Modely letadel, zbraně i uniformy. V Chebu ožívá slavná minulost letiště

  16:07aktualizováno  16:07
Slavná minulost chebského letiště ožívá v novém muzeu, které dnes slavnostně otevírá. Věnuje se historii chebského letectví do roku 1938 a své expozice představí v bývalých prostorách Galerie 4 v chebské Kamenné ulici.

V muzeu jsou k vidění například dobová rakousko-uherská vyznamenání z období 1. světové války, vycházková a služební uniforma důstojníka letectva z doby Mnichovské krize, tedy z let 1937 až 1938, modely letadel, která za 1. světové války či těsně po ní nad Chebem létala, kopie tehdejších zbraní, ale i třeba část dvojplošníku ve skutečné velikosti.

Za projektem stojí kastelán Chebského hradu Tomáš Dostál spolu se svým někdejším kolegou a současným zaměstnancem Muzea Cheb Martinem Plevným.

„O tom, jak vytvořit muzeum, které by se věnovalo starému chebskému letišti v dobách jeho největší slávy, jsme přemýšleli dobré tři roky. Měli jsme i jasno v tom, kam muzeum umístit. Jenže když se před časem začalo mluvit o tom, že by mohla Kamennou ulicí jezdit auta v obou směrech, pustili jsme celý plán k ledu,“ vzpomíná kastelán Tomáš Dostál na dobu, kdy byl nápad na muzeum ještě v plenkách.

V souvislosti se změnami v dopravě se totiž zvažovalo i to, že by se v Kamenné mohlo obnovit podloubí, které tu kdysi bývalo. Do něj by se poté přesunul stávající chodník a úzká ulice by tím v místě napojení na náměstí Krále Jiřího získala potřebnou šířku pro obousměrný provoz.

Jenže letecké muzeum by pak muselo hledat nové výstavní prostory. A to by byl oříšek. Situace se změnila poté, co město definitivně rozhodlo, že Kamenná ulice zůstane jednosměrkou.

„Tak jsme se k nápadu vrátili. Od radnice jsme dostali zelenou a od té doby na přípravě intenzivně pracujeme,“ pokračuje Dostál s tím, že místnosti, které zůstaly po galerii, nebylo třeba nijak zvlášť upravovat.

„Nové chebské muzeum se věnuje nejstaršímu místnímu letišti. Stěžejní pro nás je doba jeho největší slávy v letech 1918 až 1938. Ale pozor, není to letiště, jaké znají lidé dnes. To, co dnes v Chebu funguje, je vlastně druhoválečné letiště, které bylo zřízeno u letecké továrny a původně sloužilo jako zkušební,“ popisuje kastelán.

Letiště, které si veřejnost v muzeu připomene, bývalo podle něj naproti hřbitovu, na místě areálu někdejšího ČSAD.

„Vzniklo někdy v roce 1917 a těsně před Mnichovem bylo zrušeno. O tomhle letišti se toho moc neví, a proto jsme se zaměřili právě na něj. Zajímavé je, že už tehdy měli stavitelé problémy s vykoupením pozemků pro stavbu ranveje. Sedláci se prodeji půdy úporně bránili,“ popisuje kastelán.

Originální artefakty

Podle jeho slov vystaví nové muzeum řadu dalších zajímavých fotografií a dobových listin. „Nechtěli jsme ale dělat expozici jen z těchto materiálů. Proto jsme nechali udělat repliky dobových uniforem, a to jak důstojnických, tak běžných. Chystáme se vystavit i kožené obleky, ve kterých se tehdy létalo. Tedy kombinézy, bundy, kukly,“ představuje exponáty Dostál.

Hotové jsou přesné kopie zbraní, které jsou k nerozeznání podobné originálům, i profesionálně udělané modely letadel, která prokazatelně v Chebu létala za 1. světové války i těsně po ní. Vyrobili je v různých velikostech chebští modeláři. Jsou to stroje, které se podařilo ukořistit, rakousko-uherská letadla, ale také letadla československá.

Dostál dodává, že jako třešničku na dortu návštěvníci uvidí v prostorách muzea i část historického letadla ve skutečné velikosti. „Celé by se nám do muzea nevešlo,“ směje se.

„Je to část dvoumístného rakousko-uherského dvouplošníku, který tu létal za dob první republiky. Vpředu seděl pilot a za ním pozorovatel. A právě od místa pozorovatele až k ocasu si lidé budou moci trup letadla důkladně prohlédnout. A to včetně výškovky, směrovky a repliky leteckého kulometu z 1. světové války, který je samozřejmě také ve skutečné velikosti. Z prostorových důvodů budeme muset oželet také křídla,“ doplňuje Dostál.

Nejčtenější

Majiteli vozu se zdála vysoká cena za opravu, automechanik jej zbil

Ilustrační snímek

Pracovník autoservisu na Karlovarsku zbil majitele auta za to, že se zdráhal zaplatit vysokou částku za opravu vozu....

Zadlužené Prameny jsou v patové situaci, zrušily prodej pozemků věřiteli

Obec Prameny na Chebsku tíží kvůli neúspěšnému projektu na stáčírnu minerální...

Plán na oddlužení obce Prameny na Chebsku dostává trhliny. Smlouvy na prodej pozemků s vrty, které obec uzavřela v...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Jsem nervózní a celá se třesu. Effangovou čeká debut v reprezentaci

Pamela-Therese Effangová z Hradce Králové

Pamela-Therese Effangová zůstává bezprostřední i jako novopečená seniorská reprezentantka. Na svém prvním srazu...

Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních...

Další z rubriky

Památným stromem se v Sokolově stal dub letní, který roste u chemičky

Novým památným stromem se stal dub letní rostoucí u sokolovské chemičky.

Už dlouhé desítky let tvoří zajímavý kontrast mezi přírodou a průmyslem. Dub letní, který se letos stal dalším památným...

Vyběhli z trabantu k hranici, ale neuspěli. První nyní dosáhl rehabilitace

Peter Pietruschinski, Joachim Ernst a Jürgen Seifert u chebského okresního...

Před chebským soudem zazněl další příběh Němců, kteří se přes bývalé Československo snažili utéct na Západ. Cesta tří...

Příprava parkovacích domů v Sokolově vázne, jeden z nich lidé odmítají

Parkovací dům (ilustrační foto)

Více než 1,5 milionu korun zaplatí sokolovská radnice za projekt velkého parkovacího domu za supermarketem Penny....

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Pečovatel/ka - moderní zařízení v Praze, 20-22 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz