Krásná vzkřísí výletní místo, ze zanedbaného rybníku bude koupaliště

  17:35aktualizováno  17:35
Obnovit zanedbaný rybník, udělat z lokality místo k rekreaci a oživit areál někdejšího přírodního koupaliště. To je pro následující období plán Krásné, nejzápadnější obce v České republice.

Děti mají v Krásné k dispozici hřiště (8. srpna 2015). | foto: Martin Stolař, MAFRA

Po revitalizaci nádrže poblíž Saské ulice by mělo vzniknout přírodní koupaliště s dřevěnými moly a převlékacími kabinkami. Projekt podpořilo město Aš, když sousední obci za symbolickou korunu prodalo část vodní plochy a několik přilehlých pozemků, které Krásenští ke svému záměru potřebují.

„Katastrální hranice mezi Krásnou a Aší protínala rybník téměř úhlopříčně. Proto jsme požádali město Aš, zda by nám tu jejich polovinu za symbolickou cenu neprodalo. Případně jsme nabízeli totéž jim, pokud by měli zájem rybník převzít a zrevitalizovat,“ vysvětlil starosta Krásné Luboš Pokorný.

Jakmile se oba partneři dohodli, radnice zahájila projekční práce. Starosta Pokorný předeslal, že obec se pokusí získat na odbahnění rybníka a technickou úpravu hráze dotaci.

„Výhledově by to mohla být pěkná přírodní nádrž, kde by lidé mohli trávit volný čas. Chtěli bychom lokalitě vdechnout kouzlo historie. Od rodáků a pamětníků máme fotografie, které dokládají, jak okolí i samotný rybník v minulosti vypadaly. Je pravda, že to bývalo koupaliště, a my bychom se toho chtěli držet i v budoucnu. Pokud to zákony a hygienické předpisy dovolí, tak bychom tam chtěli umožnit i to koupání,“ řekl Pokorný.

Krásná se po osamostatnění začala bouřlivě rozvíjet

Úprava vodního díla přitom není jediným počinem zastupitelů vísky, která ještě v roce 1990 patřila pod správu města Aše. Od doby, co získala samostatnost, se Krásná začala bouřlivě rozvíjet. Dnes už zde žije na šest stovek obyvatel, obec má vlastní byty, školku, knihovnu, několik hřišť a obecní jízdárnu. Také zde funguje řada spolků včetně dobrovolných hasičů a už třetím rokem se mohou dříve narození spolehnout na seniortaxi, kterým je obec vozí do Aše k lékařům a za nákupy.

„Po osamostatnění se nejprve začala řešit infrastruktura. Do Krásné jsme zavedli plyn, ve dvou etapách vybudovali kanalizaci. Z hlavní budovy bývalých kasáren pohraničníků je dnes bytovka s šestnácti malometrážními sociálními byty, z garáží vznikla školka a zázemí pro hasiče. Dvůr jsme přeměnili na náves,“ vypočítává starosta a doplňuje, že letos o prázdninách zde otevřeli i obecní knihovnu, která úzce spolupracuje s chebskou knihovnou.

„V té době nám pomohly hlavně dotace. Na investiční akce jsme tehdy mohli dát z rozpočtu přibližně půl milionu korun a to není mnoho. Dneska už je to jiné. Z obecního můžeme v případě potřeby ročně investovat až třikrát tolik,“ vysvětlil Pokorný. Díky dotacím mají v Krásné také řadu sportovišť. Třeba dětské lanové centrum, workoutové hřiště, velké multifunkční hřiště nebo inline dráhu či obecní jízdárnu.

V historických pramenech je obec Krásná poprvé zmíněna v první polovině 14. století. V listině krále Jana Lucemburského z roku 1331, kterou vydal pánům z Neubergu a osvobodil je tak od daní, dalších platů a dávek, se píše i o Krásné, která byla tehdy tvořena dvěma částmi s názvy Horní a Dolní Schönbach. Nejstarší stavbou v Krásné je hrázděnka z roku 1793.

Nejčtenější

Pro statek žijí. Když ruinu koupili, vůbec netušili, do čeho jdou

Statek je od roku 1958 na seznamu kulturních památek ČR.

Statek z roku 1802 v Salajně v západních Čechách patří mezi ty šťastné. Hospodářskou usedlost se čtyřmi budovami do...

Vlak, který vykolejil u Mariánských Lázní, jel na třicítce 86 km/h

Opravy trakčního vedení na místě, kde vykolejil vlak s vápencem. (13. srpna...

Vlak, který na konci července vykolejil u Mariánských Lázní, jel rychlostí 86 kilometrů v hodině. Informovala o tom...

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Karlovarský region bude muset vrátit stovky milionů z evropských peněz

Ilustrační snímek

Karlovarská aglomerace se snaží uplatnit poslední projekty v Integrovaném plánu rozvoje území. Už teď je ale jasné, že...

Další z rubriky

VIDEO: V Doupovských horách se zabydlela už druhá divoká kočka

Odborníci zjistili v Doupovských horách už druhý výskyt kočky divoké.

Další výskyt vzácné kočkovité šelmy zaznamenali odborníci Vojenských lesů a statků ČR v Doupovských horách. Po kocouru...

Stavbu karlovarské cyklostezky provázejí potíže s výběrem firmy

Nový úsek cyklostezky spojí Plynárenskou lávku s meandrem Ohře. Na snímku jsou...

Přípravné práce začaly na břehu řeky Ohře v Karlových Varech, kde město plánuje stavbu nového úseku cyklostezky...

Mariánskolázeňský festival připomene legendární herečku Audrey Hepburnovou

Audrey Hepburnová ve filmu Snídaně u Tiffanyho

Marienbad Film Festival, který se letos koná v termínu 28. až 31. srpna, už odtajnil program i hosty. Perlami letošní...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz