Stany na festivalu Tourfilm přenesou Karlovy Vary na čas do Maroka

  17:40aktualizováno  17:40
Miloslav Stingl, Jiří Kolbaba, Marie Poledňáková nebo Radim Uzel. Takové osobnosti se budou od příštího týdne střídat v hotelu Thermal a Grandhotelu Pupp, kde začíná 47. ročník mezinárodního cestovatelského festivalu Tourfilm.

Centrem cestovatelského festivalu Tourfilm je každoročně karlovarský hotel Thermal. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Návštěvníkům nabídne zdarma projekce zhruba pěti stovek snímků a desítky spotů i řadu cestovatelských debat či přednášek. Počet snímků je přitom dosavadním rekordem přehlídky. Letošním hlavním tématem je Maroko, které se návštěvníkům Tourfilmu představí coby perla Arábie.

„Marockému dni věnujeme celý příští pátek. Program se nebude odehrávat jen v hotelu Thermal, ale také před ním, kde postavíme stany, v nichž lidé uvidí tradiční marocká řemesla, například malování henou. Stejně jako ve foyer Thermalu jim ukážeme čajový obřad a pokusíme se vytvořit typickou marockou čajovnu,“ uvedla Michala Korintová z pořadatelské agentury.

Největší hvězdou letošního ročníku bude australský filmař, umělec a ochránce přírody David Hannan, jehož filmy natočené speciální technikou pod hladinou moře posbíraly řadu cen.

Hannan je držitelem ceny EMMY a spolupracuje s televizními stanicemi BBC, Discovery nebo National Geographic. Lidé s ním mohou debatovat ve čtvrtek hned po slavnostním zahájení festivalu, a to v půl jedenácté dopoledne.

„David Hannan dorazí do Karlových Varů ve středu. Je to skutečně velká hvězda, která během své práce sesbírala řadu makrosnímků. Například korály nasnímal tak, jak je člověk pouhým okem neuvidí,“ uvedla Michala Korintová. Filmař pracuje převážně v tropických oblastech a v mírných vodách kolem Austrálie, Filipín, Bornea nebo Cookových ostrovů.

Jednou z návštěvnic letošního cestovatelského festivalu bude také královna Velikonočního ostrova Taurama Hey Rapu, která zájemcům v sobotu odpoledne prozradí taje této části Polynésie.

Protože začátek festivalu připadá na pracovní dny, i letos chtějí organizátoři vyjít vstříc lidem, kteří musejí chodit do zaměstnání.

To nejlepší z programu na ně proto čeká právě v sobotu, kdy si poslechnou přednášku Miloslava Stingla, Jiřího Kolbaby či Aleše Hámy, který se svým synem vyrazil na Aljašku.

Filmy na festivalu představí 132 zemí, některé poprvé

Součástí cestovatelské přehlídky bude také Tour Region film, který ukazuje české turistické snímky a spoty. Program tradičně doplní přehlídka Tourmap, která je výstavou turistických map a průvodců. Festivalu i letos přispěje Město Karlovy Vary a Karlovarský kraj.

„Považujeme jej za jednu z top ten událostí. Těší nás, že je festival spojený s turistickým ruchem a také to, že všechny akce jsou lidem zdarma přístupné a rovněž hojně navštěvované,“ uvedl primátor Petr Kulhánek.

Na festivalu letos představí své propagační filmy karlovarské infocentrum, Karlovarský kraj zase ukáže svůj webový portál Živý kraj.

Festival Tourfilm pořádá Česká centrála cestovního ruchu, která také ocení nejlepší díla, jež pomáhají jeho rozvoji.

Na festivalu bude mít prostřednictvím filmů zastoupení 132 zemí světa, některé se v jeho historii objeví zcela poprvé. Podle Michaly Korintové to budou například Tádžikistán, Bangladéš, Surinam, Nepál nebo Togo.

Tématem příštího ročníku Tourfilmu by se podle ní mohl stát Velikonoční ostrov, a to proto, že do Karlových Varů přijede jeho královna. „Mohla by tu symbolicky předat žezlo dalšímu ročníku,“ prozradila Michala Korintová.

Nejčtenější

Exekutoři mu zabezpečili byt i se dvěma psy. Fenka stres nepřežila

Exekutoři zapečetili muži dům. Uvnitř byli dva psi

Obrovský šok zažil minulý týden invalidní důchodce z Březové na Sokolovsku, když se vrátil domů z návštěvy příbuzných....

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Další z rubriky

Na Chebsku při nehodě dvou aut zemřelo dítě. Pro zraněné letěl vrtulník

Po střetu dvou osobních aut u Poříčí nad Sázavou přišel o život jeden z řidičů....

K tragické dopravní nehodě na Chebsku v sobotu odpoledne vyjížděly všechny složky IZS. Za obcí Hazlov směrem na Aš se...

Proluka po zbouraném paláci Baťa v Mariánských Lázních se zacelí

Vizualizace nového domu, který vyroste na místě po zbouraném paláci Baťa v...

Proluka po bývalém nárožním paláci Baťa v Mariánských Lázních se po letech příprav zacelí. Původní objekt šel k zemi v...

Vary se rozhodují mezi dvěma návrhy, jak naložit s bývalou vodárnou

Projekt revitalizace areálu staré vodárny v Karlových Varech Tuhnicích.

S rozhodnutím, jak naložit se starou vodárnou v Tuhnicích, má radnici v Karlových Varech pomoci pracovní skupina....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz