Přes hřebeny Krušných hor povede nová trasa pro cyklisty i běžkaře

  9:01aktualizováno  9:01
Karlovarský kraj připravuje projekt krušnohorské hřebenovky. Propojit má pohraniční hřebeny od Aše až po Ústecký kraj. Posloužit by měla turistům, běžkařům, cyklistům i řidičům, zároveň by se ale měla vyhnout cenným místům přírody.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Hřebenovka má ještě během tohoto volebního období přinést obdobný plán, podle kterého vzniká páteřní cyklostezka podél Ohře. Nová trasa ale nepovede údolím, nýbrž přes hřebeny.

„Víme, že Krušné hory mají obrovský turistický potenciál. Neradi bychom je otevřeli tak, abychom pak litovali, že si je v uvozovkách turistickým ruchem zaneřádíme. Proto bychom rádi vytipovali prostor, kudy se budou pohybovat auta, chodci, cyklisté a v zimě běžkaři, aby si vzájemně nepřekáželi,“ uvedl krajský radní pro regionální rozvoj Josef Janů (Piráti).

Návštěvníci hor by podle něj měli mít možnost zaparkovat někde auta a dostat se k cílům, které si vyhlédli. Na trasách by zároveň měli najít místa, kde si mohli dát třeba kávu a odskočit si na skutečnou toaletu, nikoli do lesa. Hřebenovka má navázat na projekt, který propojuje jižní Čechy přes Šumavu a Český les, na druhé straně zase na Ústecký kraj.

„Naší ambicí je mít síť cest, kde budou všichni spokojeni, a zároveň uchránit dostatečné množství přírody, kde by se mohla pohybovat zvířata, aniž by je lidé rušili,“ doplnil Janů.

Hřebenovka podle něj bude páteřní trasou kolem hranic a propojit by se měla i se všemi ostatními, například cyklostezkou Ohře, na druhé straně hranice se saskými krušnohorskými trasami. Projekt kraj zařadil jako podpůrný a chtěl by na něj v případě možnosti získat peníze z programu Restart.

Problémů v Krušných horách si všimla i krajská komise pro řešení otázek bezpečnosti.

„Doporučila některé úpravy silnice mezi Rudnou a Přebuzí, nicméně to je naplánované v letošním roce a na příští rok. Dále doporučila, abychom zvážili vybudování odstavného parkoviště mimo národní přírodní rezervaci Rolavská vrchoviště, a je i návrh zvážit zahájení jednání o případném vyjmutí silnice III/2189 ze silniční sítě tak, aby mohly vzniknout ať už cyklostezky či v zimě nějaké běžecké trasy,“ vyjmenoval krajský náměstek pro dopravu Martin Hurajčík (ANO).

Silnice v zimě patří běžkařům

Silnice III/2189 se v zimě mění v běžkařskou trasu od Jelení po Přebuz a několikrát za sezonu se stane, že na ní uvíznou řidiči, přestože v tu dobu patří lyžařům. Hurajčík upozornil, že všechna rozhodnutí musejí být koncepční, a odkázal právě na připravovanou Hřebenovku. Zároveň dodal, že vyjmutí komunikace ze silniční sítě není jednoduchou záležitostí.

Eva Nduwimana, manažerka společnosti První Krušnohorská, která se stará o úpravu běžkařských tras v západním Krušnohoří, považuje za největší problém chybějící infrastrukturu a zejména parkování. S tím už několik let bojuje například Boží Dar, který je velmi vyhledávaným městem běžkařů i turistů.

„Předpoklad u Hřebenovky je, že lidé hromadnou dopravou přijedou do bodu A a z bodu B veřejnou dopravou zase odjedou. Hřebenovka je v tomto ohledu geniální, protože nám tady parkoviště chybějí,“ upozornila.

Kolizní místa v Krušných horách vidí hlavně u cyklistů, kteří jezdí po horských silnicích. Doprava přitom stále houstne. „Postupně se to ale řeší. Třeba silnice na Potůčky kolem Ryžovny má být vyjmuta ze silniční sítě, a jestli dobře dopadne silnice z Rolavy na Jelení, byla by to pro nás velká výhra, protože tam je problém obrovský,“ uvedla Nduwimana.

Na Hřebenovce bude podle Josefa Janů pracovat tým lidí. Zástupci kraje budou projekt koordinovat a shánět budoucí partnery, neboť se projekt týká i měst, obcí či třeba spolků.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Za internaci dostal důchodce odškodnění 72 korun měsíčně. Je za ně rád

Dvaadevadesátiletý Joseph Peterson (vlevo) s advokátem Lubomírem Müllerem,...

Dvaadevadesátiletému Josephu Petersonovi z Chebska se podařilo jako prvnímu dosáhnout spravedlivějšího odškodnění za...

Další z rubriky

Do soutěže Strom roku se probojoval 150 let starý buk z Chebského hradu

Buk červenolistý na Chebském hradě soutěží o titul Strom roku. Z mnoha...

V soutěži Strom roku má svoje želízko také město Cheb. Mezi dvanáct finalistů se probojoval buk červenolistý, který...

Mezinárodní rada doporučila krušnohorské hornické památky do UNESCO

Prostorná těžební jáma dolu Mauritius, kterou končí štola Kryštof.

Padla poslední, ale velmi podstatná překážka bránící krušnohorským hornickým památkám v zápisu do UNESCO. Ministerstvo...

Zahradnice vysadily ve Varech datum z květin, denně ho musí přeskládat

Květinový kalendář ve Smetanových sadech u karlovarské hlavní pošty.

Přibližně 1 800 květin vysadily ve čtvrtek zahradnice Správy lázeňských parků na tradiční květinovou datumovku v...

Najdete na iDNES.cz