Kraj a obce chtějí jen jednu spalovnu odpadu, Cheb přesto chystá svoji

  19:33aktualizováno  19:33
Nebezpečně blízko střetu zájmů se ocitl nový radní Karlovarského kraje pro oblast životního prostředí Václav Jakubík z KSČM. V pozici jednatele společnosti Terea připravuje stavbu spalovny odpadu v Chebu. Kraj a desítky obcí přitom chtějí, aby odpad z celého regionu likvidovala jen Sokolovská uhelná.

Cheb se svojí plánovanou spalovnou těžařskou společnost nepříjemně překvapil. (ilustrační foto) | foto: Filip Fojtík, MF DNES

Projekt 36 měst a obcí, které se i s krajem spojily do Komunální odpadové společnosti (KOS) a chtějí jednotně, ekologicky a co nejlevněji likvidovat smetí na jednom místě, by přitom měl Jakubík jako krajský radní pro životní prostředí také prosazovat.

Dlouho se mluví o tom, že tento odpad se po vytřídění začne přidávat k uhlí a zplyňovat v paroplynové elektrárně Sokolovské uhelné ve Vřesové.

Václav Jakubík (KSČM), radní Karlovarského kraje pro oblast životního prostředí.

Václav Jakubík (KSČM), radní Karlovarského kraje pro oblast životního prostředí.

Jenže Jakubík působí zároveň jako jednatel a ekonomický šéf chebské společnosti Terea. Cheb se do KOS nezapojil a Terea, v níž má radnice poloviční podíl, dostala od města úkol připravit stavbu spalovny odpadu jen pro Cheb.

Může politik a zároveň soukromý manažer hájit dva různé projekty? "Naprosto bez problémů," tvrdí a odmítá, že by se do střetu zájmů dostal. Podle něho by se nic nestalo, kdyby spalovny existovaly v kraji tři, a ne jen dvě.

Komunální odpadová společnost zřejmě příští rok vypíše výběrové řízení na firmu, která smetí z členských měst vytřídí a spálí. Cílem je udržet co nejnižší cenu odvozu popelnic, až kvůli Evropské unii přijde vlna razantního zdražování poplatků za skládkování.

Těžaři už centrum zpracování odpadu připravují

Velké naděje na spolupráci s KOS si dělá Sokolovská uhelná. Ta už letos začíná investovat prvních 250 milionů korun do stavby Regionálního centra zpracování odpadu. Tady se smetí vytřídí a dostane formu granulí určených ke zplyňování. Centrum bude stát celkem 700 milionů, těžaři ho chtějí dokončit v roce 2015.

Komunální odpadová společnost

  • akcie nyní vlastní 36 měst a obcí s celkovým počtem 156 tisíc obyvatel
  • členská města a obce vyprodukují asi 48 procent odpadu v kraji
  • prodej akcií měl skončit letos v únoru, valná hromada ale termín prodeje prodloužila do září 2013
  • zakládající členové - Karlovy Vary, Sokolov, Ostrov, Chodov, Nová Role, Skalná
  • z větších měst se nepřipojil Cheb, Mariánské Lázně

Cheb se svojí plánovanou spalovnou těžařskou společnost nepříjemně překvapil.

"Náš projekt je z pohledu ekologie i umístění v kraji optimální. Navíc máme za sebou úspěšné zkoušky na zplyňování odpadu. Počítali jsme s tím, že se k nám bude vozit odpad z celého kraje," řekl šéf dozorčí rady Sokolovské uhelné František Štěpánek.

V minulosti absolvoval řadu schůzek s vedením kraje, to prý projektu vyjadřovalo podporu.

"Vyjádření kraje zněla jednoznačně - odpad se bude zpracovávat ve Vřesové. Proto mě překvapuje, že se do záležitosti vnášejí nové momenty," podivil se Štěpánek. Čekal, že politici budou odpadovou politiku kontinuálně usměrňovat.

Radní Jakubík o Sokolovské uhelné jako o zpracovateli už tak jednoznačně nemluví. "Musí se vypsat výběrové řízení. A víme už, že zájem mají další firmy - Liapor, Elektrárna Tisová, může se přihlásit Chotíkov Plzeň. Proč by to měla být zrovna Sokolovská uhelná?" ptá se radní.

Proti spalovně v Chebu protestují ekologové

Projekt spalovny v průmyslové zóně Švédský vrch v Chebu (má likvidovat 20 tisíc tun za rok) za 120 milionů korun nevyvolává nadšení. Proti už se ozývají hlasy občanů nebo i ekologického sdružení Arnika. Arnice vadí, že veřejnost nemá o záměru téměř žádné informace (více čtěte zde).

"Tento záměr může výrazně ovlivnit obyvatele i životní prostředí. Většina místních obyvatel o chystaném záměru ani neví. Neproběhlo žádné veřejné jednání. Je nepřijatelné, aby ve městě vyrostla spalovna, aniž by o tom proběhla diskuse s veřejností a nebyla zpracována dokumentace vlivu na životní prostředí," řekl Matěj Man, vedoucí kampaně Nespaluj, recykluj! ze sdružení Arnika.

V rámci takzvaného zjišťovacího řízení poslalo sdružení řadu námitek ke krajskému úřadu. Předložená dokumentace je podle ekologů neúplná, nepřesná.

"Investor například navrhuje nevhodnou technologii čištění spalin od dioxinů, která se v Česku už jednou ukázala jako nevyhovující. Podobnou technologii použili ve spalovně v Liberci, ale museli ji vyměnit. Podezřelá je i předpokládaná produkce popele a strusky ze spalovny. Uváděné množství je oproti běžně dosahovaným hodnotám výrazně podhodnocené," uvedl předseda Arniky Jindřich Petrlík.

Jakubíkův předchůdce má o spalovně pochybnosti

Jakubík jakékoliv pochybnosti odmítá. Navíc zve na středeční zasedání chebského zastupitelstva, kde bude projekt spalovny představen. "Jestliže to umí v čistém Švýcarsku, tak jsme si řekli, že to zkusíme také. V květnu bude valná hromada Terea, kde vlastníci řeknou - pokračujte, nebo to zastavte. Máme dva miliony korun na průzkumné záležitosti."

Jakubíkův předchůdce v křesle radního pro životní prostředí Jaroslav Bradáč (SPOZ) je přesvědčen, že chebská spalovna se ekonomicky nevyplatí. "Občané by pak museli platit víc za likvidaci dopadu. Planý je i slib, že spalovna zlevní lidem teplo," myslí si Bradáč. Navíc on i šéf dozorčí rady Sokolovské uhelné Štěpánek mluví o tom, že radní Jakubík v určitém střetu zájmů je.

Autor:

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

O nehodě se už lidé dozvědí včas, slíbil Karlovarský kraj i hasiči

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

O únorové havárii v generátorovně Sokolovské uhelné ve Vřesové se lidé dozvěděli příliš pozdě. Na to, že se vůbec něco...

Lidé z chebského sídliště Spáleniště budou parkovat u bývalé kotelny

Ulice V Zahradách v Chebu zaplněná zaparkovanými automobily.

Začátek další etapy revitalizace nejstaršího chebského sídliště Spáleniště je na spadnutí. Než ale začnou pracovat...

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Najdete na iDNES.cz