Karlovarští zastupitelé se postavili proti škole civilních pilotů F Air

  14:49aktualizováno  14:49
Po petici obyvatel i nesouhlas Karlových Varů. Takové reakce vyvolal ohlášený příchod letecké školy pro civilní piloty F Air na karlovarské mezinárodní letiště. Nové karlovarské zastupitelstvo na svém jednání záměr odmítlo a chce, aby od něj kraj ustoupil.

Letiště v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ani čerstvá koalice však nebyla jednotná. Primátorka za ANO Andrea Pfeffer Ferklová se proti plánu nepostavila, udělali to ale někteří členové partnerské ODS a hnutí Karlovaráci.

„S radou města Karlovy Vary budeme samozřejmě o tématu zahájení výcviku pilotů na karlovarském letišti diskutovat. Na společném jednání jsme se domluvili už před časem. Jsme připraveni předložit všechny argumenty, které by měly rozptýlit jak obavy vedení města z hlukové zátěže a problému s životním prostředím, tak obavy občanů,“ reagoval hejtmančin náměstek pro dopravu Martin Hurajčík (ANO), do jehož působnosti letiště spadá.

Doplnil, že zástupci kraje již se starosty a obyvateli dotčených obcí komunikují a pozvou je na prosincová setkání, kde jim chtějí odpovědět na všechny dotazy a upřesnit informace.

Primátorka uvedla, že většinový názor karlovarského zastupitelstva nesdílí. „Je to o tom, že Karlovarský kraj dostatečně nejednal s veřejností. Kdyby jednal, nemusela by vzniknout petice,“ řekla.

Zároveň dodala, že o záměru začne s krajem okamžitě debatovat. „Jsme lázeňské město, ruch by tu neměl být, na druhou stranu všichni tvrdíme, že je potřeba, aby se Karlovy vary rozvíjely. Zrovna letiště je jednou z možností, jak městu pomoci se získáním dalších zákazníků a klientů,“ doplnila.

Podle bývalého primátora Petra Kulhánka (KOA) má letecká škola pomoci ekonomice letiště, což je v pořádku. Jenomže s plánem se seznámili jen krajští zastupitelé a těm městským ho dosud nikdo nepředstavil.

Kulhánek vyjmenoval několik možných problémů projektu, jako například hlukovou zátěž v okolí letiště, starty cvičných letadel nad lázeňským územím či sporný ekonomický přínos vzhledem k negativním dopadům.

„Tento projekt může být rizikem pro Karlovy Vary,“ upozornil Kulhánek. Právě on a Josef März (Karlovaráci) navrhli, aby radní jednali s krajem o ukončení projektu.

Škola vzbuzuje mezi zastupiteli diskusi

„Je to škola. Nevěřím, že bude dodržovat nějaké koridory vzletu a příletu, neboť se jedná o žáky. Zavane vítr, okamžitě budou létat nad obydlenými částmi. Podobně si nejsem jist, že garantují nějaký omezený počet vzletů a příletů,“ uvedl März.

Jeho námitka se nelíbila Josefovi Janů (Česká pirátská strana), který je nejen novým městským zastupitelem, ale také krajským radním pro regionální rozvoj. „Když se někdo učí jezdit v autoškole, to mu také zakážeme jezdit po městě? Beru, že se tato problematika musí probrat. Informovanost nebyla dobrá, ale ve škole působí instruktoři,“ řekl.

Pavel Bouška z Karlovaráků poznamenal, že se kolem projektu šíří fámy. Zmínil také, že postrádá informační kanál jak pro zastupitele, tak pro obyvatele města. Kritický byl rovněž Jaroslav Borka (KSČM). Podotkl, že příchod školy probírali krajští zastupitelé již před dvěma měsíci. „Posun není kromě petice prakticky žádný,“ poukázal.

Petici během jednoho týdne podepsala bezmála tisícovka lidí žijících v okolí letiště. Podle plánů kraje by měla F Air na letišti působit v příštím roce. Do výcviku se má zapojit na šedesát až sedmdesát vysokoškolských studentů. Jak zástupci školy i kraje před časem uvedli, F Air používá nejmodernější letecké stroje, které se vyznačují minimální hlukovou zátěží.

Nejčtenější

Odvrácená tvář Jáchymova. V nelidských podmínkách tu muklové těžili uran

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund hledá nápisy na stěnách nedávno...

Vzestup a pád. Takové byly dějiny Jáchymova, krušnohorského města, které nemá jen jednu tvář. Proslulé je luteránskou...

Z Varů do Prahy se po dálnici pojede v roce 2026, slíbil ministr dopravy

Ministr dopravy Vladimír Kremlík při právní návštěvě Karlových Varů oznámil...

Dálnice D6 by mohla být dostavěná v září 2026. Oznámil to ministr dopravy Vladimír Kremlík během své návštěvy...

Muž nechal svého psa běhat na volno, kde neměl, zvíře pokousalo chlapce

Ilustrační snímek

Až na rok do vězení může jít majitel středoasijského pasteveckého psa z Karlovarska, který nechal zvíře pobíhat na...

Umí číst švabach, díky tomu rozplétá historii domů s unikátními krovy

Bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha ovládá umění čtení ve švabachu. Díky...

S neskrývaným obdivem mluví bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha o městě Cheb a jeho historii. Přestože zde jako...

Jihlava přestřílela Chrudim, Ústí hrálo nerozhodně se Sokolovem

Jihlavský útočník Lamin Jawo oslavuje gól proti Chrudimi.

Páteční předehrávky 8. kola druhé fotbalové ligy přinesly gólově úrodné souboje. Jihlava doma porazila Chrudim 4:2,...

Další z rubriky

Nejdecký Rehos bude útulnější, starou budovu komplexu čeká modernizace

Slavnostní otevření prvního kamenného hospice v Karlovarském kraji v areálu...

Starší budovu Zařízení následné rehabilitační a hospicové péče v Nejdku čeká potřebná modernizace. Jde o jediné...

Ze zastrčeného ústavu v lese se zdravotně postižení stěhují do měst

Klienti z ústavu Pata u Hazlova se přestěhovali do nových rodinných domků v...

Nové rodinné domky v Hazlově na Chebsku vypadají obyčejně. V oknech záclony, na terase zahradní nábytek a truhlíky s...

VIDEO: Nechtěl do vězení, tak si vzal přítelkyni jako rukojmí

Muž si vzal přítelkyni jako rukojmí

Čtyřicetiletý muž z Karlovarska měl takový strach ze zatykače kvůli mravnostnímu trestnému činu, že si na své konto...

VIDEO: Třetihory si děti osahají díky modelu prehistorického zvířete

V chebské muzejní dílně vzniká model pravěkého zvířete - deinotheria.

Nejen nedávnou, ale i velmi vzdálenou historii regionu budou moci zábavnou formou poznávat děti v Muzeu Cheb. Poté, co...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz