Sezona jedna hrůza, zoufají si krušnohorští vlekaři. Daří se jen někde

  13:45aktualizováno  13:45
Je to marnost, hodnotí letošní zimu provozovatelé některých skiareálů v Karlovarském kraji. Lyžovalo se jen chvíli před Vánocemi, pak to mnohde kvůli počasí nešlo. Vleky v Nových Hamrech se dokonce ani nerozjely. Horská střediska počítají ztráty a řada z nich už sezonu minulý týden odpískala.

Lyžaři na lanovce LD Modesgrund v novém lyžařském středisku na krušnohorském Plešivci. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Letošní sezona je skutečně v našem středisku u konce. Děkujeme našim návštěvníkům za přízeň a podporu," píše se na webu Lyžařského střediska Aš. Kvůli zimě - nezimě tam ukončili provoz minulou neděli.

"Sluníčko nám sežralo i umělý sníh. Zmizela stopa, po které se jezdilo vlekem na kopec. Alespoň že u nás mohou děti o pololetních prázdninách sáňkovat a bobovat. Je tady živo," řekla pracovnice infolinky Veronika Šebrlová.

A to jsou ještě v Aši rádi, že se tam po Novém roce jezdilo celé tři týdny. Původně to vypadalo jen na týdny dva. I tak se nepodařilo zachránit pololetní prázdniny. Dobrovolníci a nadšenci z řad důchodců a studentů, kteří zajišťují provoz areálu, při nich mají napilno. Demontují unašeče, závaží a další techniku.

Provozovatel perninského skiareálu Nad nádražím Zdeněk Kučera má spočítané, že i s lednovou přestávkou jezdil v zimní sezoně 2013/14 celkem 34 dní.

"Je to za poslední období smutný rekord, i když v roce 1997 pamatuji jen dva týdny provozu. Prodělek jsem ještě nepočítal, protože ještě může před skončením sezony napadnout sníh. Ale i kdyby, tak lidé raději sednout na kola a na lyže nepřijedou."

Do nejdelší sjezdovky v Perninku, která je bez umělého zasněžování, se v minulých dnech opíralo sluníčko, takže na ní zbyly malé ostrůvky sněhu. Ostatní dva miniareály zasněžují provozovatelé děly, takže se na nich jezdí.

"Zvu všechny do Perninku ke konkurenci, jen ať všichni vypadnou od počítačů," usmíval se Zdeněk Kučera.

V Nových Hamrech se nejezdilo vůbec

V Nových Hamrech sezona na sjezdovce zdejší Tělovýchovné jednoty ani nezačala. Jak říká provozovatel skiareálu Vladimír Kubů, důvodem byl sníh. Toho přírodního bylo málo a o sněžná děla Nové Hamry přišly kvůli problémům s pozemky.

Bez sněhu je také uměle zasněžovaný svah u kostela, takže vyznavači sjezdového lyžování jsou v Nových Hamrech bez šance.

"Po finanční stránce byla sezona jedna hrůza. Jsme hluboko proděleční. Museli jsme investovat peníze do revizí a vylepšení zařízení. Mysleli jsme, že se investice zaplatí. Takový je ale život, nic s tím nenaděláme," posteskl si Vladimír Kubů.

V oboru podniká od roku 1970, ale nic podobného v Krušných horách nepamatuje. Vzpomíná třeba, že sníh nebyl celý únor, a nebo na Vánoce přišla obleva. Ale 15 centimetrů sněhu za sezonu, který rychle roztál, to tu ještě podle něj nebylo.

Běžkaře posílají na procházky

Lepší zprávy přišly z Božího Daru a sousedního Neklidu. "I když tady pere sluníčko přes den jako blázen, tak se všude lyžuje - na Neklidu, za hotelem Praha i v Novaku. Pro běžkaře je ale sezona v háji. Lidi letos posíláme na procházky a ne na běžky," uvedla pracovnice božídarského infocentra Alena Řehořová.

Osobně nevěří, že se sněhové podmínky ještě změní, i když pořádná zima začala v Krušných horách loni až v březnu.

V božídarském infocentru mimo jiné doporučují zájemcům o sjezdové lyžování návštěvu nově otevřeného areálu Plešivec, kde jsou v provozu čtyři sjezdovky.

Nejlépe za současného počasí dopadlo nevětší krušnohorské středisko Klínovec.

"K dispozici je deset kilometrů sjezdovek. Leží na nich kolem půl metru technického sněhu. V noci bývá pod nulou, takže sníh pěkně přituhne. Lyžování je super. Jezdí všechny tři páteřní lanovky, takže je vlastně otevřený celý areál," pochvaloval si manažer klínoveckého střediska Adam Svačina.

Na Klínovci fungují za plné ceny. Posezonní slevy mají začít v březnu po uzavření některých sjezdovek. Klínovec by měl být v provozu ještě měsíc a půl. "Měsíc vydržíme stoprocentně," plánuje Adam Svačina.

Dodal, že Klínovec je bez přestání v provozu od 5. prosince. Kvůli rozmarům zimy ale tržby poklesly zhruba o 20 procent.

Na nedostatek lyžařů ani zásob umělého sněhu si nemohou stěžovat na Bublavě. Provozovatelé zdejšího skiareálu chtějí zachovat lyžování alespoň na jedné sjezdovce do konce března.

Bublava, podobně jako Klínovec, má ceny pro plnou sezonu. O mimosezonním jízdném se majitelé areálu budou radit v sobotu, kdy rozhodnou, od jakého data začnou platit nižší ceny.

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Další z rubriky

Do štol pod Komorní hůrkou se lidé poprvé podívají snad už v srpnu

Milan Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR umisťuje do  štoly v sopce...

Do Goethovy štoly pod Komorní hůrkou se co nevidět vrátí výzkumníci. Letos mají v plánu prokopat zbylou část chodby až...

Policie hledá muže obviněného ze znásilnění, mohl by být na Sokolovsku

Milan Šivak

Policisté pátrají po padesátiletém muži z Hazlova na Chebsku, který je obviněný ze znásilnění. Kriminalisté...

VIDEO: Po týdnu do údolí. Boží Dar se vzpamatovává ze sněhového sevření

Boží Dar se pomalu vzpamatovává ze sněhové kalamity, silničáři postupně...

Po týdnu, kdy sněhová nadílka komplikovala život na horách, se někteří lidé dostali z Božího Daru do údolí. Dětem pak...

Najdete na iDNES.cz