Příběhu cínového dolu, jehož genius loci zaujal tvůrce televizního seriálu Rapl, se věnuje nová interaktivní výstava, která ve čtvrtek 15. května v 17 hodin zahájí ve Valdštejnské obrazárně Muzea Cheb.
„Zaniklý důl Sauersack/Rolava je dnes považován za jednu z nejzajímavějších archeologických památek 20. století v našem kraji. Proto je mu věnována adekvátní vědecká pozornost s řadou terénních a archivních výzkumů, jejichž výsledky výstava lidem představí,“ uvedl archeolog Muzea Cheb Michal Beránek.
Dodal, že návštěvníci se mohou těšit na videomapping historické hornické činnosti, sami si vyzkouší řízení provozu ve zpracovatelském závodě nebo si prohlédnou autentické historické exponáty jako například nejdeckou horní knihu, důlní kolečko či osobní předměty z pozůstalosti ředitele závodu, profesora geologie Huberta Schranze.
Bývalý zajatecký tábor a důl ničí turisté, v chráněné oblasti začali kempovat![]() |
Projekt je určený nejširší veřejnosti od odborníků přes turisty, zájemce o hornictví či druhou světovou válku až po milovníky Krušných hor. Nudit se nebudou ani děti, které expozicemi provede zábavná hra.
„V první místnosti se návštěvník seznámí s průběhem hornické činnosti v okolí Přebuzi, kde se těžilo už od 14. století. Druhá představí důl s úpravnou, jejíž provoz budou moct lidé řídit přes ovládací pult. Třetí místnost je věnovaná zajateckému táboru. Všemi výstavními panely se prolínají dobové fotografie a plány. Lidé tak mohou porovnat, jak vypadalo místo za druhé světové války a jaké je nyní,“ přiblížil Beránek.
Protože však důl i okolí podléhaly režimu utajení, museli se autoři výstavy spokojit s omezeným počtem fotografického materiálu. K dispozici mají jen asi dvě desítky snímků, přičemž zajatecký tábor, kde byli internováni především vojáci tehdejší Sovětské armády a Francouzi, nezachycuje ani jeden. Podobné je to s plány. Ty, které se podařilo získat, jsou velmi obecné.
„Výrazně nám pomohla moderní technika, díky které můžeme jednotlivé informační prameny propojit dohromady a následně je rozhýbat, aby otevřely návštěvníků okno do minulosti. Také chceme vyvrátit mýty a polopravdy, které o dole Sauersack kolují, a naopak ukázat příběhy lidí, kteří byli s lokalitou spojeni, ať už zde pracovali nebo důl spolu s úpravnou řídili,“ konstatoval archeolog Beránek.
Výstavu, kterou muzeum připravilo ve spolupráci s Archeologickým ústavem Akademie věd České republiky a plzeňským DEPO 2015, bude možné navštívit do 28. září.
17. prosince 2020 |