Městský dechový orchestr Cheb po návratu z kalifornského Palm Springs vítali...

Městský dechový orchestr Cheb po návratu z kalifornského Palm Springs vítali Chebané v KC Svoboda. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Orchestr z Chebu uspěl v Americe. Zaujali jsme pestrostí, říká jeho šéf

  • 1
Městský dechový orchestr z Chebu uspěl v soutěži, která se konala v americkém městě Palm Springs. V hlavní části klání se hudebníci probojovali do zlatého pásma, v doprovodné skončili stříbrní. Dirigent souboru Jiří Smitek krátce po návratu poskytl rozhovor MF DNES.

Na jakou soutěž jste se do Ameriky vypravili?
Byla to světová soutěž showbandů, kterou pořádá World Association of Marching and Show Bands. Že jsme mohli odjet přes půlku světa reprezentovat město Cheb a českou muziku, bylo možné díky podpoře města, kraje, ministerstva kultury a mnoha dalších. Všichni nám věřili, že za „velkou louží“ uspějeme.

Jaká byla konkurence?
Do Palm Springs přijelo devatenáct souborů ze čtyř kontinentů. Pro nás byli zajímaví například malí Číňané ve věku osm až deset let, exotický byl i orchestr z Venezuely.

Jiří Smitek, dirigent Městského dechového orchestru Cheb.

Slavili jste fantastický úspěch. Čím jste zaujali porotu?
Asi pestrostí hudební linie. A také tím, že jako jediní jsme měli s sebou taneční skupinu. Některé soubory přivezly na soutěž zpěváky, jiné recitátory. Další soubor tvořilo třeba dvacet hráčů na bicí nástroje. Ale band s pohybovou skupinou, ten jsme měli jen my.

Kolik členů čítala chebská výprava?
Bylo nás celkem sedmdesát, včetně čtyř členů realizačního týmu.

Do Spojených států amerických je to pořádný kus cesty. Cestovali jste bez problémů?
Žádné excesy nás naštěstí nepotkaly. Jen při cestě do Ameriky jsme museli v Amsterodamu měnit letadlo kvůli technické závadě, což znamenalo asi tři hodiny zpoždění. Ale pořád lepší, když se to stane na zemi než ve vzduchu.

Co místo konání, americké Palm Springs?
Je to nádherné lázeňské město uprostřed pouště s překrásnou přírodou a příjemným teplým podnebím. Prý tam prší jen pět dní v roce. Díky teplotám kolem 25 stupňů jsme si ty dva týdny užili v kraťasech. Také proto je nám teď tady pěkná zima.

Prohlédli jste si město?
Něco málo jsme viděli, ale moc času nebylo. Palm Springs je krásné místo s rozvinutou infrastrukturou a už z názvu je patrné, že tam roste obrovské množství nádherných palem, které jinde nevidíte.

Byli jste se podívat i jinde?
Poslední dva dny jsme vyjeli na prohlídku filmových studií v Hollywoodu v Los Angeles. To byl nádherný zážitek.

Městský dechový orchestr Cheb

  • Založil jej v roce 1958 jako Mládežnický dechový orchestr při Lidové škole umění Jindřicha Jindřicha v Chebu dirigent Václav Kučera. Podle něj se také orchestru dlouhá léta přezdívalo Kučerovci.
  • Původně dvanáctičlenný soubor se postupně rozrostl až na šedesáti, někdy i osmdesátičlenné hudební těleso. Od svého založení sbírá četná ocenění u nás i v zahraničí.
  • Stávající dirigent Jiří Smitek vede soubor, který se před třemi lety přejmenoval na Městský dechový orchestr, od roku 1994.

Zdroj: www.mdocheb.cz

Na co se doma těšíte nejvíc?
Určitě na jídlo. V Americe se podávají samé smažené a mastné pokrmy. Třeba k snídani se jí smažená vejce, slanina, mleté maso, hranolky. A nesmí chybět hamburgery. Myslím, že mluvím za všechny, když řeknu, že jsme toho měli už plné zuby. Zlatá česká kuchyně.

Jací jsou Američané?
Stále se usmívají, stále jsou happy. Ale myslím, že je to z větší části póza. Prostě jsou tak naučení.

Co se vám na soutěži nelíbilo?
Celá její organizace. Na to, že to byla světová soutěž, tak organizační stránku tedy Američané nevychytali. Kdybychom takový pořadatelský um předvedli u nás v Chebu při FIJO (festival mládežnických dechových orchestrů, pozn. red.), tak nevím.

Už máte v hlavě další soutěž, které byste se chtěli zúčastnit?
Asi si dáme chvíli pauzu, ale máme i pozvání na soutěž, která se koná na Taiwanu. Tak uvidíme.