Lesní mlýn dlouhá léta chátral, teď dostal šanci vrátit se ke své slávě

  15:07aktualizováno  15:07
Do nové kapitoly své existence vstoupil hotel Lesní mlýn v Mariánských Lázních. Po dlouhých letech chátrání se ho ujal nový majitel. Ten chce legendární mariánskolázeňskou stavbu vrátit do podoby ze zlaté éry místního lázeňství.

Hotel nesl původně název Lesní mlýn (Waldmühle), v roce 1945 byl přejmenován na Alhambru a později se z něj stala odborářská zotavovna ROH. Noví majitelé se teď vrací k jeho původnímu názvu Lesní mlýn.

„V podstatě chceme Lesní mlýn navrátit k jeho bývalé slávě,“ říká Pavel Kučeravý, nový majitel hotelu. Lidem začne znovu sloužit velký sál, kde se podle něj mají pravidelně konat nejrůznější akce.

„Takovým bonbonkem bude depandance, která vznikne ze starého mlýna. Tam bude taková normální restaurace. Ty prostory si o to přímo říkají,“ dodává. Vařit by se tam měla dobrá a jednoduchá jídla. Tvořit by měla kontrast k noblesnímu a luxusnímu hotelu a jeho restauraci.

V suterénních prostorách pak noví majitelé počítají se zřízením vlastního balneoprovozu.

„To místo, kde hotel stojí, nám učarovalo. Naši předkové přesně věděli, kde hotel postavit. Sice jsme se kvůli tomu na stará kolena zadlužili, ale cítíme se teď nesmírně svobodní,“ dodává s úsměvem Pavel Kučeravý. Spolu s manželkou vlastní stavební firmu, která se specializuje na opravy historických objektů.

„V současné době ještě pokračují zabezpečovací práce. Bylo tady pár míst, která na tom nebyla zrovna nejlépe. Do provozu jsme už uvedli kavárnu. Na jaře chceme otevřít i venkovní kolonádu. Připravené je i místo, kde se mohou konat koncerty nebo přednášky,“ popisuje Pavel Kučeravý, co se už podařilo udělat.

Pak přijde na řadu slavnostní sál, depandance a samotný hotel. „Předpokládám, že práce potrvají asi dva roky,“ odhaduje Kučeravý. Stav samotného objektu byl podle něj takový, jaký podle svých dlouholetých zkušeností očekával.

Z Lesního mlýna se má v budoucnosti stát více než jen hotel. Majitelé jej chtějí proměnit doslova ve výkladní skříň mariánskolázeňského hotelnictví, kulturně společenské centrum, které bude přístupné pro každého.

Fotogalerie

„Chceme prostě, aby se tady lidem líbilo. Když jsme otevírali kavárnu, měli jsme velkou radost z toho, kolik přišlo lidí. Ani jsme ten nápor nezvládali. Přesto tady byla báječná atmosféra. Prostě taková mariánskolázeňská kavárna. A to je to, co chceme,“ zdůrazňuje Kučeravý.

Lesní mlýn má bohatou historii. Na jeho místě stál kdysi skutečný mlýn, který sloužil jako pila. Hotel byl postaven v roce 1833, tedy 15 let po vyhlášení Mariánských Lázní jako lázeňského místa. Na město byly Mariánské Lázně povýšeny až v roce 1865.

V roce 1837 už tady byla krytá kuželkářská dráha, v roce 1850 se připomíná hostinec s kavárnou. Ještě před rokem 1900 tady vznikl větší hotel. „V roce 1936 měl hotel Lesní mlýn 70 pokojů pro hosty. V hotelu vládla pravá prvorepubliková atmosféra. Třikrát denně zde hrála kapela, tančilo se dopoledne, odpoledne a večer,“ popisuje historii objektu regionální historička Markéta Janečková.

Po druhé světové válce hotel několik let nesl název Alhambra a pak se z něj stala zotavovna ROH (Revoluční odborové hnutí) Donbas. Po roce 1990 ale začala zotavovna pustnout a nakonec byla v roce 1992 uzavřena úplně.

Autor:

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Další z rubriky

Do štol pod Komorní hůrkou se lidé poprvé podívají snad už v srpnu

Milan Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR umisťuje do  štoly v sopce...

Do Goethovy štoly pod Komorní hůrkou se co nevidět vrátí výzkumníci. Letos mají v plánu prokopat zbylou část chodby až...

Na výměnu kotlů mohou lidé dostat až 70 milionů, zažádají elektronicky

Ilustrační snímek

Další desítky domácností můžou letos požádat o kotlíkové dotace, prostřednictvím kterých si mohou vyměnit staré kotle...

VIDEO: Po týdnu do údolí. Boží Dar se vzpamatovává ze sněhového sevření

Boží Dar se pomalu vzpamatovává ze sněhové kalamity, silničáři postupně...

Po týdnu, kdy sněhová nadílka komplikovala život na horách, se někteří lidé dostali z Božího Daru do údolí. Dětem pak...

Najdete na iDNES.cz