Lyžařské Vánoce se nepovedly, sjezdovky teď ale díky ochlazení ožijí

  9:02aktualizováno  9:02
Poté co kvůli teplému počasí ztratily skiareály v Karlovarském kraji jeden z vrcholů sezony, přichází meteorologové a především vlekaři s příznivějšími zprávami. Díky postupnému ochlazování chtějí ke konci týdne začít opět zasněžovat.

Sobotní lyžování na posledních zbytcích technického sněhu na klínovecké sjezdovce Dámská. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Během Vánoc bylo možné lyžovat jen na Klínovci, i ten však v neděli zavřel. A tak ačkoli během normální zimy bývají o vánočních svátcích parkoviště skiareálu na Klínovci nacpaná k prasknutí, během těch letošních se počet parkujících aut pohyboval jen v řádu desítek.

Z původních dvou sjezdovek o posledním vánočním svátku už jela pouze Dámská a manažer střediska Adam Svačina měl hned ráno jasno. „Dočasně přerušíme provoz,“ říkal.

Na Štěpána v poledne tam teplota vyšplhala na 5,2 stupně Celsia a se sněhem udělal své předchozí déšť. Přestože zaměstnanci zavřeli v neděli, byli optimističtí. Podle předpovědi meteorologů se začne od úterý ochlazovat. Od pátku už se budou denní teploty držet kolem nuly a mělo by začít sněžit.

„Od úterý se má počasí zlomit. Od Nového roku by díky tomu mohla opět jet část areálu. Jsme nyní schopni tahat si vodu z jeho jižní části. Pokud opravdu bude minus osm stupňů, jak tvrdí předpověď, za tři noci vysněžíme celou jednu stranu,“ předpokládá Adam Svačina.

Společně s tím by chtěli zaměstnanci pustit i dětský park, aby si děti užily zbytek vánočních prázdnin, a také lanovku z Jáchymova, kde je strategické parkoviště. Kvůli nadprůměrným teplotám má letos středisko mnohem horší začátek sezony, než tomu bylo minulý rok, kdy otevíralo o dva dny později.

„Umělé zasněžování stálo stovky tisíc korun,“ vyčíslil manažer. Aby středisko zachránilo zásoby, které stačilo udělat na jižní straně, tatrami převáželo sněhové hromady do severní části na Dámskou sjezdovku a Pařezovku, což ale také něco stálo.

Oproti loňsku se kvůli teplému začátku zimy propadl Klínovec zhruba o 40 procent. „Věříme ale, že pokud se ochladí, v sobotu zase otevřeme. Uděláme pro to maximum,“ ujistil Svačina.

Také na Bublavě se těší na první mrazy

S nadějí hledí do příštího týdne také zaměstnanci skiareálu na Bublavě. Stejně jako v mnohých ostatních střediscích, nedostali ani tam příležitost, aby sezonu vůbec zahájili.

„Víme, že vánoční lyžování, které je jednou ze špiček sezony, už nestihneme. Předpověď je ale malinko optimističtější a na Silvestra možná začneme zasněžovat,“ uvedl Jiří Lhota ze sdružení Ski Bublava, které areál provozuje.

Teď prý jeho členům nezbývá nic jiného než čekat. Z nasněžených hromad se přitom staly spíše hromádky, ovšem zprovoznit první sjezdovky by prý neměl být problém. „Jsou krátké a jsme schopni vysněžit je rychle. Potřebujeme k tomu ale mráz,“ řekl Jiří Lhota.

Situace na českých horách podle něj není příznivá, ovšem stejně jsou na tom i Alpy. Sám se v nich byl podívat před Štědrým dnem. Ačkoli navštívil středisko ležící přes dva tisíce metrů vysoko, zelenající tráva a zpěv ptáků mu Vánoce vůbec nepřipomínaly. Přesto na Bublavě nevěší hlavu, protože například loni zachránily středisko výborné únorové podmínky.

