Sezona jedna hrůza, zoufají si krušnohorští vlekaři. Daří se jen někde

  13:45aktualizováno  13:45
Je to marnost, hodnotí letošní zimu provozovatelé některých skiareálů v Karlovarském kraji. Lyžovalo se jen chvíli před Vánocemi, pak to mnohde kvůli počasí nešlo. Vleky v Nových Hamrech se dokonce ani nerozjely. Horská střediska počítají ztráty a řada z nich už sezonu minulý týden odpískala.

Lyžaři na lanovce LD Modesgrund v novém lyžařském středisku na krušnohorském Plešivci. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Letošní sezona je skutečně v našem středisku u konce. Děkujeme našim návštěvníkům za přízeň a podporu," píše se na webu Lyžařského střediska Aš. Kvůli zimě - nezimě tam ukončili provoz minulou neděli.

"Sluníčko nám sežralo i umělý sníh. Zmizela stopa, po které se jezdilo vlekem na kopec. Alespoň že u nás mohou děti o pololetních prázdninách sáňkovat a bobovat. Je tady živo," řekla pracovnice infolinky Veronika Šebrlová.

A to jsou ještě v Aši rádi, že se tam po Novém roce jezdilo celé tři týdny. Původně to vypadalo jen na týdny dva. I tak se nepodařilo zachránit pololetní prázdniny. Dobrovolníci a nadšenci z řad důchodců a studentů, kteří zajišťují provoz areálu, při nich mají napilno. Demontují unašeče, závaží a další techniku.

Provozovatel perninského skiareálu Nad nádražím Zdeněk Kučera má spočítané, že i s lednovou přestávkou jezdil v zimní sezoně 2013/14 celkem 34 dní.

"Je to za poslední období smutný rekord, i když v roce 1997 pamatuji jen dva týdny provozu. Prodělek jsem ještě nepočítal, protože ještě může před skončením sezony napadnout sníh. Ale i kdyby, tak lidé raději sednout na kola a na lyže nepřijedou."

Do nejdelší sjezdovky v Perninku, která je bez umělého zasněžování, se v minulých dnech opíralo sluníčko, takže na ní zbyly malé ostrůvky sněhu. Ostatní dva miniareály zasněžují provozovatelé děly, takže se na nich jezdí.

"Zvu všechny do Perninku ke konkurenci, jen ať všichni vypadnou od počítačů," usmíval se Zdeněk Kučera.

V Nových Hamrech se nejezdilo vůbec

V Nových Hamrech sezona na sjezdovce zdejší Tělovýchovné jednoty ani nezačala. Jak říká provozovatel skiareálu Vladimír Kubů, důvodem byl sníh. Toho přírodního bylo málo a o sněžná děla Nové Hamry přišly kvůli problémům s pozemky.

Bez sněhu je také uměle zasněžovaný svah u kostela, takže vyznavači sjezdového lyžování jsou v Nových Hamrech bez šance.

"Po finanční stránce byla sezona jedna hrůza. Jsme hluboko proděleční. Museli jsme investovat peníze do revizí a vylepšení zařízení. Mysleli jsme, že se investice zaplatí. Takový je ale život, nic s tím nenaděláme," posteskl si Vladimír Kubů.

V oboru podniká od roku 1970, ale nic podobného v Krušných horách nepamatuje. Vzpomíná třeba, že sníh nebyl celý únor, a nebo na Vánoce přišla obleva. Ale 15 centimetrů sněhu za sezonu, který rychle roztál, to tu ještě podle něj nebylo.

Běžkaře posílají na procházky

Lepší zprávy přišly z Božího Daru a sousedního Neklidu. "I když tady pere sluníčko přes den jako blázen, tak se všude lyžuje - na Neklidu, za hotelem Praha i v Novaku. Pro běžkaře je ale sezona v háji. Lidi letos posíláme na procházky a ne na běžky," uvedla pracovnice božídarského infocentra Alena Řehořová.

