„V tuto chvíli už by měly všechny agendy, které občané využívají, běžet. Včetně bezhotovostních plateb, jež nebylo možné provádět celé dva měsíce,“ upřesnila mluvčí města Lucie Kubešová. Podle ní město díky vysoké úrovni zabezpečení a práci svých IT pracovníků přišlo pouze o data za přibližně týden až deset dní.
„Prováděli jsme průběžné manuální i automatické zálohování na cloud, na což město v rámci zvyšování kybernetického zabezpečení postupně kompletně přechází. Přesto bylo potřeba do systému znovu zanést například vydaná rozhodnutí z doby výpadku. Vše museli dělat úředníci ručně z tištěných dokumentů,“ popsala.
Ostrovská radnice se z kyberútoku bude vzpamatovávat ještě tři měsíce |
Výpadek a zablokování se dotkly především agend samosprávy. Systémy státní správy a její registry zůstaly nedotčeny, stejně jako data zálohovaná na cloudu. O některá data přišla i městská policie a dobrovolní hasiči. Dalších příspěvkových organizací města, jako jsou školy a školky, se kyberútok nedotkl.
Neznámý útočník se dostal do systému v noci z 11. na 12. září a data zašifroval. Podle mluvčí zatím nebylo možné určit, kudy se do systému dostal. Velmi dobře totiž po sobě zametl stopy. Za odblokování požadoval výkupné. Aby město zabránilo dalšímu šíření, muselo systémy kompletně vypnout.
To mělo podle prvních odhadů trvat týden. Nakonec se omezení chodu úřadu protáhlo na několik měsíců. Město zaplatilo zhruba 400 tisíc korun externí firmě, která pomáhala systém zanalyzovat a vyčistit a obnovit ztracená data.
Na weby ŘSD zaútočili profesionálové, útočníka známe, uvedl úřad |
Další objem práce udělali IT pracovníci městského úřadu. Na zprovoznění pracovali v prvních týdnech i o víkendech. Zpočátku obnovovali systémy centrálně, následně znovu nastavovali a instalovali jednotlivá koncová zařízení, tedy počítače pracovníků úřadu.
Město také kvůli útoku o týden posunulo zářijové jednání zastupitelstva. Konání krajských voleb ale ohroženo nebylo, jelikož potřebné agendy zůstaly nedotčeny.
Podle mluvčí se v počátku pro občany zdrželo vydávání osobních a cestovních dokladů a dlouho nefunkční byly i agendy v dopravě. Například radar, dopravní nehody, návykové látky za volantem nebo špatné parkování. Problém byl se správními lhůtami a tam, kde občané čekali na plnění pojišťoven.
Hackeři napadli web úřadu na Rychnovsku a požadovali výkupné, šetří to policie |
Policie se případem dále zabývá, potvrdil ve čtvrtek její mluvčí Jakub Kopřiva. Ostrov nebyl jedinou institucí, která v poslední době čelila útoku hackerů. V září rozsáhlý kybernetický útok paralyzoval chod radnice v Borohrádku na Rychnovsku. Ani tam město výkupné nezaplatilo a s pomocí specializovaných firem data postupně obnovilo.