Náměstek schválil prodej zahrádek nájemcům, nahrál i svým rodičům

  13:23aktualizováno  13:23
Při projednávání prodejů zahrádek jejich dosavadním nájemcům v karlovarské Staré Roli v radě města nenahlásil sociálně demokratický radní a náměstek primátora, že jednu z nich užívají jeho rodiče. Na zastupitelstvu na to poukázala Hana Zemanová (Karlovaráci).

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Další porci kritiky schytal náměstek Michal Riško (ČSSD). Při projednávání prodejů zahrádek ve Staré Roli v radě Karlových Varů, totiž neupozornil na fakt, že je v tomto případě ve střetu zájmů. Na jedné ze zahrádek totiž hospodaří Riškovi rodiče.

A jejich syn byl jedním z těch, kteří zajistili, že se zahrádky budou dosavadním nájemcům prodávat.

Na toto pochybení, kterým se náměstek dostal do křížku se zákonem o obcích, upozornila opoziční zastupitelka Hana Zemanová (Karlovaráci). Když se Riška zeptala, jestli nahlásil střet zájmů, začal náměstek listovat v usneseních rady s tím, že si to přesně nepamatuje.

„Nemusíte, pane náměstku,“ zarazila ho Zemanová. A z rukávu přesně vysypala jména všech radních, kteří prodej zahrádek podpořili. Riškovo bylo mezi nimi.

„V tomto případě nešlo o zájem můj, ani mých rodičů, ale o zájem desítek lidí, kteří v kolonii mají zahrádky,“ hájil se Riško. Poukázal rovněž na fakt, že město bude zahrádky prodávat podle odhadní ceny, která několikanásobně převyšuje původní částku 50 korun za metr čtverečný plochy.

„V kolonii jsou vesměs důchodci, kteří si takovou cenu nebudou moci dovolit zaplatit. Mí rodiče patří mezi ně,“ upozornil náměstek. „Slibuji, že se takový omyl nebude opakovat. Rodiče už v Karlových Varech žádné pozemky nemají,“ dodal Michal Riško.

Hana Zemanová upozorňovala na Riškovy přešlapy už v listopadu. Tehdy si jej vzala společně s prvním náměstkem Čestmírem Bruštíkem (ANO) na mušku kvůli služební cestě do anglického Manchesteru, kam vedle obou náměstků odcestovali i dva členové Výboru strategického rozvoje a integrovaného plánu rozvoje území, a to Petr Bursík a Martin Frous.

Důvodem cesty bylo sbírání zkušeností v oblasti řešení dopravního terminálu. V rámci pracovní cesty ovšem oba náměstci navštívili i fotbalové utkání Premier League mezi týmy Manchester City a Norwich. A opoziční zastupitelé se tehdy ptali: „Byla to služební cesta, nebo výlet pánů náměstků na fotbal?“

Podle mluvčího radnice Jana Kopála schválila městská rada náměstkům cestu 29. září, a to včetně cestovních náhrad, letenek, ubytování a nezbytných souvisejících výdajů. „Celkové náklady činily 43 tisíc korun, z toho 15 tisíc letenky, 14 tisíc ubytování kromě první noci a zbytek doprava v místě a zákonné stravné kromě prvního dne pobytu,“ řekl ke služební cestě náměstků mluvčí.

Nejčtenější

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Česko - Německo 5:4, hokejisté ustáli dramatický závěr

Český útočník David Tomášek se tlačí do zakončení v utkání proti Německu.

Hokejová reprezentace zvládla dramatickou přetahovanou s Německem a svůj třetí zápas série Euro Hockey Challenge...

Tajemné křeče ho ničily. Byla to bezmoc, vzpomíná Mensator

Trenér sokolovských brankářů Lukáš Mensator.

Bylo to pro něj tehdy zlaté play off od začátku do konce. Jen pár vteřin po zahajovacím vhazování prvního čtvrtfinále...

Česko - Německo 5:4, národní tým ztrácel, skóre ale otočil

Český útočník Tomáš Zohorna (v bílém) bojuje u mantinelu s obráncem Německa...

Vydřené vítězství. Hokejová reprezentace porazila Německo 5:4, a zvládla tak i čtvrtý zápas série Euro Hockey...

Za vraždu nepohodlného svědka v septiku soud potvrdil 28 let vězení

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Odvolací pražský vrchní soud potvrdil trest 28 let vězení pro Jaromíra Šmídka. Zneužil dítě a později zavraždil muže,...

Další z rubriky

Malý Nicolas začal konečně chodit, lékaři ho teď musí na nohou udržet

Nicolas Úbl se od narození pere s těžkým postižením.

Ještě ani nechodí do školy a už má za sebou pět náročných operačních zákroků. A další ho ještě čeká. Poté, co pětiletý...

Řidiče čekají kvůli opravám na příjezdu do Chebu dopravní komplikace

Ilustrační snímek

Na konci dubna čekají vytíženou Pivovarskou ulici v Chebu další opravy. Poté, co se zde vloni pracovalo na kanalizaci,...

Násilník expřítelkyni zfackoval, pak ji oloupil o mobil a peníze

Ilustrační snímek

Muž z Chebska přepadl svou bývalou přítelkyni. Poté, co ji zfackoval, utekl s jejím mobilem i penězi. Policie jej...

Najdete na iDNES.cz