Kraj a Vary se dohodly na výměně pozemků, umožní to vylepšit letiště

  9:00aktualizováno  9:00
Směnu pozemků v okolí zdejšího mezinárodního letiště po měsících jednání dokončily kraj a Karlovy Vary. Je to důležitý krok k budoucí modernizaci letiště. Směnu ještě musejí potvrdit zastupitelé.

Letiště v Karlových Varech. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zhruba 470 tisíc korun bude kraj doplácet Karlovým Varům za pozemky, které potřebuje k modernizaci svého letiště. Zatím mu nejde ani tak o plánované rozšíření vzletové a přistávací dráhy, jako spíše o zvětšení ochranného pásma letiště.

„Ochranné pásmo potřebujeme, protože pokud bychom ho neměli, nemuselo by být letiště vůbec v provozu. Výjimku má do příštího roku,“ vysvětlila hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová. Podle jejího náměstka pro dopravu Martina Hurajčíka musí bezpečnostní zóna kolem přistávací plochy odpovídat platným předpisům.

„Naše letiště má šířku přistávací plochy třicet metrů, ale některé společnosti mají v předpisech šířku přistávací plochy 45 metrů. Z toho důvodu tady nemohou některá letadla přistát. Je to třeba případ letecké společnosti Ryanair,“ uvedl Hurajčík. Již v minulosti přitom zmínil, že právě Ryanair se o Karlovy Vary zajímal.

Krajské město a kraj si mezi sebou směnily více věcí, ovšem v případě letiště to bylo podle primátorova náměstka pro majetek Michala Riška složitější. „Majetkoprávní vztahy v tomto případě nebyly vypořádané nejen mezi městem a krajem, ale i státem. Myslím, že určitou roli tam hrál i pozemkový fond, to v podstatě celou proceduru zbrzdilo téměř o jeden rok. Dnes ale mají zastupitelé kraje i města na stole schválení finálního materiálu, díky kterému už nebude kraj v rozvoji letiště nic brzdit,“ řekl.

Zároveň dodal, že lázeňství a cestovní ruch jsou dominantou celého kraje a o vlastní mezinárodní letiště by nechtěl asi nikdo přijít, proto modernizaci podporuje.

Ranvej by měla být také delší

Do budoucna má kraj v plánu kromě rozšíření okolí přistávacích ploch také prodloužení přistávací dráhy, kterou pak mohou využít velkokapacitní stroje.

To by pro něj znamenalo velkou příležitost pro navyšování počtu cestujících a rozvoj cestovního ruchu. Kraj by mohl na tuto investici získat peníze z programu Restart určeného pro takzvané strukturálně postižené regiony.

Společnost se přitom už čtyři roky potýká s úbytkem pasažérů i linek. V loňském roce skončila v největší ztrátě novodobé historie, a to zhruba 15,3 milionu korun.

Na červnovém zastupitelstvu musel kraj hodit letišti záchranné lano v podobě 10 milionů korun. Vedení kraje předpokládá, že v příštím roce už by mohlo být v černých číslech.

Nejčtenější

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Česko - Německo 5:4, hokejisté ustáli dramatický závěr

Český útočník David Tomášek se tlačí do zakončení v utkání proti Německu.

Hokejová reprezentace zvládla dramatickou přetahovanou s Německem a svůj třetí zápas série Euro Hockey Challenge...

Česko - Německo 5:4, národní tým ztrácel, skóre ale otočil

Český útočník Tomáš Zohorna (v bílém) bojuje u mantinelu s obráncem Německa...

Vydřené vítězství. Hokejová reprezentace porazila Německo 5:4, a zvládla tak i čtvrtý zápas série Euro Hockey...

Agresor dvakrát vybrzdil jiné auto, řidiče pak ztloukl gumovým obuškem

Ilustrační snímek

Policisté na Sokolovsku stíhají muže, který nejprve dvakrát vybrzdil na silnici jiného řidiče a pak ho ztloukl gumovým...

Za vraždu nepohodlného svědka v septiku soud potvrdil 28 let vězení

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Odvolací pražský vrchní soud potvrdil trest 28 let vězení pro Jaromíra Šmídka. Zneužil dítě a později zavraždil muže,...

Další z rubriky

VIDEO: Zlodějka ukradla ženě z kabelky peněženku přímo pod kamerou

Žena okradla turistku v karlovarské drogerii, z účtu jí pak stihla vybrat...

Policie pátrá po zlodějce, která v karlovarské drogerii ukradla ženě z kabelky peněženku přímo pod kamerou. Stihla jí...

Areál letního kina dostane šanci, s promítáním se ale nepočítá

Magistrátem města pořádaná veřejná inspekce technického stavu karlovarského...

Areál karlovarského letního kina dostává další šanci. Iniciativy se nově chopili autoři zatím poslední petice za jeho...

Kilometry oplocení podél D6 přinesly výsledky, ubylo srážek se zvěří

Ředitelství silnic a dálnic staví kolem dálnice D6 ploty, které mají zamezit...

Oplocení, které od loňského roku chrání D6 na trase od Karlových Varů do Chebu, přináší výsledky. Díky plotu ubylo...

Najdete na iDNES.cz