Pondělí 12. dubna 2021, svátek má Julius
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 12. dubna 2021 Julius

Svůj pramen měla kdysi každá vesnička, říká zachránce studánek v pohraničí

  17:39
Kdysi dávno o nich lidé věděli. Studánky s minerálkami, které vyvěraly v pohraničí, místní čistili a pečlivě udržovali. Jenže doba se změnila. Po odsunu Němců řada pramínků v lesích a na loukách zarostla, voda se z nich ztratila a lidé na ně zapomněli. To se nyní snaží změnit skupina nadšenců.

Ředitel Městského muzea v Mariánských Lázních Jaromír Bartoš. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pátrají v kraji po zapomenutých minerálních pramenech, vrací jim život a snaží se, aby i v budoucnu nabízely osvěžení kolemjdoucím. Jedním z nich je ředitel Městského muzea v Mariánských Lázních Jaromír Bartoš.

Kolik pramenů už se vám podařilo obnovit?
V lesích kolem Mariánských Lázní, Teplé a Chebu jsme za těch patnáct let, co se hledání pramenů věnujeme, upravili na tři desítky nově objevených minerálek. Právě minerální prameny jsou pro náš kraj typické a přitom o řadě z nich lidé často ani nevědí. V širokém okolí Mariánských Lázní přitom vyvěrá přibližně půldruhého sta minerálních pramenů.

Čím to, že pramen zanikne?
Nedostatkem péče. Dříve se o studánky roztroušené po lesích a loukách starali původní obyvatelé. Jenže po odsunu Němců do regionu přišli lidé, kteří o pramenech často nevěděli nic. Přestali o prameny pečovat a minerálky, které lidé dříve běžně pili, zanikly. Z vývěrů se staly bažiny a časem se na ně zapomnělo.

Jak takové pátrání po zaniklých pramenech vypadá?
Hledáme v historických dokumentech, mluvíme s pamětníky. Ale také se při chůzi krajinou pozorně díváme kolem. Tak jsme třeba objevili Kančí pramen u Kynžvartu.

Věděli jste, že tu nějaký pramen kdysi vyvěral?
Právě že ne. V lokalitě, kde jsme to vůbec nečekali, jsme narazili na podmáčené místo. Ze země tu vycházely bublinky. Bylo zřejmé, že tam nějaký pramen je. Tak jsme začali kopat. Postupně jsme se prokopávali vrstvami listí, větví a hlíny, když se najednou před námi, půldruhého metru hluboko, objevil dřevěný soudek. A právě z něj pramen vyvěral. Mohl tam být odhadem od poloviny minulého století. Později se nám pramen podařilo určit jako Kančí.

Jaké další zapomenuté prameny se vám podařilo najít?
Například v okolí města Lázně Kynžvart jsme obnovili Liščí nebo Jezevčí kyselku či Terezin pramen, který se jímal do velké šachtice už za Metternichů. Dnes je to místo, kam řada lidí jezdí pro výbornou vodu, která má nízký obsah minerálů. Je proto hlavně v létě skvělá na osvěžení. Pramen je někdy nazýván také jako Devátý.

Stává se, že o prameni sice víte, ale najít ho se nedaří?
Máme několik tajných tipů na studánky, které jsme zatím neobjevili. Jsou to prameny, o kterých se psalo například začátkem 19. století. Jenže popisy míst jsou často dost neurčité a my musíme dohledávat, kde by asi tak ten pramen mohl být. Například víme, že na louce u Kynžvartu jeden existoval, ale dnes o něm nevíme. Podobně i za Horním Žandovem také býval dnes neznámý pramen. Také v údolí nad Podlesím měl tamní učitel kdysi objevit nějaký pramen. Také jej hledáme, ale přestože těmi místy pravidelně procházíme, štěstí se na nás zatím neusmálo.

