Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

  16:08aktualizováno  16:08
Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit v dubnu. Poškození konstrukce se ale ukázalo větší, než mnozí očekávali.

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Podle předpokladů má oprava „červené“ lávky pro pěší a cyklisty, která přes železniční koridor do Německa spojuje centrum Chebu a městskou čtvrť Háje, trvat do konce roku. Rekonstrukce by měla zajistit, že přemostění vydrží alespoň dalších pět let.

Fotogalerie

Zatím není jisté, zda práce na mostku dlouhém takřka sedm desítek metrů doprovodí výluky nebo omezení provozu na trati, která pod ním vede. Podle předběžných výpočtů zaplatí město za opravy asi 4 miliony korun.

„S rekonstrukcí se začne od kraje, protože tři metry od osy koleje se můžeme pohybovat bez jakéhokoli omezení provozu. Tu středovou část si necháme na konec. Pak se uvidí, zda budou nutné nějaké výluky,“ uvedla Marcela Nečekalová z odboru správy majetku města Chebu.

Podle jejích slov zatím není jasné ani to, jak dlouho budou opravy trvat. „Smlouvu sice máme do konce roku, ale vzhledem k tomu, že nevíme, co nás čeká, tak bych to nerada dávala jako pevný termín. Máme sice k dispozici projektovou dokumentaci, ale to je jen taková kuchařka. V současné době nikdo nedokáže odhadnout, jak to bude náročné,“ řekla.

Skutečný rozsah potřebných prací se podle Nečekalové ukáže až poté, co se do mostku sáhne. „Může to být hotové dřív, může se to protáhnout. Jisté je, že zástupci kanceláře, která na akci zpracovala projekt, musí být na stavbě přítomni a kontrolovat každou fázi oprav. Na základě proměřování jednotlivých profilů pak budou aktuálně rozhodovat o způsobu opravy nebo v případě velkého poškození o náhradě jednotlivých částí,“ doplnila Nečekalová.

Kolem lávky vyroste lešení

Už dnes se tak začne firma Lemonta Sokolov, která má opravy na starosti, zabydlovat v sousedství mostku. Se stavbou lešení začne hned, jak zaměstnanci městské společnosti Chetes vykácejí šípkové keře a náletové dřeviny.

„Jak to tady bude vypadat? Kolem lávky vyroste lešení, protože ta mostovka musí být kompletně přístupná zespodu, a to po celé šíři mostu a délce opravovaného pole. Tam jsou ta degradovaná místa. Po dokončení první etapy se lešení demontuje a přesune se na druhou stranu, bude to docela komplikované. Jakmile budeme znát podrobně rozsah poškození obou krajních částí, budeme předpokládat, že podobné to bude i uprostřed nad kolejištěm. A podle toho budeme pokračovat,“ uvedl zástupce zhotovitele Štefan Zifčák.

Podle chebského starosty Zdeňka Hrkala je most strategický tím, že na své konstrukci nese inženýrské sítě.

„Především přerušení kanalizačního potrubí je komplikované. Vodu by bylo možné nahradit cisternami, ale aby obyvatelé Hájů zůstali bez napojení na odpad, to prostě není možné,“ řekl.

Město zvažuje i variantu, že by v budoucnu na místě lávky vyrostlo plnohodnotné silniční přemostění, které by umožnilo i automobilovou dopravu.

„Přístupů do města je poměrně málo. Přesvědčujeme se o tom při jakékoli rekonstrukci některé z dopravních tepen. Proto je možné, že zde v budoucnu postavíme most. Pak by se v návaznosti na stavbu řešily i inženýrské sítě,“ dodal Hrkal.

Mostek z Dyleňské ulice do Hájů je podle odborného posudku v havarijním stavu, má poškozené nosné konstrukce. Město se jej rozhodlo uzavřít 23. ledna.

Nejčtenější

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Česko - Německo 5:4, hokejisté ustáli dramatický závěr

Český útočník David Tomášek se tlačí do zakončení v utkání proti Německu.

Hokejová reprezentace zvládla dramatickou přetahovanou s Německem a svůj třetí zápas série Euro Hockey Challenge...

Tajemné křeče ho ničily. Byla to bezmoc, vzpomíná Mensator

Trenér sokolovských brankářů Lukáš Mensator.

Bylo to pro něj tehdy zlaté play off od začátku do konce. Jen pár vteřin po zahajovacím vhazování prvního čtvrtfinále...

Česko - Německo 5:4, národní tým ztrácel, skóre ale otočil

Český útočník Tomáš Zohorna (v bílém) bojuje u mantinelu s obráncem Německa...

Vydřené vítězství. Hokejová reprezentace porazila Německo 5:4, a zvládla tak i čtvrtý zápas série Euro Hockey...

Za vraždu nepohodlného svědka v septiku soud potvrdil 28 let vězení

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Odvolací pražský vrchní soud potvrdil trest 28 let vězení pro Jaromíra Šmídka. Zneužil dítě a později zavraždil muže,...

Další z rubriky

Malý Nicolas začal konečně chodit, lékaři ho teď musí na nohou udržet

Nicolas Úbl se od narození pere s těžkým postižením.

Ještě ani nechodí do školy a už má za sebou pět náročných operačních zákroků. A další ho ještě čeká. Poté, co pětiletý...

Řidiče čekají kvůli opravám na příjezdu do Chebu dopravní komplikace

Ilustrační snímek

Na konci dubna čekají vytíženou Pivovarskou ulici v Chebu další opravy. Poté, co se zde vloni pracovalo na kanalizaci,...

Muž zkolaboval při vyšetřování vnukovy krádeže, oživili ho policisté

Policisté Eva Huspeková a Petr Werner zachránili život muži, který zkolaboval....

V boj o život se zvrtlo běžné policejní vyšetřování krádeže cigaret v obchodě na Chebsku. S hlídkou přišel událost...

Najdete na iDNES.cz