Lesní mlýn dlouhá léta chátral, teď dostal šanci vrátit se ke své slávě

  15:07aktualizováno  15:07
Do nové kapitoly své existence vstoupil hotel Lesní mlýn v Mariánských Lázních. Po dlouhých letech chátrání se ho ujal nový majitel. Ten chce legendární mariánskolázeňskou stavbu vrátit do podoby ze zlaté éry místního lázeňství.

Hotel nesl původně název Lesní mlýn (Waldmühle), v roce 1945 byl přejmenován na Alhambru a později se z něj stala odborářská zotavovna ROH. Noví majitelé se teď vrací k jeho původnímu názvu Lesní mlýn.

„V podstatě chceme Lesní mlýn navrátit k jeho bývalé slávě,“ říká Pavel Kučeravý, nový majitel hotelu. Lidem začne znovu sloužit velký sál, kde se podle něj mají pravidelně konat nejrůznější akce.

„Takovým bonbonkem bude depandance, která vznikne ze starého mlýna. Tam bude taková normální restaurace. Ty prostory si o to přímo říkají,“ dodává. Vařit by se tam měla dobrá a jednoduchá jídla. Tvořit by měla kontrast k noblesnímu a luxusnímu hotelu a jeho restauraci.

V suterénních prostorách pak noví majitelé počítají se zřízením vlastního balneoprovozu.

„To místo, kde hotel stojí, nám učarovalo. Naši předkové přesně věděli, kde hotel postavit. Sice jsme se kvůli tomu na stará kolena zadlužili, ale cítíme se teď nesmírně svobodní,“ dodává s úsměvem Pavel Kučeravý. Spolu s manželkou vlastní stavební firmu, která se specializuje na opravy historických objektů.

„V současné době ještě pokračují zabezpečovací práce. Bylo tady pár míst, která na tom nebyla zrovna nejlépe. Do provozu jsme už uvedli kavárnu. Na jaře chceme otevřít i venkovní kolonádu. Připravené je i místo, kde se mohou konat koncerty nebo přednášky,“ popisuje Pavel Kučeravý, co se už podařilo udělat.

Pak přijde na řadu slavnostní sál, depandance a samotný hotel. „Předpokládám, že práce potrvají asi dva roky,“ odhaduje Kučeravý. Stav samotného objektu byl podle něj takový, jaký podle svých dlouholetých zkušeností očekával.

Z Lesního mlýna se má v budoucnosti stát více než jen hotel. Majitelé jej chtějí proměnit doslova ve výkladní skříň mariánskolázeňského hotelnictví, kulturně společenské centrum, které bude přístupné pro každého.

Fotogalerie

„Chceme prostě, aby se tady lidem líbilo. Když jsme otevírali kavárnu, měli jsme velkou radost z toho, kolik přišlo lidí. Ani jsme ten nápor nezvládali. Přesto tady byla báječná atmosféra. Prostě taková mariánskolázeňská kavárna. A to je to, co chceme,“ zdůrazňuje Kučeravý.

Lesní mlýn má bohatou historii. Na jeho místě stál kdysi skutečný mlýn, který sloužil jako pila. Hotel byl postaven v roce 1833, tedy 15 let po vyhlášení Mariánských Lázní jako lázeňského místa. Na město byly Mariánské Lázně povýšeny až v roce 1865.

V roce 1837 už tady byla krytá kuželkářská dráha, v roce 1850 se připomíná hostinec s kavárnou. Ještě před rokem 1900 tady vznikl větší hotel. „V roce 1936 měl hotel Lesní mlýn 70 pokojů pro hosty. V hotelu vládla pravá prvorepubliková atmosféra. Třikrát denně zde hrála kapela, tančilo se dopoledne, odpoledne a večer,“ popisuje historii objektu regionální historička Markéta Janečková.

Po druhé světové válce hotel několik let nesl název Alhambra a pak se z něj stala zotavovna ROH (Revoluční odborové hnutí) Donbas. Po roce 1990 ale začala zotavovna pustnout a nakonec byla v roce 1992 uzavřena úplně.

Autor:

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Lidé z chebského sídliště Spáleniště budou parkovat u bývalé kotelny

Ulice V Zahradách v Chebu zaplněná zaparkovanými automobily.

Začátek další etapy revitalizace nejstaršího chebského sídliště Spáleniště je na spadnutí. Než ale začnou pracovat...

Zastánci litinové repliky chystají další referendum o Vřídelní kolonádě

Původní karlovarská Vřídelní kolonáda v období kolem roku 1900.

Karlovy Vary si zřejmě zopakují všelidové hlasování o nahrazení stávající Vřídelní kolonády litinovou replikou. Snaží...

Krušné hory se loučí se sezonou, přesto stále lákají na sjezdovky i běžky

Na Plešivci zůstává díky dobrým podmínkám v provozu sjezdovka Milena, Aida i...

Skiareály v Krušných horách mají před sebou poslední dny až týdny provozu, přestože některé stále lákají na skvělé...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz