Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Ovce místo sekačky. Zvířata spásají trávu v sadu plném vzácných odrůd

  10:14
Karlovarské Lázeňské lesy využívají k údržbě třešňového a višňového sadu nejekologičtější sekačku trávy. Do sadu plného vzácných ovocných odrůd nasadily stádo ovcí. Ty se mají ekologicky postarat o travní porost.

Třešně červenající se dozráváním, vysoká tráva na poměrně příkrém svahu a do toho bečení ovcí bojácně se choulících k sobě. Snad jen ještě cinkání jejich zvonečků a iluze horské pastviny v rozpuku léta je dokonalá. Ale přece jenom tady něco nesedí.

Předně při procházce travou sem tam zakopnete o prázdnou PET lahev, občas vám pod nohama zaskřípe odhozená plechovka od piva, papíry a další nepořádek, které na horské pastvině rozhodně nenajdete. Toho je tady také poměrně požehnaně. Takřka nepřetržitý hlomoz automobilových motorů pak dává tušit, že civilizace je o dost blíž, než by se mohlo z idylické scenérie zdát. 

Navíc horskou pastvinu bude jen stěží obepínat vysoká kamenná zeď. Když pak znalí za vysokou hradbou stromů vytuší majestátní panorama města s dominantní budovou hotelu Imperial, je jasno: jsme v Karlových Varech.

Přesněji řečeno pod takzvanou „starou pražskou“, tedy pod Pražskou silnicí. Právě zde je možné najít sad se vzácnými odrůdami třešní a višní. O jeho údržbu se nyní stará dvacet odborníků na slovo vzatých. Přerostlé traviny od počátku června spásá stádo dvou desítek ovcí.

„Dvě bahnice a 18 jehňat zapůjčil na letní pastvinu soukromý zemědělec,“ říká Martina Nentvichová, projektová manažerka Lázeňských lesů Karlovy Vary. Právě tato městská organizace má totiž ojedinělý sad ve správě. A ojedinělá je i nová metoda péče o něj. Nejenže znamená pastva úsporu nákladů na kosení trávy, navíc se tímto způsobem daří zajišťovat ekologický a šetrný způsob hospodaření, který je podle projektové manažerky v souladu s jedinečností starého porostu stromů. 

V minulosti pracovníci správy lázeňských lesů více než dvouhektarový pozemek pravidelně sekali, shrabávali a trávu odváželi do kompostárny. Pastva je tedy snad ve všech ohledech pro lokalitu přínosem. Navíc pohled na pasoucí se ovce bude jistě zajímavým zpestřením pro návštěvníky města. Vždyť kde jinde by mohli potkat jejich stádo na dohled od lázeňského centra?

Volný přístup

„I když je sad oplocený, bude nadále přístupný pro všechny obyvatele, kteří mají zájem ochutnat směsici starých odrůd,“ slibuje Stanislav Dvořák, ředitel Lázeňských lesů Karlovy Vary. 

I tato volnost má ovšem své mantinely. Především je do sadu zapovězený vstup se psy. Návštěvníci musejí důkladně zavírat vstupy do areálu. To vše kvůli bezpečnosti ovcí. Tu, vedle už zmiňované kamenné zdi, která lemuje areál v délce 450 metrů, zajišťuje i dalších 150 metrů oplocení z dřevěných kůlů a lesnického pletiva.

Pastvy mají ovce dost. Kdyby jim náhodou došel apetyt, je možné po dohodě s majitelem posílit tým ekologických sekaček o dalších deset kusů. O to, aby zvířata netrpěla žízní, se v rámci spolupráce starají zaměstnanci Správy lázeňských parků. V případě nepřízně počasí najdou ovce úkryt v propustku pod Pražskou silnicí. A na zimu se vrátí ke svému chovateli.

Lokalita, ve které ovce hodují, je v Karlovarském kraji unikátní. Na rozloze 2,2 hektaru zde roste 190 stromů třešní a višní. „Dvě třetiny z nich byly vysázené pravděpodobně ještě před druhou světovou válkou,“ přibližuje historii lokality Martina Nentvichová.

Pestrost odrůd je záviděníhodná. V sadu roste několik desítek starých druhů třešní a višní.

„Mezi nejvzácnější patří Lyonská raná třešeň, žlutoplodá třešeň Droganova či měkkoplodé odrůdy Kaštánka a Růžovka. Mezi ovocnářské skvosty patří také višně Amarelka královská, Královna Hortenzie nebo Sladkovišeň raná,“ dodává Martina Nentvichová. 

  • Nejčtenější

Za sokolovskou rvačkou stáli fotbaloví hooligans, řekla policie

Aktéry páteční bitky mezi vodáky a místními v Sokolově byli podle policie ultras fanoušci jednoho z fotbalových týmů z...

V Sokolově se střetli vodáci s místními, oddělili je až policejní psovodi

Policie se zabývá páteční potyčkou mezi místními obyvateli Sokolova a vodáky. Jako první na případ upozornil server...

Při nehodě u Karlových Varů zemřela žena a dítě, další jsou zranění

Při vážné dopravní nehodě u Karlových Varů v neděli dopoledne zemřeli dva lidé, pro další zraněné letěl vrtulník...

Dvě vodní nádrže ve Slavkovském lese přežily pět století, čeká je obnova

Kdo by si chtěl vyrazit na výlet do působením člověka téměř nedotčené přírody spojený s koupáním v průzračně čisté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Její záchrana by stála miliony, v Jáchymově pokáceli 250 let starou lípu

Čtvrt tisíciletí rostla v Palackého ulici v Jáchymově, za jediný den je z ní jen vzpomínka. Lípa pojmenovaná Marie...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Fakulta nabídne studium absolventům jiných oborů, kteří by chtěli učit

Problém s nedostatkem učitelů v Plzeňském a Karlovarském kraji chce pomoci řešit Pedagogická fakulta Západočeské...

Zdravotníci shánějí dárce krve, je jich málo kvůli dovoleným i očkování

Nemocnice v Karlovarském kraji obvolávají dárce krve. Nutně ji potřebují zejména kvůli operacím, které odložila...

Při nehodě u Karlových Varů zemřela žena a dítě, další jsou zranění

Při vážné dopravní nehodě u Karlových Varů v neděli dopoledne zemřeli dva lidé, pro další zraněné letěl vrtulník...

V kraji startuje projekt Ženy ke klávesnicím, pomůže zvýšit IT kvalifikaci

V Karlovarském kraji je aktuálně bez práce bezmála šest tisíc žen. I na ně cílí společný projekt Karlovarské agentury...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...