Co se s objeveným pramenem děje dál?
Ve spolupráci s obcemi a krajem se snažíme tyto přírodní zdroje propagovat. Tvoříme naučné stezky, vyrábíme informační tabule, altánky k posezení. Chceme, aby lidé k této vodě opět našli cestu, aby se ke studánkám vrátil život. A ten tam dřív býval. Svědčí o tom předměty, které v okolí vývěrů kyselek nacházíme. Jsou to třeba střepy keramických džbánů, hřebínky, harmoniky, drobné mince nebo jsme objevili hlavičku od fajfky. Všechno, co lidé u minerálky ztratili, zřejmě když se nahýbali a nabírali vodu, obohacuje sbírky muzea v Mariánských Lázních. S trochou nadsázky můžeme říct, že máme doklady o využívání těchto přírodních minerálních zdrojů, z nichž některé můžeme datovat až do pravěku.

Je v okolí Mariánských Lázní hodně zapomenutých pramenů?
Tady v regionu měla kdysi svou studánku snad každá vesnička. A naší snahou je tyto prameny najít, upravit a povzbudit místní obyvatele, aby k nim chodili, aby si to bohatství užívali. Spolupracujeme se základními školami, ukazujeme dětem i učitelům, jaké prameny v okolí mají a jak se o ně starat. A tak trochu doufáme, že se to ujme, že v lidech probudíme takový ten patriotismus. Prameny jsou také místy turistického ruchu. Podobně jako na Moravě mají vinařské stezky vedoucí od sklípku ke sklípku, u nás v kraji vzniká spousta naučných stezek, které nabízejí putování po minerálních pramenech. Pro lidi z regionů, kde takové bohatství nemají, je obrovským zážitkem, když mohou jen tak chodit po lesích a ochutnávat minerální vody, které pramení přímo v dutých kmenech nebo vyvěrají pod pařezy stromů. Ono i jen sednout si a dívat se, jak voda bublá a vytéká z pařezu, je zajímavé a uklidňující.

Objevili jste v poslední době nějaký pramen?
Na podzim jsme jeden našli přímo na okraji Mariánských Lázní. Jenže přes zimu se venku špatně kope, a tak čekáme na jaro, abychom zdroj i jeho okolí mohli zkulturnit a představit veřejnosti. Pramen je to poměrně vydatný, ovšem není příliš bohatý na oxid uhličitý. Leží v blízkosti jedné z výletních cest a my doufáme, že by se mohl stát zajímavou zastávkou této trasy.

  • Nejčtenější

Památka za cenu pražského bytu. Opuštěné zámky jsou na prodej

V Karlovarském kraji jsou momentálně na prodej hned dvě unikátní zámecké nemovitosti. Jednou z nich je zámek Stružná....

Vyrobil už přes sedm set unikátních nožů, chce udělat i dýku z meteoritu

Když začal Max Netrval coby student gymnázia koketovat s výrobou nožů, svého otce tím příliš nepotěšil. V jeho domácí...

Na Chebsku se dopoledne zachvěla země, otřes dosáhl síly 3

V sobotu dopoledne zasáhlo severovýchod Chebska zemětřesení, jehož nejsilnější otřes byl magnitudo 3. Doprovázely ho...

Hotel Thermal získává podobu z roku 1977, první hosty přivítá v červnu

Zrezivělé konstrukce některých balkonů hotelové částí, případně vrstvy betonu silnější, než je uvedené v plánech. I to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na plánované operace si lidé počkají, nemocnice se potřebují nadechnout

Přestože nových případů onemocnění covid-19 v Karlovarském kraji ubývá, situace v nemocnicích se nelepší. Přestože se...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Na Chebsku se dopoledne zachvěla země, otřes dosáhl síly 3

V sobotu dopoledne zasáhlo severovýchod Chebska zemětřesení, jehož nejsilnější otřes byl magnitudo 3. Doprovázely ho...

Vyrobil už přes sedm set unikátních nožů, chce udělat i dýku z meteoritu

Když začal Max Netrval coby student gymnázia koketovat s výrobou nožů, svého otce tím příliš nepotěšil. V jeho domácí...

Stavba lávky v Chebu jde podle plánu, město má ale potíže s dokumentací

V Chebu pokračuje stavba lávky přes areál nádraží na Švédský vrch. Podle chebského místostarosty Ladislava Hrubého...

Vtipů na covid už bylo dost, říká kreslíř, který chystá festival humoru

Stejně jako vloni se chebský kreslíř Mirek Vostrý chystá na letní festival humoru, který pravidelně organizuje ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...