„Chování lidí, kteří do uzavřených úseků vjíždějí, samozřejmě hodnotíme negativně,“ potvrdil Miroslav Račko, náčelník krušnohorských záchranářů.
Cedule omezující pohyb na sjezdovkách jejich správci neosazují zbůhdarma. „Pokud tam jsou, je pro to důvod. Na sjezdovkách je elektrické vedení i vysokotlaký přívod vody,“ doplnil Račko.
„Nerespektování uzavírek, jízda mimo sjezdovky lesem, mezi sloupy, mezi rolbami. Nebo vytrhávání bezpečnostních zábran a přes výstrahy kolegů sjezd s dítětem po zavřené sjezdovce.“ Tak popisují na Facebooku situaci na sjezdovkách provozovatelé lyžařského areálu Klínovec. Podle jeho majitele Petra Zemana může částečně za problémy i vývoj letošní sezony.
Uzavření sjezdovky má vždy své důvody
„Sjezdovky jsme museli znovu zasněžovat prakticky od nuly uprostřed sezony, kdy by normálně byl v provozu úplně celý areál. Rozumím tomu, že lidé chtějí jezdit, ale ne za cenu zbytečného rizika,“ vysvětlil Zeman.
Ten tvrdí, že lyžaře nechtějí na Klínovci v žádném případě zbytečně omezovat. „Když nemusíme, sjezdovky neuzavíráme,“ ubezpečil.
Uzavírky podle Zemana mají svůj důvod. „I když se může zdát, že je sjezdovka upravená, tak není. Při zasněžování na nich máme rozvedenou elektřinu i vysokotlaké vedení vody. Už jsme zaznamenali případy, kdy lyžaři rozvod vody poškodili. Škody mohou jít do desetitisíců korun. Na klidu rolbařům pak nepřidá, když se před nimi při úpravě sjezdovky z čista jasna objeví lyžař,“ konstatoval.
Aktuálně jsou na Klínovci neupravené pouze dvě kratší sjezdovky. „I na nich ale lidé jezdí,“ dodal Petr Zeman.
Vedle nebezpečí úrazu takoví lyžaři riskují i propadnutí skipasu. „Jejich blokování v případě podobných prohřešků máme v provozním řádu,“ upozornil Zeman. Zaměstnanci skiareálu se snaží většinu takových případů řešit domluvou. Když ale není zbytí, sáhnou i po blokaci skipasů.