Lidem v nouzi pomůže v Karlových Varech nová občanská poradna

  10:09aktualizováno  10:09
Mezeru po bezplatné občanské poradně v Karlových Varech, která léta fungovala v prostorách Romského občanského sdružení v čele s právě odsouzeným Ladislavem Bílým, by mohlo do několika měsíců nahradit podobné zařízení. Pražské vedení asociace občanských poraden o něm už jedná.
Už nefungující poradna poskytovala především Romům některé sociální služby. Nové zařízení, které chce Asociace občanských poraden v Karlových Varech otevřít, bude pomáhat stejné cílové skupině lidí. (ilustrační foto)

Už nefungující poradna poskytovala především Romům některé sociální služby. Nové zařízení, které chce Asociace občanských poraden v Karlových Varech otevřít, bude pomáhat stejné cílové skupině lidí. (ilustrační foto) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Karlovarský kraj je v současné době jediný v republice, kde občanská poradna pod hlavičkou Asociace občanských poraden nemá zastoupení. Nejbližší zařízení, kam se lidé v tíživé životní situaci mohou obrátit o radu, je v Plzni.

"O řešení této situace jednáme. Předpokládáme, že do půl roku by mohla v Karlových Varech fungovat obdoba zaniklé poradny, ale v jiné kvalitě," řekl ředitel AOP Stanislav Skalický.

Význam občanského poradenství vidí v bezplatnosti a také v tom, že se problémy lidí z převážně nižších sociálních vrstev řeší v širším záběru. "Když má člověk finanční těžkosti, tak se to promítá do partnerských vztahů, bydlení, ale i jinam. Všechny tyto věci občanské poradny řeší."

Dění kolem šéfa Romského občanského sdružení, kterého plzeňský soud v úterý poslal na šest let za mříže za dotační podvod (více čtěte zde), sleduje také občanské sdružení Český západ se sídlem v Dobré Vodě na Toužimsku. Své aktivity zaměřuje na sociálně vyloučenou, převážně romskou komunitu v Dobré Vodě a jinde na Tepelsku a okolí.

"Zpronevěra peněz řešená soudem hází špatné světlo na naši sociální práci. V některých organizacích, kde se pracuje s Romy, může k podobným věcem dojít, avšak určitě to není pravidlo," ujistila mluvčí Českého západu Eva Haunerová.

Jedním ze dvou statutárních zástupců zrušené poradny byl i Stanislav Sivák, kterého Romské občanské sdružení zaměstnávalo. Naposledy s Ladislavem Bílým mluvil den před jeho odsouzením.

"Nejsme spolu ve válečném stavu, byl dobrý konzultant. Věděl jsem, že doplatí na svoji ješitnost. Hodně lidem ležel v žaludku tím, jak se choval," komentoval Stanislav Sivák výsledek úterního soudu.

Radost ze všeho ale nemá. "Stále nás při žádostech o dotace spojovali s Romským občanským sdružením. To nám 'černým' způsobilo devadesát procent problémů, protože Ladislav Bílý se automaticky rovná všichni černí. Jenže my jsme občanská poradna a s Ladislavem Bílým nemáme nic společného."

Poradna funguje dále. Neoficiálně

Loni v listopadu vydal krajský úřad veřejnou vyhlášku, podle které pozbylo platnost rozhodnutí o registraci občanské poradny. Zaměstnanci úřadu totiž při kontrole zjistili, že v ní není žádný pracovník (více čtěte zde). Její majetek zabavil exekutor.

Podle Stanislava Siváka ale občanská poradna po oddělení od Romského občanského sdružení funguje dále, i když jen neoficiálně a mimo jakkoliv stálé kancelářské prostory. Lidé dostávají rady telefonicky nebo osobně.

"Peníze na provoz jsme loni marně žádali od kraje i od města. Proto neposkytujeme sociální služby hrazené z dotací. Ale teď jsem pomáhal rodině v Krásně. Hrozilo jí, že přijde o střechu nad hlavou a nevěděla kudy kam. Jel jsem nedávno za své peníze k paní do Dalovic. Na internetu ještě na nás zbyly nějaké kontakty, takže zájemci o pomoc stále volají," sdělil Stanislav Sivák.

Nevzdává se naděje, že pro svoji poradnu sežene nějaké prostory.

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Další z rubriky

Těžba uhlí je zlatá slepice, tu bych nezabíjel, řekl Zeman na Karlovarsku

Prezident Miloš Zeman přijel na třídenní návštěvu Karlovarského kraje. U...

Za zachování těžby uhlí se při své již páté návštěvě Karlovarského kraje postavil prezident Miloš Zeman. Krajským...

Násilník zaútočil na muže nožem, bodal jej do hrudníku a pořezal na hlavě

Ilustrační snímek

Kriminalisté vyšetřují pokus o vraždu v Dolním Žandově na Chebsku. Jeden muž tam po hádce zaútočil nožem na druhého a...

Část karlovarské MHD se přesune na koleje, vlaky nově zastaví u KV Areny

KV Arena

Konkrétní podobu začíná dostávat několik let starý projekt takzvaných vlakotramvají v Karlových Varech. Díky nim by se...

Najdete na iDNES.cz