Na dálku adoptovaný Bangladéšan bude v Čechách studovat prestižní školu

  12:12aktualizováno  12:12
Řadu let Hana Kábrtová z Libavského Údolí spolu s přáteli na dálku sponzorovala čtyři školáky v Bangladéši. V březnu je jela středoškolská učitelka s humanitární organizací Adra navštívit. Spíš žertem se v Dháce zeptala Marshela Hembroma, jestli nechce přijet do Čech. Hned mu zazářily oči.

Hana Kábrtová s Marshelem Hembromem na letišti po jeho příletu z Bangladéše. | foto: archiv Hany Kábrtové

V úterý večer přiletěl Marshel do Prahy. Kábrtová mu zajistila, že může dva roky zdarma studovat na Kellnerově prestižním anglickému gymnáziu Open Gate.

"Po příletu byl Marshel ze všeho vykulený. Opakoval, že nemůže uvěřit, že je v Česku. Poprvé v životě opustil Bangladéš. Dostal vízum zatím na půl roku. Byla mu zima, ale jinak z něj štěstí sálalo," popsala shledání Hana Kábrtová.

Devatenáctiletý mladík se hned přesunul do internátní školy u Prahy. Spolužáci mu nabídli pomoc, protože vše je pro něj nové. Už šel i na vyučování, dostal stejnokroj a učebnice. Za dva roky bude skládat mezinárodní maturitu IB, doma v Bangladéši už letos jednu zvládl.

"Vždy jsem toužil poznat zemi, ze které k nám přišel doktor Moskala. Chtěl bych vystudovat a být zubařem," zmínil Marshel obdivně českého zubaře a misionáře Milana Moskalu, zakladatele projektu dálkové adopce a škol pro nejchudší bangladéšské děti.

Na Open Gate studoval syn Hany Kábrtové a také její dva synovci. Doufala, že Kellnerovu nadaci přesvědčí, aby poskytla stipendium i Marshelovi, který si nemůže dovolit platit školné téměř půl milionu korun ročně. Podařilo se. Hlavní potíž nastala vzápětí. Dlouho trvalo, než student získal pas.

"Pak jsme začali jednat s českou ambasádou o udělení víza. Papírování a shánění možných i nemožných potvrzení bylo až nad hlavu."

Nezištně pomáhali i známí a příbuzní Hany Kábrtové. Letenku Marshelovi zaplatilo České sdružení Církve adventistů sedmého dne. Kábrtová i mladík z Bangladéše jsou členy této církve.

K rodině Kábrtových dorazí student příští sobotu. V sobotu od 14 hodin Hana Kábrtová povypráví o Bangladéši ve společenském centru Vinice v Mánesově ulici v Chebu.

Autor:

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Soud projednává po jedenácti letech vraždu mladíka uvláčeného za autem

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ mladíka uvláčeného k smrti za osobním autem. Z téměř 11 let staré vraždy...

Utajeného svědka zkoušeli advokáti z Bible, o vraždě promluvil po letech

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Před plzeňským krajským soudem vypovídal utajený svědek, který před 11 lety podle svých slov míjel na silnici u Aše na...

Na karlovarský festival přijede Julianne Moore. Vrací se Casey Affleck

Julianne Moore (Cannes, 18. května 2017)

Karlovarský festival letos uvítá herečku Julianne Moore, která uvede v rámci zahajovacího večera snímek Po svatbě. Na...

Další z rubriky

Hygienici zkontrolují nejnavštěvovanější koupaliště v kraji každé dva týdny

léto, koupaliště Michal

Vesměs velice dobrá kvalita vody čeká v těchto dnech na každého, kdo zamíří na koupaliště a k rybníkům v Karlovarském...

Studuje umělou inteligenci a láká ji medicína. Obojí chce propojit

Michaela Mrázková, bývalá studentka chebského gymnázia, začala v zahraničí...

Přestože je jí teprve dvacet let, už toho má hodně za sebou. Michaela Mrázková začala studovat na chebském gymnáziu,...

Každý má hluboko v sobě odpovědi na otázky, které si klade, říká koučka

Akreditovaná osobní koučka Alena Wendlerová

Mentální, osobnostní nebo prostě jen koučink. Slova, se kterými se v posledních letech setkáváme čím dál častěji....

Najdete na iDNES.cz