Lázeňská lanovka vozí místo lyžařů turisty

S náhradním programem kvůli slabé zimě přišli na druhý vánoční svátek zaměstnanci střediska v Mariánských Lázních. Od soboty je tam denně v provozu kabinková lanová dráha pro pěší, která přepraví 350 osob za hodinu.

„Zasněžovali jsme asi dvacet hodin ke konci listopadu, pak do toho napršelo. Něco málo toho pracně nasněženého technického sněhu ještě zbývá, ale jako asi většina českých areálů, tak i my stále čekáme na mráz. Rozhodli jsme se však i přesto zahájit provoz kabinkové lanové dráhy, kterou mohou lidé využít alespoň při procházkách či paradoxně i teď v zimě k cyklistice,“ říká Vladimír Černý, ředitel areálu Mariánky.

Nic jiného než čekat na sníh, nezbývá ani středisku v Aši, které patří mezi ta menší. Podle Jiřího Franka, který v areálu pracuje, budou vánoční zisky zcela jistě scházet.

„Loni byl začátek stejně špatný a všichni jsme byli znepokojení, ve výsledku ale sezona dopadla špičkově,“ připomněl s tím, že se všechno ještě může otočit. Skiareál má navíc podle něj tu výhodu, že zaměstnanci v něm pracují brigádně, což se týká například i půjčoven lyží.

Nejčtenější

Režisér byl po inhalaci u pramene 40 minut bez kyslíku. Je v kritickém stavu

Záchrana muže, který se v Mariánských Lázních otrávil v šachtě, když inhaloval...

Režisér Jan Kačena (37) skončil po inhalaci výparů z Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních ve velice vážném stavu...

Ztracený hoch s autismem spadl do řeky, vypátrali ho na poslední chvíli

Policista Petr Balog skočil pro chlapce do řeky Ohře.

Takřka na poslední chvíli se policii podařilo vypátrat autistického chlapce, který v neděli ujel rodičům ze zahrady na...

Bereme tři tisíce a Startky stojí čtyři koruny, zapsali dělníci roce 1978

Otec Vít Metoděj Kout ukazuje obsah časové schránky nalezené v nejvyšší kupoli...

Překvapení čekalo na tesaře při opravách nejstaršího pravoslavného svatostánku v republice. Cibule nejvyšší věže chrámu...

Muž pohlavně zneužíval děti svých známých a partnerek, říká žalobce

Jednapadesátiletý muž čelí obvinění ze znásilnění dětí. Obvinění od počátku...

Před plzeňským krajským soudem stanul jednapadesátiletý Ladislav P. obžalovaný z pohlavního zneužívání dětí na...

Muž nechal svého psa běhat na volno, kde neměl, zvíře pokousalo chlapce

Ilustrační snímek

Až na rok do vězení může jít majitel středoasijského pasteveckého psa z Karlovarska, který nechal zvíře pobíhat na...

Další z rubriky

Nadšenci zachránili zchátralý kostel u Varů, teď v něm pořádají prohlídky

Kostel svaté Anny v Sedleci se kromě oprav zvětralé omítky a nového nátěru...

Svou původní podobu získal po čtrnáctiletém úsilí zpět kostel sv. Anny v Sedlci u Karlových Varů. Obnovuje jej sdružení...

Centrum Varů rozzáří festival světla, tvůrci mají tentokrát volnou ruku

Videomapping na budovu Císařských lázní v Karlových Varech u příležitosti oslav...

Už počtvrté se Karlovy Vary rozzáří při festivalu světla. V pátek a sobotu čeká na návštěvníky v lázeňském centru sedm...

Děti si hrají na žalobce i obhájce. Práva se nemusejí bát, říká advokát

Karlovarský advokát Ronald Němec.

Jak funguje právo? Takovou věc přibližuje dětem projekt Advokáti do škol, jehož duchovním otcem je Ronald Němec z...

Najdete na iDNES.cz