Města v kraji se halí do adventního. Některá jen skromně, jiná draze

  12:29aktualizováno  12:29
Usadit strom, nainstalovat výzdobu, připravit stánky. Technickým zaměstnancům začíná jedna z nejhektičtějších částí roku, na jejímž konci budou vánočně vyzdobená města. Na řadě míst v Karlovarském kraji musí vše stihnout během pár dní, protože v sobotu začínají programy prvního adventního víkendu.

Cheb připravuje vánoční trhy. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Velký spěch se netýká pouze Chebu, který stejně jako loni pojal příchod Vánoc velkolepě a do příprav se pustil už začátkem listopadu.

Vedení tamní radnice opět nechalo na náměstí postavit ledové kluziště, tři vánoční stromy a desítky dřevěných stánků pro občerstvení a prodej vánočního zboží.

Fotogalerie

"Chebské vánoční trhy budou moci i letos směle konkurovat těm, které známe ze sousedního Německa nebo velkých českých měst," uvedl místostarosta Chebu Tomáš Linda.

Snaze překonat adventní akce v celém kraji odpovídá také rozpočet trhů, který by se měl vejít do dvou milionů korun. Loni to bylo 1,5 milionu a podle Tomáše Lindy byl výsledek skvělý.

"Zaznamenali jsme v podstatě jen kladné ohlasy. Náměstí bylo po celý advent plné lidí," řekl. Jen na slavnostním zahájení bylo podle něj loni kolem deseti tisíc návštěvníků. Kromě největší atrakce - ledového kluziště, sází letos Cheb také na vystoupení zpěváků, jako je Petr Kolář, Bára Basiková, Jiří Korn, Ilona Csáková nebo Vašo Patejdl.

Ve městě budou hned tři vánoční stromy, dva na náměstí, jeden u Kulturního centra Svoboda. Radnice na ně vypsala výzvu, zda někdo nemá na svém pozemku strom, kterého by se rád zbavil. Do Chebu tak jeden dodaly České radiokomunikace, kterým rostl v těsném sousedství vysílače Zelená hora, ostatní pocházejí od majitelů z Libavského Údolí a Hájů.

Vary jsou skromnější než Cheb

O poznání skromnější rozpočet letošního adventu mají Karlovy Vary. Těm vánoční strom stejně jako loni daruje rodina Procházkových z Bohatic. Je to stříbrný smrk vysazený zhruba před třiceti lety.

Technici si pro něj přijedou v úterý ráno. Pokácí ho, převezou jej a zkrátí na deset metrů. Před karlovarskou hlavní poštu jej usadí jeřáb.

"Adventní trhy se letos budou opět konat v dolní části třídy T. G. M., byť do budoucna stále zvažujeme jejich přesunutí k Národnímu domu. Čekáme ale, až bude hotový," prozradil karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Protože návštěvníci trhů loni kritizovali nejednotný vzhled stánků, vedení města je nechalo letos upravit a navrch přidalo dalších pět.

Do vánočních trhů investují Karlovy Vary 450 tisíc korun, a vánoční výzdoba bude jak v centu města, tak na frekventovaných ulicích městských částí.

"Součástí vánočních trhů bude zastřešené pódium s programem i ve všední dny. Hlavní část se bude konat o adventních nedělích. Podávat budeme punč i polévku," popsal Petr Kulhánek.

Kromě vánočního stromu se před hlavní poštou postupně rozsvítí i čtyři adventní svíčky, jež zapálí členové městské rady. Chybět nebude betlém a nově také stan pro dětské dílny a kolotoč.

Jinou podobu letos dostane advent v Sokolově, který bude stát stejně jako loni kolem 80 tisíc korun. Točit se bude hlavně kolem koncertů v kostele sv. Antonína Paduánského a vystoupení sokolovských škol.

Sokolovem zavoní polévka

"Změníme akci Zpívání pod vánočním stromem na Rozsvěcení vánočního stromku, což bude celodenní akce pro školy a školky. Tradičně se u nás rozdávala různá jídla, třeba chléb se škvarkovou pomazánkou nebo vánoční cukroví. Letos to bude polévka od starosty," uvedla Jana Fefferová, dramaturgyně Městského domu kultury Sokolov.

Nedělní slavnostní rozsvícení vánočních stromů nebo vánoční jarmarky či trhy chystají i další menší města, například Ostrov, Kraslice, Nejdek, Mariánské Lázně nebo třeba Boží Dar.

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Policie hledá muže obviněného ze znásilnění, mohl by být na Sokolovsku

Milan Šivak

Policisté pátrají po padesátiletém muži z Hazlova na Chebsku, který je obviněný ze znásilnění. Kriminalisté...

Další z rubriky

Opilce rozčílilo, že mu servírka nechtěla nalít, hodil po ní stůl

Ilustrační snímek

Výtržnosti v chebské hospodě tropil opilý muž, kterého rozzlobilo, že jemu ani jeho kamarádům servírka už nechce nalít....

Do štol pod Komorní hůrkou se lidé poprvé podívají snad už v srpnu

Milan Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR umisťuje do  štoly v sopce...

Do Goethovy štoly pod Komorní hůrkou se co nevidět vrátí výzkumníci. Letos mají v plánu prokopat zbylou část chodby až...

Na výměnu kotlů mohou lidé dostat až 70 milionů, zažádají elektronicky

Ilustrační snímek

Další desítky domácností můžou letos požádat o kotlíkové dotace, prostřednictvím kterých si mohou vyměnit staré kotle...

Najdete na iDNES.cz