Karlovarské letiště odbavilo loni víc pasažérů, láká je linka do Moskvy

  9:01aktualizováno  9:01
Více než stoprocentní nárůst počtu odbavených cestujících připisuje management karlovarského mezinárodního letiště nové lince nízkonákladové společnosti Pobeda. Ta by měla provoz v Karlových Varech táhnout i nadále.

První letadlo společnosti POBEDA na nové lince z Moskvy do Karlových Varů přistálo na karlovarském letišti (17. února 2018). | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pomyslné počítadlo cestujících odbavených na mezinárodním letišti v Karlových Varech se loni zastavilo na čísle 45 003. Ve srovnání s rokem 2017 tak jejich počet stoupl o plných 115 procent. Rozhodujícím faktorem pozitivního trendu je podle vedení letiště právě úspěšné zahájení provozu na lince mezi moskevským letištěm Vnukovo a Karlovými Vary.

Vývoj počtu cestujících

na karlovarském letišti

 • 2005                      35853
 • 2006                     34 975
 • 2007                     64 641
 • 2008                     70 620
 • 2009                     63 231
 • 2010                     70 903
 • 2011                     99 014
 • 2012                  103 682
 • 2013                  104 469
 • 2014                     85 596
 • 2015                     34 550
 • 2016                     25 235
 • 2017                     20 034
 • 2018                     45 003

Tu provozuje ruská nízkonákladová společnost Pobeda. První její stroj přistál v Karlových Varech loni v únoru. Podle prognóz by díky ní mohl počet odbavených cestující stoupat i nadále.

„Pevně věřím, že počet cestujících příznivě ovlivní především navýšení frekvence této linky, která by v některých obdobích měla létat až pětkrát týdně,“ uvedl náměstek hejtmanky pro dopravu Martin Hurajčík.

Ke zlepšení by podle něj mělo dále vést od letního letového řádu obnovení linky z moskevského letiště Šeremetěvo, kterou provozuje společnost Smart Wings. Ta by měla létat jednou týdně v neděli. „Byl bych ale rád, kdyby nové vedení letiště bylo aktivní v jednáních o možnosti zavedení nových linek,“ doplnil Hurajčík.

Podle Andrey Pfeffer Ferklové, primátorky Karlových Varů, která v roce 2015 stála u zrodu Sdružení Karlovarského kraje pro rozvoj leteckých linek, je ovšem nutné hledat smysluplné destinace.

„Linka do Düsseldorfu nebyla tím pravým. Německo je na leteckou dopravu příliš blízko,“ konstatovala. Potenciál vidí v Rusku a postsovětských republikách. Tímto směrem ostatně míří i management letiště.

„Při vyhledávání příležitostí k zavedení nových linek jednáme přednostně s leteckými společnostmi, které mohou nabídnout spojení z teritoria Ruska a Ukrajiny, kde již v minulosti letecká spojení existovala,“ potvrdil jednatel karlovarského letiště Jiří Pos.

Fotogalerie

Vedení letiště ovšem podle jeho slov pokukuje i po zbytku Evropy (podrobněji v článku Karlovarské letiště dostane nového jednatele, nechce lety jen z Východu). „Potenciál v oblastech zbytku Evropy analyzujeme v souvislosti s projektem kandidatury Karlových Varů, Mariánských Lázní a Františkových Lázní na zápis do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO,“ vysvětlil jednatel.

Vedení letiště se tak snaží oslovit zejména segment aktivních a wellness pobytů v kraji. „A v neposlední řadě i jako nabídku alternativního spojení do Prahy,“ dodal Pos.

Vedení Karlovarského kraje by na seznamu linek rádo opět vidělo spoj do Jekatěrinburgu. „Linka do Jekatěrinburgu fungovala do roku 2014 a ročně nám přinesla 14 tisíc cestujících,“ uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

V souvislosti s tím už požádala o politickou podporu Sverdlovské oblasti. „Pro region by bylo přínosné, pokud by linka opět fungovala. Vidíme, že tamní turisté létají do Prahy a v ní potom zůstávají. Lze očekávat, že pokud by přistáli v Karlových Varech, objednají si v nich hotel, popřípadě vyrazí do dalších destinací, jako jsou Mariánské a Františkovy Lázně nebo třeba Kynžvart a tak dále,“ předpokládá hejtmanka.

Nejčtenější

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Česko - Německo 5:4, hokejisté ustáli dramatický závěr

Český útočník David Tomášek se tlačí do zakončení v utkání proti Německu.

Hokejová reprezentace zvládla dramatickou přetahovanou s Německem a svůj třetí zápas série Euro Hockey Challenge...

Česko - Německo 5:4, národní tým ztrácel, skóre ale otočil

Český útočník Tomáš Zohorna (v bílém) bojuje u mantinelu s obráncem Německa...

Vydřené vítězství. Hokejová reprezentace porazila Německo 5:4, a zvládla tak i čtvrtý zápas série Euro Hockey...

Agresor dvakrát vybrzdil jiné auto, řidiče pak ztloukl gumovým obuškem

Ilustrační snímek

Policisté na Sokolovsku stíhají muže, který nejprve dvakrát vybrzdil na silnici jiného řidiče a pak ho ztloukl gumovým...

Za vraždu nepohodlného svědka v septiku soud potvrdil 28 let vězení

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Odvolací pražský vrchní soud potvrdil trest 28 let vězení pro Jaromíra Šmídka. Zneužil dítě a později zavraždil muže,...

Další z rubriky

Kilometry oplocení podél D6 přinesly výsledky, ubylo srážek se zvěří

Ředitelství silnic a dálnic staví kolem dálnice D6 ploty, které mají zamezit...

Oplocení, které od loňského roku chrání D6 na trase od Karlových Varů do Chebu, přináší výsledky. Díky plotu ubylo...

Vystopovat živého vlka není vůbec snadné, říká koordinátorka hlídek

Štěpánka Kadlecová, koordinátorka krušnohorských Vlčích hlídek, se svým psem...

Vlci se vracejí do Krušných hor. V současné době jich zde podle Štěpánky Kadlecové, koordinátorky místních Vlčích...

VIDEO: Po zloději oblečení zbyly v kabince jen obnošené tenisky

Zloděj utekl z obchodu v novém oblečení

Karlovarští policisté pátrají po zloději, který se v jednom z obchodních domů převlékl do nového oblečení za pět tisíc...

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na iDNES.cz