Pokud by kraj zjistil, že kontrolované zařízení nemá potřebná povolení, hrozí mu sankce v řádu až stovek tisíc korun.
„Zákony nám umožňují tvrdě penalizovat zařízení, která poskytují zdravotní služby bez potřebných souhlasů a povolení. Nechceme, aby docházelo ke klamání hostů a ztrátě prestiže lázeňského regionu. Zároveň se tímto krokem odvděčíme poctivým poskytovatelům, kteří nabízejí kvalitní zdravotní služby, k nimž mají oprávnění,“ uvedl Jakub Pánik, hejtmanův náměstek pro oblast zdravotnictví.
Vrcholní manažeři z lázeňských hotelů na podobné praktiky konkurence narážejí řadu let. Generální ředitel společnosti AXXOS hotel & spa management Jan Motlík se o změnu snaží již dlouho.
„Vždycky jsem patřil k těm, kteří v průběhu času a v rámci možností apelovali na příslušné orgány, aby s tím začaly něco dělat a jasně definovaly rozlišení mezi lázeňstvím a wellnesem,“ řekl. To, že si většina lázeňských zařízení rozšířila své služby i o wellness, je podle něj správné, jenomže mnoho z nich má pouze to.
„V zásadě se to ví. Mezi konkurencí je jasné, kdo je kdo, a my jsme volali po způsobech, aby to veřejná správa dokázala klientovi říct, protože občas to byl trochu boj s větrnými mlýny,“ popsal Jan Motlík.
Sám by byl však opatrný v případě rehabilitační péče, která je podle něj medicínskou záležitostí a součástí lázeňské péče. O wellness, které zahrnuje například masáže, kosmetiku, saunu a podobně, říká, že je to výborná služba, ovšem s medicínou a lázeňstvím nemá nic společného.
„Za sebe vítám jakoukoli iniciativu, která bude umět jasně rozlišit a definovat klientům i cestovním kancelářím, že zařízení skutečně poskytuje zdravotnické medicínské služby, jiné zařízení je zase hezké, milé, ale jde o wellness,“ uvedl.
Do boje se zařízeními, která nejsou až tak lázeňská, vstoupily už před časem i Karlovy Vary. Lázeňské hotely a sanatoria uzavřely s městskou Správou přírodních léčivých zdrojů a kolonád smlouvu na odběr minerální vody. Na oplátku dostaly jedinečnou pečeť, kterou si vyvěšují na budovy. Prokazuje, že k léčení skutečně používají přírodní zdroj.
Ani to se neobejde bez problémů. „Některá sanatoria sice mají smlouvu, ale podle našich záznamů víme, že odebírají daleko menší část minerální vody, než odpovídá počtu jejich odléčených pacientů. To znamená, že tam dochází nikoli řekněme k podvodu, ale k tomu, že jen část přírodního zdroje používají k léčebnému účelu a přimíchávají do toho obyčejnou vodu,“ upozornil karlovarský primátor Petr Kulhánek.
Tyto případy však podle něj jsou menším zlem, než když se zařízení vydávají za lázeňské provozy. „Administrativní postih není dostatečně účinný. Jako daleko účelnější vidím informovanost klientů, kteří si pak rozhodnou, do jakého zařízení pojedou,“ řekl primátor s tím, že Karlovy Vary se je v tomto ohledu snaží vzdělávat, a aktivitu kraje také vítá.
Krajský úřad plánuje i to, že hotely poskytující lázeňskou péči označí na svém portálu Živý kraj ikonou, která lidem garantuje, že jde o regulérní lázeňské zařízení.