Teplou vodu ve školce vyrobí slunce a splachovat se bude dešťovkou

  10:00aktualizováno  10:00
Tepelná čerpadla, akumulace dešťové vody a její využití třeba pro splachování toalet, odpadní teplo, které ohřeje vzduch přiváděný do místností či výroba energie za pomoci fotovoltaiky. Tak by měla v budoucnu vypadat mateřská škola v ašské Neumannově ulici.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Objekt školy by měl být doslova nabitý nejmodernějšími technologiemi a stát se v oblasti úspor energií a dalších zdrojů vlajkovou lodí města Aš. Radnice už hledá projektanta, který by se náročné zakázky zhostil.

„Zadání projektu směřuje k uplatnění moderních poznatků. Například topit by se mělo za pomoci tepelných čerpadel. V plánu je postavit zařízení na akumulaci dešťové vody, kterou by poté bylo možné využívat jako užitkovou, třeba pro splachování toalet. Po odstranění mechanických nečistot je měkká dešťová voda ideální na praní,“ uvedl mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

Kromě toho se počítá i s celkovou rekonstrukcí sociálního zařízení pro děti, nové by měly být i rozvody elektroinstalace, vnitřního vodovodu a kanalizace.

V souvislosti s tepelnými čerpadly se počítá i se zcela novým systémem ústředního topení, v němž by základ tvořilo podlahové vytápění. Počítáno je i s výměnou dveří, jídelního výtahu a střešní krytiny. Školka v Neumannově ulici by měla získat i systém nuceného větrání s rekuperací odpadního tepla, v plánu je využít na střeše fotovoltaické kolektory a panely pro solární ohřev vody. V oblasti hospodaření se srážkovými vodami se připravuje výměna asfaltu na chodnících za propustný mlatový povrch.

„V podstatě jde o kompletní rekonstrukci s ohledem na využití nejmodernějších poznatků v oblasti hospodaření se zdroji. Ve městě se jedná o první vlaštovku. Žádný jiný objekt školy takto zásadní renovací dosud neprošel,“ doplnil Vrbata s tím, že město při akci plánuje využít v co největší míře dotační tituly, jež podporují snižování energetické náročnosti veřejných budov a využívání obnovitelných zdrojů energie.

Prázdninová přestávka na práce zřejmě stačit nebude

Jak náročné bude stávající objekt přebudovat do moderní podoby ani kdy se s pracemi začne, se ještě neví. Záleží zejména na tom, zda se podaří na záměr získat dotace. „První nástřel ceny získáme z projektové dokumentace. Kolik bude rekonstrukce skutečně stát, však ukáže až výběrové řízení na zhotovitele,“ doplnil Vrbata s tím, že práce se s největší pravděpodobností uskuteční po etapách vždy v době letních prázdnin.

„Jak budou práce probíhat, o tom zatím nic bližšího nevíme. Je jisté, že to bude náročné, zejména s ohledem na provoz. Některé práce potrvají zřejmě déle, než je prázdninová přestávka, a bojím se, že zasáhnou celý objekt. Uvidíme, s čím přijdou projektanti a zhotovitelská firma,“ uvedla ředitelka mateřské školy Veronika Jurčíková.

Ta kvituje, že už při samotném plánování město o novinkách se zaměstnanci školy diskutovalo. „Například když jsme mluvili o podlahovém vytápění, upozorňovali jsme, že budeme potřebovat nějaké sušáky. Ve chvíli, kdy nám zmizí radiátory, nemáme šanci usušit v zimním období každému dítěti boty, rukavice nebo tepláčky a kombinézy. Věříme, že se sejdeme i nad projektem, abychom si mohli říct naše připomínky,“ řekla ředitelka Jurčíková, která má největší obavy z toho, jak se povede práce naplánovat a rozfázovat. „Až dosud jsme všechno zvládli, takže věřím, že se nám to podaří i tentokrát,“ doplnila.

Budova mateřské školy v Neumannově ulici byla postavena v roce 1976, první děti přivítala v březnu 1977. Částečnými úpravami prošla v roce 2009, kdy byla zateplena fasáda a vyměněna všechna okna a venkovní dveře.

Nejčtenější

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Další z rubriky

Rizikovou křižovatku na Chebsku nahradí kruhový objezd, práce omezí provoz

Zahájení stavby okružní křižovatky v centru Velké Hleďsebi.

V centru obce Velká Hleďsebe vzniká na hlavní příjezdové cestě od Mariánských Lázní nová okružní křižovatka. Nahradí...

Zápis do UNESCO je jen začátek, říká znalec krušnohorských památek

Michal Urban z o.p.s. Montanregion Krušné hory - Erzgebirge.

Roky práce mají za sebou lidé, kteří přivedli krušnohorské hornické památky do UNESCO. O jejich zápisu rozhodl před...

Páteřní cyklostezka Ohře se rozroste o další kilometry směrem na Ostrov

Opravená lávka pro cyklisty v Mostově na cyklostezce Cheb - Karlovy Vary.

Do dalších vylepšení páteřní cyklostezky kolem Ohře se chce pustit Karlovarský kraj. Plánuje ji protáhnout směrem do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz