Ve školství čeká časovaná bomba, zaznělo na konferenci o životě v kraji

  11:29aktualizováno  11:29
Nejméně vysokoškoláků a vzrůstající počet dětí, které skončí se vzděláváním už po základní škole. Taková struktura vzdělanosti je jednou z oblastí, která nejvíce trápí Karlovarský kraj. Zaznělo to na konferenci Mafra Events, která se v úterý uskutečnila na krajském úřadě v Karlových Varech.

Konference Lepší místo pro život se uskutečnila v úterý v zastupitelském sále karlovarského krajského úřadu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jejím tématem bylo Lepší místo pro život. Na konferenci se sešli zástupci státní správy, starostové nebo podnikatelé.

„Aby byl kraj lepší místo pro život, záleží na nás všech. Obyvatelích, organizacích i politicích,“ poznamenala hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová. Sama pak definovala čtyři oblasti, které si v regionu zaslouží pozornost.

Zlepšuje se podle ní například míra nezaměstnanosti nebo vývoj průměrné měsíční mzdy. Přesto ale kraj stále zaostává za republikovým průměrem. „Jsme také nejmenším krajem v republice s ohledem na počet obyvatel, zhruba 296 tisíc. Navíc obyvatelé stárnou,“ poznamenala.

Samostatnou kapitolou je také struktura vzdělanosti. V regionu žije nejméně vysokoškolsky vzdělaných obyvatel a nejvíce lidí se základním vzděláním.

To ostatně potvrdila i ředitelka Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary Markéta Šlechtová.

„Trojnásobně vzrostl počet sociálně vyloučených lokalit. To je pro školství časovaná bomba. Je s tím spojená například špatná docházka. Navíc stále více dětí končí se svým vzděláním po základní škole,“ uvedla Šlechtová.  Naposledy to bylo 260 dětí, rok předtím pak 235.

V kraji chybí kvalifikovaní učitelé

Problémů je ale podle ní více. Od malé odborné kvalifikovanosti učitelů, přes vysoké počty gymnazistů až po převis nabídky míst na středních školách nad počty uchazečů o přijetí nebo vysokou absenci.

 „Na víceletá gymnázia nenastupují nejtalentovanější dětí, ale spíše ty z těch rodin, kde je dokážou připravit na zkoušky,“ uvedla ve svém příspěvku ředitelka. Každý rok je na středních školách zhruba o 1000 míst více, než je počet uchazečů. To pak znamená, že na střední školy se dostane téměř každý. Ve výsledku to ale znamená snížení kvality vzdělávání.

Pro všechny je tak důležité vylepšit pověst kraje a usnadnit jeho obyvatelům život. Hejtmanství se proto snaží podporovat dotacemi rozvoj sportovních aktivit, v příštím roce uspořádá dětskou zimní olympiádu. Podporuje služby pro dříve narozené, jako je například senior pas nebo senior expres.

Pomáhat mohou i chytré – smart – technologie. Filip Neterda ze společnosti Deloitte představil koncept Obce v datech, který umožní přesněji a efektivněji stanovit strategické priority.

ČEZ ESCO zase nabízí možnost, jak ušetřit za energie. A jako příklad uvádí karlovarskou nemocnici, kde díky metodě EPC ušetří ročně 8,5 milionu korun.

Autor:

Nejčtenější

Vlak, který vykolejil u Mariánských Lázní, jel na třicítce 86 km/h

Opravy trakčního vedení na místě, kde vykolejil vlak s vápencem. (13. srpna...

Vlak, který na konci července vykolejil u Mariánských Lázní, jel rychlostí 86 kilometrů v hodině. Informovala o tom...

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

Karlovarský region bude muset vrátit stovky milionů z evropských peněz

Ilustrační snímek

Karlovarská aglomerace se snaží uplatnit poslední projekty v Integrovaném plánu rozvoje území. Už teď je ale jasné, že...

Další z rubriky

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

Kvůli platům už mi není hanba podívat se hráčům do očí, říká šéf orchestru

Ředitel Karlovarského symfonického orchestru Petr Polívka

Před téměř čtyřmi lety uspěl ve výběrovém řízení na ředitele Karlovarského symfonického orchestru Petr Polívka. Na...

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Najdete na iDNES.cz