporů ČTÚ, a to i s ohledem na evropskou legislativu, která žádá mimosoudní, nenákladné a rychlé řešení těchto sporů," sdělila tisková mluvčí resortu Štěpánka Čechová.