Podpisy smluv stojí hejtmana a náměstka moc času. Zapojí proto radní

  17:20aktualizováno  17:20
Novinku v podepisování smluv zavedli karlovarští krajští radní. Zatímco doposud je mohli stvrzovat jen takzvaní statutární zástupci - tedy hejtman Martin Havel a vicehejtman Jakub Pánik, nyní to budou dělat i ostatní členové rady, a to podle svých resortů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Podepisováním smluv tráví příliš mnoho času. To je podle nejvyšších představitelů kraje důvod, proč dokumenty budou kromě hejtmana a jeho zástupce moci podepisovat také další členové rady. Jde o materiály, kterým už dali jejich kolegové - radní nebo krajští zastupitelé - zelenou.

„Když všechny smlouvy podepisují jen hejtman a jeho statutární zástupce, tak tím stráví neúměrně mnoho času a nemají nikdy reálně šanci je přečíst, což správně určitě není. Vždy jsem byl v minulých zaměstnáních zvyklý, a kolega také, delegovat maximálně pravomoci na svoje kolegy. Jednak jim důvěřovat a jednak jim dát také tu odpovědnost,“ vysvětlil hejtman Martin Havel.

Opatření se podle něj netýká zásadních věcí, jako je například podpis pod krajským rozpočtem, ale běžných záležitostí - například smlouvy o likvidaci bolševníku nebo stromů v Aši, které zasahovaly do provozu.

Radní nestanovili ani finanční hranici, od které už by měla mít smlouva hejtmanův či vicehejtmanův podpis. „Tu prostě přinese selský rozum,“ řekl Martin Havel.

Náměstek strávil část víkendu mezi stohy papírů

Podle Jakuba Pánika je zapotřebí podepisovat velké množství papírů například v případě škol nebo tělovýchovných jednot, kterým kraj po souhlasu zastupitelů přispívá na různé věci třeba jen několikatisícovými částkami.

Mezi stohy papírů sám nedávno strávil část víkendu. „Podepsal jsem dvanáct smluv, to znamená asi 480 podpisů a strávil jsem tím efektivní dvě a půl hodiny času,“ spočítal.

V případě, že by smlouvu s krajem někdo napadl, vždy bude podle hejtmana napadat právnickou osobu, nikoli konkrétního člena rady, který ji podepsal. „Bez podpisu nemá dokument účinnost ani platnost, takže je tam nutný. Je to jako podpis prezidenta na dokladu, který již dávno předtím rozhodla vláda. Jde o takzvanou kontrasignaci,“ uvedl Martin Havel.

Smlouvy se dají podepisovat třeba i v autě

Ne všichni ale považují novinku za prospěšnou. Například bývalý hejtmanův náměstek a krajský zastupitel za KSČM Jaroslav Borka si myslí, že nejde o příliš dobrou věc. Pravomoc by raději ponechal statutárním zástupcům, kteří by si nesli za svůj podpis odpovědnost.

„Samozřejmě vím, že toho bylo hodně, ale ani ti náměstci číst všechny smlouvy nebudou. Od toho mají příslušný úřednický aparát, který vše připraví a zkontroluje. Oni se samozřejmě musí spolehnout na to, že ten materiál je dobře připraven,“ řekl.

Statutární zástupce by podle něj měl mít přehled a informace o tom, co všechno kraj podepisuje a o jak závažné věci se jedná. Sám prý byl svědkem toho, že bývalý hejtman Josef Novotný si na dokumenty čas našel a smlouvy podepisoval třeba i v autě.

Jaroslav Borka přitom upozornil ještě na další věc, a to, že je nynější krajská rada složená jak z uvolněných, tak i neuvolněných členů. „Už takhle mají starosti podepisovat jenom materiály do rady, natož aby podepisovali a prozkoumávali nějaké smlouvy. Pokud by funkci vykonávali na plný úvazek, potom bych možná o tom připustil nějakou debatu, ale v této situaci to rozhodně není v pořádku,“ řekl.

Nejčtenější

VIDEO: Přes tisíc děr na silnici, naštvaní obyvatelé je barevně označili

Rozbitá silnice ze Šindelové do Krásné Lípy. Lidé označili díry barevně.

Barevnou silnici má v těchto dnech Krásná Lípa u Šindelové na Sokolovsku. Neonové tvary ale nejsou ozdobou, nýbrž...

Bazén Thermalu už má provozovatele, slibuje špičkové wellness služby

Bazén karlovarského hotelu Thermal.

Kdysi vyhlášený bazén u hotelu Thermal v Karlových Varech má po letech chátrání naději, že lidem opět nabídne relaxaci...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Další z rubriky

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Vzácná kachlová kamna, o která se vedl spor, se dočkají obnovy

Filip Prekop, archeolog Národního památkového ústavu v Lokti, zkoumá takzvaná...

Kachlová kamna z pozůstalosti keramika Williho Russe, o jejichž vlastnictví se v minulosti přel Loket s Karlovarským...

Sítě, které ochrání vodáky, se na Chebském mostě objeví do konce týdne

Chebský most přes řeku Ohři v Karlových Varech je ve špatném technickém stavu,...

Do konce týdne se na Chebském mostě objeví speciální sítě. Mají ochránit vodáky na Ohři před kousky betonu, které hrozí...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Pečovatel/ka - moderní zařízení v Praze, 20-22 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz