Kraj rozčiluje víc letadel nad Karlovými Vary, chce bezletovou zónu

  8:40aktualizováno  8:40
Vedení Karlovarského kraje chce zabránit létaní nad centrem Karlových Varů. Reaguje tak na zvýšený počet letadel, kterých si všímají obyvatelé. Děje se to v době zahájení výcviku letecké školy F Air, její stroje by ale podle smlouvy nad městem létat neměly.

Společnost F Air na Letišti Karlovy Vary předvedla ukázkové průlety svých letadel. (3. prosince 2018) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Hejtmanství tedy prostřednictvím Řízení letového provozu zjišťuje, kdo nad centrem Karlových Varů létá. Údaje hodlá zveřejnit a pokusí se z lokality vytvořit bezletovou zónu. Spolupracuje na tom se zástupci ČVUT, které by mělo v regionu otevřít pobočku dopravní fakulty.

„Velmi mě trápí, že teď v daleko větší míře začala nad centrem města Karlovy Vary létat letadla a nevíme jaká. Určitě se to v co nejkratším horizontu dozvíme, a protože jsem se na schůzce se zástupci ČVUT sešla s odborníky, kteří této oblasti i z hlediska legislativních procesů rozumí, vznesla jsem požadavek, zda by šlo nějakým předpisem určit, aby bylo centrum města Karlovy Vary bezletovou zónou,“ uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Návod jak na to by měla získat na další schůzce. Uskuteční se příští týden.

Hejtmanku na vyšší počet letadel upozornili klienti sociálního zařízení pro válečné veterány, které sídlí v ulici Krále Jiřího. Všimli si jich například 30. dubna. Od začátku června přitom na karlovarském letišti, které patří kraji, začala působit letecká škola F Air.

Fotogalerie

Proti jejímu příchodu se zdvihla vlna důrazných protestů a uskutečnily se i demonstrace. Například Spolek přátel Olšových Vrat se obává zejména hluku, vlivu na životní prostředí a zpochybňuje ekonomický přínos vzhledem k možným rizikům.

Podle zástupce spolku Vladimíra Melichara stanovisko stále trvá. „Velice bedlivě vše pozorujeme,“ řekl.

Na otázku, zda je nynější provoz nad centrem města provokací, hejtmanka odpověděla, že to nedokáže posoudit.

„Každopádně mě ale zajímá, kdo to je. Společnost F Air má uzavřený dodatek smlouvy, ve kterém má jasnou trajektorii, kde smí a nesmí létat. Ta vede mimo centrum Karlových Varů. Pokud by ji porušilo, na základě smlouvy by školu čekala obrovská sankce,“ uvedla Jana Mračková Vildumetzová.

Její náměstek pro dopravu Martin Hurajčík řekl, že 30. dubna létaly v okolí Karlových Varů tři společnosti. „Nemáme s nimi podepsanou smlouvu a mohou létat, kde chtějí, tedy i nad městem,“ doplnil.

Podle Vladimíra Melichara spolek smlouvu s F Air od kraje získal a zaznamenává všechny pohyby.

„Speciálně pak ty, které se týkají F Air a jsou v rozporu se smlouvou. Píšeme si konkrétní čas a místo přestupku. Nějaké záznamy máme a budeme s tím nějakým způsobem pracovat,“ uvedl. Zároveň připomněl, že se blíží jak krajské, tak městské zastupitelstvo.

Primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová ví o snaze hejtmanství ohledně bezletové zóny přibližně 14 dní. „Pro Karlovy Vary by to bylo úplně nejlepší. Žádné oficiální stížnosti na zvýšený počet letadel nejsou. Já jsem si toho ale všimla, bylo to v neděli,“ uvedla.

F Air začala fungovat od soboty

Podle jednatele letiště Jiřího Pose smlouva výrazně reguluje provoz školy F Air.

„Kromě prostorového a časového omezení, kdy se nelétá o svátcích a v neděli, v sobotu se létá od 9 do 19 hodin a nelétá se v noční době po 22. hodině a před šestou hodinou ranní, jsou závazně určeny i typy provozovaných letadel s nízkou hlučností a typy výcviku bez akrobacie,” uvedl po podpisu kontraktu.

Smlouva podle něj stanovila také trajektorie pro severní a jižní okruh, které vedou mimo osídlené území, s minimální výškou letu 300 metrů nad terénem. „Ostatní výcvikové prostory jsou vzdáleny od města minimálně deset kilometrů,“ doplnil.

F Air začala na karlovarském mezinárodním letišti fungovat od soboty. První kurzy potrvají tři měsíce a budou jakýmsi testovacím provozem s menší skupinou studentů. Větší skupina dorazí na přelomu srpna a září.

Společnost dlouhodobě spolupracuje právě s ČVUT. To by mělo v regionu do budoucna nabízet bakalářskou výuku v oblasti civilního letectví. Jeho zástupci si příští týden půjdou prohlédnout školní budovu na nábřeží Jana Palacha v Karlových Varech, kde by ČVUT mohlo sídlit.

Protesty proti letecké škole F Air na karlovarském letišti

Nejčtenější

VIDEO: Přes tisíc děr na silnici, naštvaní obyvatelé je barevně označili

Rozbitá silnice ze Šindelové do Krásné Lípy. Lidé označili díry barevně.

Barevnou silnici má v těchto dnech Krásná Lípa u Šindelové na Sokolovsku. Neonové tvary ale nejsou ozdobou, nýbrž...

Bazén Thermalu už má provozovatele, slibuje špičkové wellness služby

Bazén karlovarského hotelu Thermal.

Kdysi vyhlášený bazén u hotelu Thermal v Karlových Varech má po letech chátrání naději, že lidem opět nabídne relaxaci...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Další z rubriky

Policie hledá řidiče, jejichž kamery v autě mohly natočit lupiče s pistolí

Lupič s pistolí přepadl v pravé poledne prodavačku v Aši

Policie pátrá po lupiči, který se zbraní v ruce přepadl v pravé poledne prodejnu v Doubravě u Aše na Chebsku....

Vzácná kachlová kamna, o která se vedl spor, se dočkají obnovy

Filip Prekop, archeolog Národního památkového ústavu v Lokti, zkoumá takzvaná...

Kachlová kamna z pozůstalosti keramika Williho Russe, o jejichž vlastnictví se v minulosti přel Loket s Karlovarským...

Sítě, které ochrání vodáky, se na Chebském mostě objeví do konce týdne

Chebský most přes řeku Ohři v Karlových Varech je ve špatném technickém stavu,...

Do konce týdne se na Chebském mostě objeví speciální sítě. Mají ochránit vodáky na Ohři před kousky betonu, které hrozí...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz