Díky chebské kronice poznávají školáci krásy místa, kde žijí

  14:31aktualizováno  14:31
Vzbudit zájem dětí o region, podpořit znalosti místních dějin a zlepšit kvalitu vzdělávání na školách. To je cíl projektu radnice v Chebu, díky kterému se nyní děti z místních škol seznamují s chebskými kronikami a tedy i historií místa, kde žijí.

Kronikář Jindřich Turek seznamuje děti s historií města na přednášce Tajemství kroniky Chebu. Provede je zákonitostmi i záludnostmi tvorby kroniky, ukáže také, jak na psaní ozdobného písma. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Přemýšleli jsme, jak pomoci dětem získat vztah k městu Cheb a k celému regionu, aby odsud v dospělosti neodcházely. Napadlo nás, že právě chebská kronika k tomu nabízí výjimečnou příležitost,“ uvedla Pavla Sudimacová, manažerka aktivit chebského projektu MAP II, který za plánem na zlepšování kvality vzdělávání stojí.

„Začali jsme pořádat setkání nad kronikou města. Děti s tímto dokumentem, který patří k nejlepším v republice, seznamuje kronikář Jindřich Turek. V první fázi dorazí chebské školy, ale výhledově se bude o kronikách povídat i na dalších školách po celém Chebsku,“ naznačila plány Sudimacová.

Podle jejích slov je nejdůležitější, aby se děti dozvěděly, že Cheb je neobyčejné město, kde existují kroniky, které jeho tisíciletou historii zachycují, a kde žijí i výjimeční lidé. Přednášku ozvláštňuje, že si každý může sám vyzkoušet, jak obtížné psaní kroniky je.

„Když Jindřich Turek dětem vysvětluje, že napsat jednu stránku v kronice mu trvá tři hodiny, posluchači většinou jen pokývají hlavou. V okamžiku, kdy sami drží pero v ruce, však zjišťují, že napsat jedno jediné písmeno textu není žádná legrace. Teprve tehdy jsou schopni jeho úsilí a výsledek práce ocenit,“ vysvětlila Sudimacová.

Pro povídání o kronikách zvolil Jindřich Turek období posledních několika desítek let, o němž si děti budou moci doma s rodiči povídat. Vzpomenul například osazení Štaufského sloupu, který podtrhl význam chebského hradu, nebo dobu, kdy chebský kostel sv. Mikuláše konečně po mnoha desetiletích získal znovu helmice svých věží.

Nejedná se ale o jediný projekt, který město Cheb v rámci MAS II chystá. „Další velké téma jsou chebské krovy. V Grünerově domě na náměstí Krále Jiřího vzniká pod střechou výukové centrum. Už jsme objednali stavebnicový nábytek, vyrobený technikou spojování trámů, který budou děti moci rozložit a opětovně složit. K tomu se dozvědí zajímavosti o krovech chebských domů a o historii této unikátní stavby. Máme také připravený zajímavý program na zjišťování stáří dřeva,“ konstatovala Sudimacová.

Fotogalerie

Další aktivitou je například workshop zvyšování čtenářské gramotnosti v knihovně. „Děti často neumějí pracovat s textem. Proto jsme se domluvili s komiksovým scénáristou, který do Chebu přijel s obrázky „slepého“ komiksu. Děti pak samy vymýšlejí příběhy, navíc si některé z nich mohou zahrát,“ doplnila Sudimacová.

Projekt MAP II má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit kvalitu vzdělávání dětí do 15 let na Chebsku, a podpořit tak jejich vztah k regionu. Je financován z operačního programu Výzkum, vývoj, vzdělávání ministerstva školství.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Majiteli vozu se zdála vysoká cena za opravu, automechanik jej zbil

Ilustrační snímek

Pracovník autoservisu na Karlovarsku zbil majitele auta za to, že se zdráhal zaplatit vysokou částku za opravu vozu....

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních...

Malé průmyslové zóně v Karlových Varech překážejí rozpadlé garáže

Komplex zrušených a polorozbořených garáží v Jabloňové ulici čeká demolice.

Jen pomalu se daří naplňovat dlouholetý záměr Karlových Varů vybudovat v areálu garáží v Jabloňové ulici jakousi...

Další z rubriky

Řešení pro Sokolov, nová služba by opilce vozila ze záchytky zpět domů

Úklid na sokolovské záchytné protialkoholní stanici.

Zřídit službu na odvoz klientů sokolovské protialkoholní záchytné stanice zpět do místa bydliště. Takové by podle kraje...

Vyběhli z trabantu k hranici, ale neuspěli. První nyní dosáhl rehabilitace

Peter Pietruschinski, Joachim Ernst a Jürgen Seifert u chebského okresního...

Před chebským soudem zazněl další příběh Němců, kteří se přes bývalé Československo snažili utéct na Západ. Cesta tří...

Sokolům se v Sokolově daří, na komíně chemičky vyvedli tři mladé

Pár sokolů stěhovavých vyvedl na komíně sokolovské chemičky tři mladé.

Západočeské město má sokola ve znaku, teď bude lidem v Sokolově vzácný dravec létat i nad hlavou. Komín v místní...

Najdete na iDNES.cz