Ještě před rokem byl komplex někdejšího pivovaru jen pár kroků od historického chebského náměstí spíš pro ostudu. Dnes už jsou budovy opravené a záhy přivítají první návštěvníky.
"Stavební práce jsou hotové. Nyní se brousí podlahy, v interiérech pracují malíři a natěrači. Do konce roku chceme přestěhovat naši prodejnu," řekl Jiří Kesl, jednatel chebské firmy Unipap plus, která se do rekonstrukce zchátralého objektu před časem pustila.
Kromě prodejny papíru se mohou lidé těšit i na stálou výstavu historie papírnictví na Chebsku. Ta bude mimo jiné připomínat, že podle dostupných údajů vznikla v Chebu už v roce 1370 první papírna ve střední Evropě.
"Výstavu Zkuste si to bez papíru, kterou jsme už prezentovali v roce 2004 v Chebu a o tři roky později v bavorském městě Marktredwitz, chceme zpřístupnit na začátku příštího roku," uvedl Jiří Kesl.
Pokoje budou mít styl
V pivovaru vzniká i výtvarný ateliér. Suterén nabídne galerii, kde budou moci vystavovat svá díla účastníci kurzů, a kavárnu. V plánu jsou i stylové ubytovací pokoje.
V ateliéru chce firma Jiřího Kesla pořádat například výtvarné kurzy zaměřené především na dospělé.
"Myslím, že podobných aktivit pro chlapce a dívky je v Chebu poměrně dost a nechceme konkurovat třeba Domu dětí," poznamenal Jiří Kesl. Výsledky snažení účastníků workshopů pak návštěvníci uvidí vystavené v chystané galerii.
"Snažili jsme se se zužitkovat veškerý materiál. Například v původním krovu jsme chybějící trámy nahradili starým dřevem," vysvětlil Jiří Kesl, který se netajil tím, že nechce, aby areál po rekonstrukci vypadal jako nový. Má z něj prostě dýchat historie.
"Třeba v penzionu zůstanou některé stěny úmyslně neomítnuté, aby lidé cítili dotyk historie," zdůraznil Kesl.
Ještě zajímavější je sklepení. Pivovar byl totiž postaven na místě bývalého hradního příkopu. Jedna ze zdí je součástí původního barokního opevnění města.
Pivovar, sklad a nakonec bezdomovci
Areál má bohatou historii. Původně v něm sídlil První měšťanský pivovar bratří Schmidtů, založený už v roce 1630. Po druhé světové válce tam byla strojní traktorová stanice, později sklad ovoce a zeleniny.
Chvíli zde byl velkoobchod s potravinami, posledních více než deset let byl objekt prázdný. Pak začal někdejší pivovar chátrat. Do nikým nehlídaných budov se začali stahovat bezdomovci, zadní trakt dokonce vyhořel (více čtěte zde).
"Na areál jsme se dívali dlouhá léta z naší prodejny v Komenského ulici. Pak jsem se rozhodl udělat projekt a jít do výběrového řízení," zavzpomínal Jiří Kesl.