Vary nakonec budou mít novou kremační pec, hotová má být do května

  8:57aktualizováno  8:57
Maximálně patnáct týdnů bude trvat výstavba nové kremační pece karlovarského krematoria. Práce začnou neprodleně po podepsání smlouvy s dodavatelem technologie. Představitelé města předpokládají, že se tak stane na začátku března.

Hřbitov v karlovarské městské části Rybáře. V pozadí budova s obřadní síní, krematorium je v podzemí budovy. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Dodavatelem nové kremační pece bude společnost PKI Teplotechna Brno,“ uvedla po jednání karlovarských radních první náměstkyně primátorky Hana Zemanová.

Město za moderní technologii zaplatí 5,96 milionu korun. „Provoz v krematoriu začne bezprostředně po dokončení zakázky,“ přislíbila Zemanová.

Karlovy Vary přišly o jediné krematorium v regionu v srpnu 2017. Od té doby se těla nebožtíků zpopelňovala v Hrušovanech na Chomutovsku. Tento krok vyvolal zejména kvůli zvýšení cen za žeh negativní reakce veřejnosti.

Tehdejší primátor Karlových Varů Petr Kulhánek tvrdil, že krematorium v krajském městě už nikdy nebude.

„A pokud někdy, tak určitě ne na Růžovém Vrchu,“ komentoval před více než rokem situaci Kulhánek. Své tvrzení opíral o četné stížnosti obyvatel nedalekého sídliště, podle kterých provoz krematoria zatěžuje Karlovy Vary.

Z původně provizorního řešení vozit těla ke kremaci na Chomutovsko se tak postupně stalo řešení definitivní. „Kapacitně jsme schopni i do budoucna zvládnout tento úkon také pro Karlovarský kraj,“ znělo tehdejší vyjádření Josefa Klůfy ze společnosti Vysočanské zahrady z Hrušovan.

Nové vedení města si však obnovu krematoria v Karlových Varech vytklo jako jednu z priorit. „Jsme rádi, že město přistoupilo k tomuto kroku a krematorium znovu zprovozní,“ komentovala rozhodnutí současné radnice Irena Fořtová, jednatelka společnosti Fořt a synové, která má krematorium od města v pronájmu.

Jednatelka firmy zatím netuší, jakou technologii brněnská firma v Karlových Varech použije.

„Předpokládám ale, že z technologického hlediska půjde o velký krok kupředu,“ uvedla. To by se podle jejího názoru mohlo pozitivně odrazit například na spotřebě energie.

Karlovarské krematorium patřilo díky příznivým cenám za žeh k nejvytíženějším v republice. To se odrazilo ve stavu kremační pece.

„Její životnost je závislá právě na počtu žehů. Předpokládaná je ale kolem pěti let,“ naznačila Irena Fořtová. Přesto může být aktuální investice poslední v řadě. „Ze slov paní primátorky jsem vyrozuměla, že by do pěti let mělo vyrůst nové krematorium,“ konstatovala Fořtová.

V tom, kde nové krematorium vyroste, zatím politici nemají jasno. Odborníci z Kanceláře architektury města ovšem svou vizi už mají.

„Nové krematorium by mělo být postaveno bez vazby na obřadní síň a mimo obytnou zástavbu jako čistě technická budova s nejmodernějšími technologiemi. Nová budova by měla být situována v centru kraje, aby byla zajištěna optimální dojezdová vzdálenost pro pohřební služby ze všech koutů regionu, a z tohoto důvodu by mělo být vyhledáno nové vhodné místo,“ uvedl před nedávnem Petr Kropp, ředitel Kanceláře architektury města.

S Kanceláří architektury města chce nové vedení Karlových Varů spolupracovat i na dalším kroku k modernizaci celého areálu hřbitova v Buchenwaldské ulici. Tím by podle první náměstkyně primátorky Hany Zemanové měla být oprava smuteční síně. Na tu už se chystalo bývalé vedení města, nikdy k ní ovšem nedošlo.

Karlovarské krematorium bylo postaveno tehdy samostatným městem Rybáře. Jeho podobu navrhl architekt Erich Langhammer. Stavba začala v roce 1932 a zkolaudována byla v prosinci 1933.

Nejčtenější

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Česko - Německo 5:4, hokejisté ustáli dramatický závěr

Český útočník David Tomášek se tlačí do zakončení v utkání proti Německu.

Hokejová reprezentace zvládla dramatickou přetahovanou s Německem a svůj třetí zápas série Euro Hockey Challenge...

Česko - Německo 5:4, národní tým ztrácel, skóre ale otočil

Český útočník Tomáš Zohorna (v bílém) bojuje u mantinelu s obráncem Německa...

Vydřené vítězství. Hokejová reprezentace porazila Německo 5:4, a zvládla tak i čtvrtý zápas série Euro Hockey...

Agresor dvakrát vybrzdil jiné auto, řidiče pak ztloukl gumovým obuškem

Ilustrační snímek

Policisté na Sokolovsku stíhají muže, který nejprve dvakrát vybrzdil na silnici jiného řidiče a pak ho ztloukl gumovým...

Za vraždu nepohodlného svědka v septiku soud potvrdil 28 let vězení

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Odvolací pražský vrchní soud potvrdil trest 28 let vězení pro Jaromíra Šmídka. Zneužil dítě a později zavraždil muže,...

Další z rubriky

Kilometry oplocení podél D6 přinesly výsledky, ubylo srážek se zvěří

Ředitelství silnic a dálnic staví kolem dálnice D6 ploty, které mají zamezit...

Oplocení, které od loňského roku chrání D6 na trase od Karlových Varů do Chebu, přináší výsledky. Díky plotu ubylo...

VIDEO: Zlodějka ukradla ženě z kabelky peněženku přímo pod kamerou

Žena okradla turistku v karlovarské drogerii, z účtu jí pak stihla vybrat...

Policie pátrá po zlodějce, která v karlovarské drogerii ukradla ženě z kabelky peněženku přímo pod kamerou. Stihla jí...

Chebští chtějí pátrat v archivech, kdo žil v domech s unikátními krovy

Marcela Brabačová, vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu na chebské...

V celé Evropě je málo měst, jež mají na svém území tak jedinečný historický unikát, kterým jsou krovy měšťanských domů...

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na iDNES.cz