ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak je to s celní kontrolou a daněmi v Německu, zajímá podnikatele u hranic

  • 0
Jak založit v Německu společnost, kolik to bude stát, kde najít partnery pro podnikání či jaká je konkurence v oboru. S takovými dotazy se na hospodářskou komoru obracejí podnikatelé, kteří se chystají vstoupit na německý trh. Právě jim jsou určeny konzultační dny, které po covidové pauze opět začala pořádat Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje.

První konzultační den se uskutečnil v červnu, další přijde na řadu v srpnu.

„Před covidem jsme tyto speciální konzultační dny pořádali pravidelně. Nyní se k nim vracíme, protože o tuto službu mají podnikatelé zájem,“ uvedla Lenka Mansfeldová, ředitelka krajské hospodářské komory.

Zdůraznila, že pomoc podnikatelům komora může pořádat i díky dlouholeté spolupráci s německými komorami, zvlášť s komorou v Chemnitz. Právě zde pracuje česky mluvící Michaela Holá, koordinátorka pro Česko, která se českým podnikatelům během konzultačních dnů věnuje.

„Nejčastěji řešíme otázku, co je třeba udělat, když chce někdo v Německu založit společnost, jaké jsou s tím spojené náklady a jak je to časově náročné,“ popsala Michaela Holá.

Připomněla, že mnozí podnikatelé se také zajímají o to, za jakých podmínek je možné zaměstnat pracovníky z Čech v Německu nebo jak hledat zaměstnance do poboček českých firem přímo v Německu.

„Obecně je pro ně důležité vědět, kde mohou najít partnery pro podnikání a co jim nabízí povinné členství v hospodářské komoře. Často se ptají i na konkurenci v oboru a rovněž je zajímá, které místo je ideální pro sídlo společnosti z pohledu daní,“ doplnila Holá.

Další konzultace bude v srpnu

Pro české podnikatele představují konzultační dny velkou pomoc a šanci zorientovat se ve složitém podnikatelském systému cizí země.

„Zabýváme se účetnictvím a daňovým poradenstvím pro české občany pracující v Německu i pro německé firmy působící v České republice. Zjišťujeme však, že mnozí potřebují mnohem rozsáhlejší poradenství, aby splňovali všechny legislativní podmínky v obou zemích. Proto jsme využili konzultačního dne a zároveň jsme se domluvili i na užší spolupráci právě s hospodářskou komorou v německém Chemnitz,“ přivítala aktivitu komory Petra Poupová, jednatelka společnosti SCH - EKONOM.

První letošní konzultaci, kterou karlovarská krajská komora pořádala v červnu, využili i další podnikatelé. „Zjišťovali jsme, jaké příležitosti by mohly mít české start-upy na německém trhu. A musím říct, že konzultace pro nás byla velmi přínosná,“ podotkla Radka Murasová z Inovačního centra INION, které se zabývá podporou start-upů.

Na prvním obnoveném konzultačním dnu se řešila i spousta dalších témat. Podnikatelé se zajímali například o vyplácení diet v Německu, o daňový systém a celní kontroly nebo třeba o to, jak založit v Německu pracovní agenturu. Zástupci stavební společnosti pak chtěli vědět víc o poplatcích do příspěvkové pokladny SOKABAU, agro společnost hledala partnera pro odbyt produktů zemědělské výroby.

Další konzultační den se uskuteční 11. srpna. Přihlásit se mohou i zájemci z řad široké veřejnosti. Formulář pro registraci je možné najít na webových stránkách krajské hospodářské komory.