Osobně nevěří, že se sněhové podmínky ještě změní, i když pořádná zima začala v Krušných horách loni až v březnu.

V božídarském infocentru mimo jiné doporučují zájemcům o sjezdové lyžování návštěvu nově otevřeného areálu Plešivec, kde jsou v provozu čtyři sjezdovky.

Nejlépe za současného počasí dopadlo nevětší krušnohorské středisko Klínovec.

"K dispozici je deset kilometrů sjezdovek. Leží na nich kolem půl metru technického sněhu. V noci bývá pod nulou, takže sníh pěkně přituhne. Lyžování je super. Jezdí všechny tři páteřní lanovky, takže je vlastně otevřený celý areál," pochvaloval si manažer klínoveckého střediska Adam Svačina.

Na Klínovci fungují za plné ceny. Posezonní slevy mají začít v březnu po uzavření některých sjezdovek. Klínovec by měl být v provozu ještě měsíc a půl. "Měsíc vydržíme stoprocentně," plánuje Adam Svačina.

Dodal, že Klínovec je bez přestání v provozu od 5. prosince. Kvůli rozmarům zimy ale tržby poklesly zhruba o 20 procent.

Na nedostatek lyžařů ani zásob umělého sněhu si nemohou stěžovat na Bublavě. Provozovatelé zdejšího skiareálu chtějí zachovat lyžování alespoň na jedné sjezdovce do konce března.

Bublava, podobně jako Klínovec, má ceny pro plnou sezonu. O mimosezonním jízdném se majitelé areálu budou radit v sobotu, kdy rozhodnou, od jakého data začnou platit nižší ceny.

Nejčtenější

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Česko - Německo 5:4, hokejisté ustáli dramatický závěr

Český útočník David Tomášek se tlačí do zakončení v utkání proti Německu.

Hokejová reprezentace zvládla dramatickou přetahovanou s Německem a svůj třetí zápas série Euro Hockey Challenge...

Česko - Německo 5:4, národní tým ztrácel, skóre ale otočil

Český útočník Tomáš Zohorna (v bílém) bojuje u mantinelu s obráncem Německa...

Vydřené vítězství. Hokejová reprezentace porazila Německo 5:4, a zvládla tak i čtvrtý zápas série Euro Hockey...

Agresor dvakrát vybrzdil jiné auto, řidiče pak ztloukl gumovým obuškem

Ilustrační snímek

Policisté na Sokolovsku stíhají muže, který nejprve dvakrát vybrzdil na silnici jiného řidiče a pak ho ztloukl gumovým...

Za vraždu nepohodlného svědka v septiku soud potvrdil 28 let vězení

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Odvolací pražský vrchní soud potvrdil trest 28 let vězení pro Jaromíra Šmídka. Zneužil dítě a později zavraždil muže,...

Další z rubriky

Muž se zákazem řízení nechal auto na policejním parkovišti, hlídce pak lhal

Řidič zaparkoval na policejním parkovišti přímo pod značkou zákaz vjezdu.

Na mimořádně drzého řidiče narazili policisté v Karlových Varech. Nejen že řídil, přestože to měl soudem zakázané, ale...

VIDEO: Zlodějka ukradla ženě z kabelky peněženku přímo pod kamerou

Žena okradla turistku v karlovarské drogerii, z účtu jí pak stihla vybrat...

Policie pátrá po zlodějce, která v karlovarské drogerii ukradla ženě z kabelky peněženku přímo pod kamerou. Stihla jí...

Kilometry oplocení podél D6 přinesly výsledky, ubylo srážek se zvěří

Ředitelství silnic a dálnic staví kolem dálnice D6 ploty, které mají zamezit...

Oplocení, které od loňského roku chrání D6 na trase od Karlových Varů do Chebu, přináší výsledky. Díky plotu ubylo...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Údržbář - elektro, TZB - správa nemovitostí, Praha, až 40 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 32 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz