Kraj hází letišti záchranné lano, aby neskončilo v insolvenci

  9:11aktualizováno  9:11
Karlovarský kraj zachraňuje své letiště před možnými finančními potížemi. Poslal mu 10 milionů korun z loňského přebytku hospodaření. Letiště použije peníze na zaplacení nájmu a na investice. V letošním roce už by se mu mělo dařit díky nové lince ruské nízkonákladové společnosti Pobeda.

Letiště v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Čtyřletý nepříznivý vývoj dohnal mezinárodní letiště v Karlových Varech do úzkých. Stojí za tím pokles cestujících z Ruské federace i to, že hosté z Východu raději volili cestu do zdejších lázní přes Prahu. Kraj musel svému letišti hodit záchranné lano a poslal mu 10 milionů korun. Pokud by to neudělal, mohlo by v tom nejkrajnějším případě skončit až v insolvenci.

Situace už by se ale podle ředitele letiště Václava Černého neměla opakovat. „Díky spolupráci s ruskou nízkonákladovou Pobedou a tomu, jak se momentálně vyvíjí jednání o letech v příštím roce, jsem optimista. Myslím, že nic takového už letiště od kraje potřebovat nebude. S informacemi, které mám, se domnívám, že je to jednorázová pomoc,“ řekl.

Společnost peníze použije na investice související s certifikací, na základě které může letiště provozovat, a také na zaplacení nájmu Karlovarskému kraji. „Nájemné je okolo 8 milionů ročně s tím, že v roce 2016 vyslovilo vedení kraje v důsledku krize souhlas s odložením placení nájmu za rok 2016 na první polovinu letošního roku. Letos se tedy potýkáme s tím, že musíme splatit dva nájmy kraji z let 2016 a 2017,“ přiblížil krajský náměstek pro dopravu Martin Hurajčík.

Ačkoli je majitelem letiště kraj, společnost se podle něj musí chovat tržně a nemůže být od placení nájmu osvobozena. Poslední čtyři roky přečkalo letiště díky zisku, který vytvořilo před krizí.

Letošní výsledky nevypadají špatně

Výsledky za první měsíce letošního roku ale nevypadají zle. Pobeda, která před časem spojila Karlovy Vary s Moskvou, přepravila od svého spuštění už přes 10 tisíc lidí. „Loni to bylo 20 tisíc cestujících za celý rok s tím, že linka začala létat až 17. února. Nárůsty v březnu a dubnu jsou kolem 150 procent a je předpoklad, že letos odbavíme 50 tisíc cestujících,“ prozradil Černý.

Někteří zaměstnanci letiště ale nejsou se situací vůbec spokojeni. Například Jindřich Pletka, který ve společnosti pracuje 10 let. „Není běžné u žádné firmy, že její vedení dlouhodobě neřeší její ekonomickou situaci. O to více je smutné, když jde o firmu založenou krajem, který ve věci dlouhodobě nejedná,“ kritizoval. Zmínil rovněž, že zaměstnanci již několik let upozorňují bývalé i současné vedení kraje na postupnou devastaci letiště.

Další smutnou kapitolou je podle něj stav techniky a dalších prostředků zajišťujících bezpečnost, stejně tak služeb. Proti jeho tvrzení se však politici ohradili.

„Samozřejmě nespokojenost některých zaměstnanců vnímám, v každé firmě máte spokojené a nespokojené zaměstnance. Já jsem se s nimi sešel a budu se s nimi scházet pravidelně a reagovat na jejich podněty. Spokojený zaměstnanec je takový, který dostane dostatečnou výplatu. Zaměstnanci mají různé požadavky a přání, které se jim budeme snažit plnit, ale všechno něco stojí a potřebujeme na to peníze,“ opáčil Martin Hurajčík.

Jeho předchůdce, nyní krajský zastupitel Jakub Pánik, zase poukázal na to, že letiště během dobrých časů vytvořilo zisk a z něj samo dokázalo investovat. „Už to svým způsobem zpochybňuje, že by bylo vedení neschopné,“ reagoval. Zmínil přitom, že vize letiště čítá budoucích 10 až 15 let a lze očekávat, že letecká doprava bude stále zásadnější a také výnosnější. „Pojďme se bavit o tom, jak můžeme letišti pomoci,“ vyzval.

Vedení kraje se nyní snaží obnovit linky, které dříve fungovaly. Jde například o spojnici s Jekatěrinburgem či Petrohradem. Podle Martina Hurajčíka to ale není lehké, protože letecké společnosti mají stroje zamluvené dlouhodobě. „Jednat o tom budeme na příští a přespříští sezonu. Věřím, že to dobře dopadne a na letiště opět zamíří 100 tisíc cestujících ročně,“ uvedl.

Poměrně úspěšnou linku, která vloni spojovala krajské město a Tel Aviv, ale musí letiště oželet. Šlo o projekt soukromé mariánskolázeňské společnosti, která se podle náměstka nedohodla s leteckou společností. Podle hejtmanky Jany Vildumetzové má letiště potenciál, který podle jejího názoru není využívaný tak, jak by mohl být.

Nejčtenější

VIDEO: Přes tisíc děr na silnici, naštvaní obyvatelé je barevně označili

Rozbitá silnice ze Šindelové do Krásné Lípy. Lidé označili díry barevně.

Barevnou silnici má v těchto dnech Krásná Lípa u Šindelové na Sokolovsku. Neonové tvary ale nejsou ozdobou, nýbrž...

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Další z rubriky

V přírodě má voda dobrou kvalitu, ukázaly kontroly hygieniků v kraji

Vodní nádrž Tatrovice. Přehrada, která je proslulá čistou vodou, se nachází...

Vesměs dobrá kvalita vody čeká v přírodních koupalištích plavce, kteří se o nadcházejícím teplém víkendu chystají k...

V Bublavě na Sokolovsku unikal plyn, byl cítit i v dětském táboře

Únik plynu v Bublavě na Sokolovsku.

V Bublavě u Kraslic na Sokolovsku zasahovali hasiči u úniku plynu, který začal unikat z poškozeného vedení při...

Thermal smazal po kritice fotky nových pokojů. Byly nekvalitní, říká hotel

Motivy 54. ročníku filmového festivalu na fasádě hotelu Thermal.

Hotel Thermal stáhl ze svého facebookového profilu krátce po zveřejnění fotografie nových pokojů. Ty vyvolaly v diskuzi...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK/MONTÉR VÝTAHŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz