Nový lesní klub na zahradě statku v ulici Pod Lipami v Chebu

Nový lesní klub na zahradě statku v ulici Pod Lipami v Chebu | foto: Martin Stolař, MAFRA

Děti v lesním klubu tráví spoustu času venku, ať je hezky, nebo prší

  • 0
Užít si slunečné dny, ale i dešťové kapky nebo sněhové vločky. V lesním klubu, který začal nově fungovat v Chebu, či v podobném typu mateřské školy děti poznají všechny tváře přírody. Převážnou část dne totiž tráví venku, a to za každého počasí.

Ten chebský našel zázemí nad chebskou Krajinkou, v ulici Pod Lipami, na zahradě přilehlého statku. Klub poskytuje prozatím tři dny v týdnu předškolní vzdělávání dětem od 3 do 6 let formou přírodní pedagogiky. Denní kapacita je 15 dětí, o jejich pohodu se starají dvě učitelky, kterým se také říká průvodci.

Nový lesní klub na zahradě statku v ulici Pod Lipami v Chebu

„Lidé, kteří chodí kolem naší zahrady, se nejvíc ptají na kadibudky. Také je zajímá, jak děti zvládají celodenní pobyt venku. Děti to ale vůbec neřeší. Základem je však dobré oblečení,“ uvádí jedna ze zakladatelek lesního klubu Zdeňka Brožová. 

Podle jejích slov má pobyt na čerstvém vzduchu řadu benefitů. Například posiluje imunitní systém, podporuje všestranný rozvoj. 

„Vzdělávaní v klubu vychází z konceptu lesních mateřských škol a školního vzdělávacího plánu, který je vypracován na danou skupinku dětí a prostředí. Věnujeme se i předškolní přípravě, ctíme různé tradice a slavnosti. Vnímáme rytmus ročního období a jednotlivých měsíců. Například září patří tématu žní a úrody. Tématem měsíce října je ‚Michael‘ jehož atributem je odvaha,“ popisuje fungování a chod klubu jeho hlavní pedagog a průvodce Marcela Ambrožová.

Vysvětluje, že téma úzce souvisí s nadcházejícím podzimem, kdy je méně světla a příroda se ukládá k zimnímu spánku.

„Rovněž člověk je v této souvislosti vystavený různým chmurám. Děti si cestou k dračímu doupěti s mečem v ruce zažijí pocit, který je pro ně velmi osobitý. Odvaha a překonání obav je s přicházejícím podzimem potřebná nám všem,“ doplňuje.

Provizorní zázemí

Zázemí klubu tvoří prozatím velký vojenský stan, kde děti odpočívají po obědě. Jinak celý den tráví venku, případně pod přístřeškem. Současně se na zahradě buduje nové zázemí, které roste díky podpoře soukromých dárců. Provozovatel klubu, spolek Pod lipami, potřebné finance na stavbu vybírá pomocí crowfundingové kampaně.

„Jsme mile překvapeny, jaká se zvedla vlna podpory od veřejnosti a místních firem. Moc si vážíme každého daru, každé pomoci. Nyní máme dokončenou hrubou stavbu naší hlavní chatky, kterou už částečně využíváme jako jídelnu nebo tvořivou dílnu. V nejbližších dnech nás čeká dostavba střechy a instalace kamen, aby se zde v chladných dnech mohlo zatopit, usušit oblečení a děti mohly po obědě příjemně odpočívat. Původní záměr byl vybudovat přístřešek v podobě zimní zahrady a k tomu následně připojit maringotku nebo chatku. Po prvním měsíci provozu jsme ale zjistily, že nám k provozu klubu stačí chatka a zastřešená veranda,“ míní Zdeňka Brožová.

Klub nabízí rodičům a jejich dětem pobyt na zkoušku. „Pokud je rodičům tento koncept vzdělávání blízký, ale zároveň nevědí, zda je lesní klub pro ně a jejich děti ta ‚správná školka‘, můžou přijít a společně s námi si den v klubu vyzkoušet,“ nabízí Marcela Ambrožová, která za velkou výhodu klubu považuje i to, že rodiče si mohou zvolit dny, kdy se jejich děti do výuky zapojí. 

Doplňuje, že zakladatelky lesního klubu plánují do dvou let zažádat na ministerstvu školství o akreditaci, a vytvořit tak v Chebu skutečnou lesní mateřskou školu. Takové zařízení je pak zapsané v Rejstříku škol a školských zařízení a dostává finanční příspěvky od státu. Rovněž je pod kontrolou České školní inspekce a Krajské hygienické stanice.