„Muslimové chtějí, abychom je vzali pěkně za ruku a dovedli v nástupní stanici lanovky po schodech do kabiny. Jsou zřejmě z domova zvyklí na takový komfortní osobní servis,“ popsala své letité zkušenosti s cestujícími usměvavá průvodčí.
Nesplete se ani u některých Rusů. Ti si sice ukázněně zakoupí v pokladně jízdenku. Nepočkají ale na odjezd vagonu. Ihned s jízdenkou vyrazí po dřevěných schodech, které vedou na Výšinu přátelství s rozhlednou Diana vedle původních, 103 let starých kolejí.
Proč to tak dělají, to průvodčí přesně netuší. Rusové si prý možná myslí, že si koupili vstupenku na procházku do karlovarských lázeňských lesů, které je uchvátily.
Anebo to jsou vzorní lázeňští pacienti, kteří si berou k srdci rady lázeňských lékařů, že k pitným kúrám patří také pohyb.
„Ze všech nejchytřejší jsou Japonci. Všechno vědí, všechno znají, vše si fotografují a hlavně si pečlivě pročítají veškeré informace,“ uvedla Věra Tondrová. Japonce si prostě s Korejci nebo dalšími Asiaty splést nemůže.
Němce pozná průvodčí podle toho, že jsou disciplinovaní a ve vagonech po sobě nenechávají žádný nepořádek.
Temperamentní Italové a Španělé jsou velmi hluční, takže je nelze ve vagonu vůbec přeslechnout. A domácí Češi? Některé z nich zaměstnanci poznají podle různých nápisů, které po sobě tito vandalové zanechávají.
Festival patří VIP jízdám
VIP pasažéry, kteří jezdí na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, každý dobře zná, takže se nemusejí vůbec představovat. Kdo by také nepoznal prezidenta festivalu Jiřího Bartošku, fotbalistu Pavla Nedvěda, herce Miroslava Donutila, Lucii Zedníčkovou. Morgana Freemana a prezidenty a premiéry visegrádské čtyřky.
„Tyto jízdy jsou velmi náročné, protože VIP chtějí většinou cestovat samostatně a vozy podléhají tvrdé kontrole ochranek,“ vysvětlil vedoucí dvou karlovarských lanovek Tomáš Gazárek z městské společnosti Dopravní podnik Karlovy Vary. Dodal, že někteří lidé ani nechtějí věřit, kolik osobností rozhlednu na Dianě navštívilo.
Lanovka by mohla klidně otevřít oddělení ztrát a nálezů. Zapomnětliví jsou bez rozdílu všichni cestující, ať se jedná o Japonce, Rusy, Čechy či Němce. Ve vagonech zapomínají tašky plné nakoupených upomínkových předmětů, doklady či peněženky. Do Argentiny tak například putovala poštou zásilka s kreditní kartou a osobními doklady.
Stará dáma v nejlepší kondici
O nejdelší karlovarské lanovce, která vede z lázeňského centra na Výšinu přátelství, zaměstnanci dopravního podniku říkají, že jde o starou dámu v nejlepší kondici, která v srpnu oslaví 103 let.
Lanová dráha DianaProjekt lanové dráhy je dílem Ing. H. H. Petera z Curychu. Poprvé byla zpřístupněna 5. srpna 1912. Lanovou dráhu postavila vídeňská stavební společnost Leo Arnoldi za pomoci místních řemeslníků a firem. První generální opravou lanovka prošla v letech 1963-1965, kdy vozy lanové dráhy dostaly nové kovové skříně z výroby Vagonky Tatra Smíchov. Rekonstrukci elektrického zařízení dopravní podnik zajistil v letech 1972-73. |
A nervy má jako ze železa loni. Nervy totiž tvoří hlavní antikorové lano se šesti prameny od švýcarské firmy. Lano, naposledy vyměněné loni, je šestkrát předimenzované, takže bezpečně udrží rovnou šest lanovek.
Většina Čechů míří na Dianu kvůli výhledu z rozhledny, na kterou je vyveze rychlovýtah zdarma. Ceněný je i úchvatný výhled za jízdy na Karlovy Vary.
Byl to i případ Marie Horváthové z Karlových Varů, která si ve středu vyjela s dcerou a neteřemi na prázdninovou jízdu. „Těšíme se na vyhlídku z rozhledny. Pak se vypravíme do nedaleké nové obory s divočáky a další zvěří. Panorama je z rozhledny i lanovky překrásné. Myslím si, že něco takového nám mohou ve světě závidět.“
Účastnice „dámské jízdy“ je jednou ze 130 až 160 tisíc cestujících, kteří ročně lanovkou jedou. A brzy k tomu budou mít další důvod.
Jak totiž říká Tomáš Gazárek, ještě letos na Výšině přátelství přibude zajímavá atrakce - motýlí dům na profesionální úrovni. Létající motýli budou mít k životu a k rozmnožování připravené podmínky jako ve svých domovinách.