Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. října 2021 Hedvika

Modely letadel, zbraně i uniformy. V Chebu ožívá slavná minulost letiště

  16:07
Slavná minulost chebského letiště ožívá v novém muzeu, které dnes slavnostně otevírá. Věnuje se historii chebského letectví do roku 1938 a své expozice představí v bývalých prostorách Galerie 4 v chebské Kamenné ulici.

V muzeu jsou k vidění například dobová rakousko-uherská vyznamenání z období 1. světové války, vycházková a služební uniforma důstojníka letectva z doby Mnichovské krize, tedy z let 1937 až 1938, modely letadel, která za 1. světové války či těsně po ní nad Chebem létala, kopie tehdejších zbraní, ale i třeba část dvojplošníku ve skutečné velikosti.

Za projektem stojí kastelán Chebského hradu Tomáš Dostál spolu se svým někdejším kolegou a současným zaměstnancem Muzea Cheb Martinem Plevným.

„O tom, jak vytvořit muzeum, které by se věnovalo starému chebskému letišti v dobách jeho největší slávy, jsme přemýšleli dobré tři roky. Měli jsme i jasno v tom, kam muzeum umístit. Jenže když se před časem začalo mluvit o tom, že by mohla Kamennou ulicí jezdit auta v obou směrech, pustili jsme celý plán k ledu,“ vzpomíná kastelán Tomáš Dostál na dobu, kdy byl nápad na muzeum ještě v plenkách.

V souvislosti se změnami v dopravě se totiž zvažovalo i to, že by se v Kamenné mohlo obnovit podloubí, které tu kdysi bývalo. Do něj by se poté přesunul stávající chodník a úzká ulice by tím v místě napojení na náměstí Krále Jiřího získala potřebnou šířku pro obousměrný provoz.

Jenže letecké muzeum by pak muselo hledat nové výstavní prostory. A to by byl oříšek. Situace se změnila poté, co město definitivně rozhodlo, že Kamenná ulice zůstane jednosměrkou.

„Tak jsme se k nápadu vrátili. Od radnice jsme dostali zelenou a od té doby na přípravě intenzivně pracujeme,“ pokračuje Dostál s tím, že místnosti, které zůstaly po galerii, nebylo třeba nijak zvlášť upravovat.

„Nové chebské muzeum se věnuje nejstaršímu místnímu letišti. Stěžejní pro nás je doba jeho největší slávy v letech 1918 až 1938. Ale pozor, není to letiště, jaké znají lidé dnes. To, co dnes v Chebu funguje, je vlastně druhoválečné letiště, které bylo zřízeno u letecké továrny a původně sloužilo jako zkušební,“ popisuje kastelán.

Letiště, které si veřejnost v muzeu připomene, bývalo podle něj naproti hřbitovu, na místě areálu někdejšího ČSAD.

„Vzniklo někdy v roce 1917 a těsně před Mnichovem bylo zrušeno. O tomhle letišti se toho moc neví, a proto jsme se zaměřili právě na něj. Zajímavé je, že už tehdy měli stavitelé problémy s vykoupením pozemků pro stavbu ranveje. Sedláci se prodeji půdy úporně bránili,“ popisuje kastelán.

Originální artefakty

Podle jeho slov vystaví nové muzeum řadu dalších zajímavých fotografií a dobových listin. „Nechtěli jsme ale dělat expozici jen z těchto materiálů. Proto jsme nechali udělat repliky dobových uniforem, a to jak důstojnických, tak běžných. Chystáme se vystavit i kožené obleky, ve kterých se tehdy létalo. Tedy kombinézy, bundy, kukly,“ představuje exponáty Dostál.

Hotové jsou přesné kopie zbraní, které jsou k nerozeznání podobné originálům, i profesionálně udělané modely letadel, která prokazatelně v Chebu létala za 1. světové války i těsně po ní. Vyrobili je v různých velikostech chebští modeláři. Jsou to stroje, které se podařilo ukořistit, rakousko-uherská letadla, ale také letadla československá.

Dostál dodává, že jako třešničku na dortu návštěvníci uvidí v prostorách muzea i část historického letadla ve skutečné velikosti. „Celé by se nám do muzea nevešlo,“ směje se.

„Je to část dvoumístného rakousko-uherského dvouplošníku, který tu létal za dob první republiky. Vpředu seděl pilot a za ním pozorovatel. A právě od místa pozorovatele až k ocasu si lidé budou moci trup letadla důkladně prohlédnout. A to včetně výškovky, směrovky a repliky leteckého kulometu z 1. světové války, který je samozřejmě také ve skutečné velikosti. Z prostorových důvodů budeme muset oželet také křídla,“ doplňuje Dostál.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíKarlovy VaryChebSokolovMariánské Lázně, , další

  • Nejčtenější

Soud pravomocně osvobodil muže, který původně dostal doživotí za dvě vraždy

Pražský vrchní soud pravomocně osvobodil Roberta Tempela viněného z dvojnásobné vraždy spáchané v roce 2001 na...

Jágr bodoval, ale Kladno nezvládlo přestřelku s Kometou. Derby pro Vary

Hokejová extraliga pokračovala dvěma předehrávkami čtrnáctého kola. První západočeské derby sezony vyznělo lépe pro...

Relikviář sv. Maura zdobí mytický ropuší kámen, ukázalo čištění

Unikátní objev učinili odborníci při čištění relikviáře sv. Maura na zámku Bečov. Mezi ozdobami národní kulturní...

Při úrazu přišel o obě ruce, nohu a sluch. Na speciálním kole teď zdolává vrchy

Premium Pět let se devětačtyřicetiletý Jiří Hos z Chebska potýká s následky pracovního úrazu. Vyučeného elektrikáře při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Matka a dcera zbily mladíka kvůli půjčce, podržel jim ho jejich známý

Až osm let vězení hrozí trojici útočníků, kteří podle policie před karlovarskou restaurací zbili dvacetiletého mladíka....

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

V Chebu roste lávka přes koleje, za rok už lidé přestanou obíhat nádraží

V Chebu roste nová lávka přes areál nádraží. Nahradí původní železné přemostění, které už z hlediska bezpečnosti...

Zaparkovaná auta často překážejí hasičům. Když je nejhůř, jdou k zásahu pěšky

Špatně zaparkovaná auta mnohdy komplikují práci hasičům, kteří spěchají k zásahu. Jak ukázala nedávná prověrka...

Do prosince na radnici, pak uvidí. Kroužky poslaly starostku do Sněmovny

Běžná agenda města čekala o povolebním pondělku starostku Sokolova Renatu Oulehlovou. Ta se stala vedle bývalé...

Jsme v UNESCO, hlásí turistům nová božídarská socha. Odolá i orkánu

Šest metrů vysoká kovová socha nad kruhovým objezdem na Božím Daru upozorňuje návštěvníky, že vstupují na území památky...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...