Minerální pramen v Dolních Pasekách

Minerální pramen v Dolních Pasekách | foto: Martin Stolař, MAFRA

Unikátní minerální pramen v Pasekách se změnil, chutná jako stolní voda

  • 2
Obyvatelé Dolních Pasek u Aše na Chebsku se bojí, že přijdou o jednu z přírodních zajímavostí. V altánu na břehu potoka Bílý Halštrov vyvěrá chutná, mírně radioaktivní minerálka, pro kterou si jezdí lidé z celého Ašska. V poslední době se však pramen změnil.

Podle místních obyvatel už nemá tolik minerálů ani kysličníku uhličitého. Je však mnohem vydatnější.

„Chutná spíš jako obyčejná stolní voda. Jako by minerálku naředil jiný pramen,“ myslí si Pavel Janoušek, který zdejší vodu pije od dětských let.

Podle něj je na vině vrt pro budoucí studnu, který nechal vloni vyhloubit jeden z místních obyvatel. „Firma vrtala moc do hloubky. Když práce skončily, začala z okolních studní mizet voda. A odnesl to i pramen,“ stěžuje si Janoušek.

Mluvčí města Aš Milan Vrbata potvrdil, že se na radnici obrátili tři obyvatelé Dolních Pasek se stížností. „Uváděli, že vrty ovlivnily hladiny vody v jejich studnách a že došlo k ovlivnění pramene minerální vody v Dolních Pasekách,“ řekl Vrbata.

Zároveň však odmítl, že by došlo k zanedbání předpisů a nařízení. Pro vrty, které měly být hluboké 30 metrů, byl podle Vrbaty zpracován projekt, před zahájením prací vydaly souhlasné stanovisko Český inspektorát lázní a Český báňský úřad.

„Při vrtání však nedošlo v hloubce 30 metrů k naražení hladiny vody, a proto bylo za přítomnosti hydrogeologa a po konzultaci s Českým inspektorátem lázní přistoupeno k provedení vrtů o hloubce 58 a 72 metrů,“ uvedl Vrbata.

Zkouška neprokázala, že by vrty měly vliv na změnu pramene

Dodal, že po stížnostech nařídil tamní odbor životního prostředí přepracovat projekt s ohledem na skutečnou hloubku vrtů a čerpací zkouškou prověřit, zda nebyly ovlivněny hladiny vody ve studnách stěžovatelů. Zkouška ovlivnění neprokázala.

Vrty a případnou souvislost s okolními zdroji prověřoval i hydrogeolog Martin Drbal z Karlových Varů. Také on došel k názoru, že na změny minerálního pramene vrty vliv nemají.

„Kdyby tomu tak bylo a firma by pramen navrtala, došlo by k efektu spojených nádob a ve vrtech by se objevil třeba i v malém množství kysličník uhličitý a minerály. A to se nestalo,“ vysvětluje. Podle něj je důvodem změn skutečnost, že minerálka je jímána v malé hloubce, a je tedy citlivá na srážky a množství vody v sousedním potoce.

Stabilizovat pramen by mohl nový vrt, kterým by se podařilo zachytit pramen hlouběji.

„Podle archivních údajů bylo například ve 30. letech minulého století složení minerálky identické jako dnes. Z toho lze usuzovat, že pramen se skutečně čas od času mění. Důvodem jsou srážky a hladina spodní vody. Právě ta má vliv i na sloupec vody ve studních. Když dlouhodobě prší, voda ve studních by se měla postupně vrátit na dřívější úroveň. Ale je pravda, že hladina spodní vody klesá. To ale není jen problém Ašska, ale celé České republiky,“ doplnil Martin Drbal.