Karlovarský kraj schválil rozpočet. Utratí víc peněz, než dostane

  8:58aktualizováno  8:58
Krajský rozpočet, který počítá s výdaji téměř pěti miliard, je i přes řadu protestů opozice schválen. Té nejvíce vadila dotace pro hokejisty a zvýšení příspěvku pro filmový festival.

Kraj pořídil pro chebskou nemocnici nový lineární urychlovač. Plánuje ale investovat další peníze do její modernizace. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Velmi napjatá atmosféra vládla při schvalování krajského rozpočtu. Emoce vyvolala především dotace ve výši jednoho milionu korun pro A tým karlovarské Energie.

„Profesionální hokejisty by podle mého neměl zachraňovat Karlovarský kraj,“ řekla zastupitelka Eva Valjentová (KSČM). S tím ale rezolutně nesouhlasila Markéta Wernerová (ČSSD).

„Sportovci jsou vzorem pro naší mládež,“ odvětila. Další důvod, proč poslat hokejistům peníze, našel Edmund Janisch (ČSSD). „Nemáme jiný sportovní klub, který by hrál na takto vysoké úrovni. Ten má navíc vysokou návštěvnost a musíme se na to podívat i ze stránky marketingu, neboť se o hokeji mluví v celé republice,“ vysvětlil Janisch.

„Nejsem nepřítel sportu, ale nejsem proto, aby se financoval z veřejných peněz. Tak ať se zvednou ceny vstupenek,“ argumentoval Jiří Kotek (Alternativa). I přes řadu protestů opozice však tento bod prošel.

Peníze pro festival a Císařské lázně

O milion víc než loni přispějí krajští zastupitelé i organizátorům Mezinárodnímu filmovému festivalu – pošlou mu tak celkem osm milionů korun.

Na 1,3 milionu korun se mohou těšit také dlouho opomíjené Císařské lázně. Částka bude sloužit pouze k nutné údržbě, což částečně vadilo opozičním zastupitelům. Ti chtějí vědět, kdy a co se s nimi stane. Odpovědi se však nedočkali. Opozici rovněž vadilo, že se detaily o schvalování rozpočtu dozvěděla pouhých 15 dní předjednáním. Dle zákona je ale termín v pořádku.

„Je chyba schvalovat rozpočet bez předchozí diskuze,“ prohlásil Robert Pisár (Alternativa). „Pan zastupitel se za mnou mohl kdykoliv zastavit a mohli jsme to spolu projít bod po bodu,“ reagoval náměstek hejtmana Jiří Červenka (ODS).

Rozpočet pro rok 2016 počítá s příjmy ve výši 4,4 miliardy korun a výdaji 4,75 miliardy korun. Schodek ve výši zhruba 355 milionů je kraj schopný pokrýt z vlastních zdrojů z fondu budoucnosti. „Ten byl ale zřízen ze zcela jiných důvodů, než aby dotoval provozní náklady kraje,“ zlobil se Václav Živný (KSČM).

Peníze spolknou silnice a nemocnice

Podle hejtmana Martina Havla (ČSSD) nový rozpočet neutlumuje investice. „Priority jsou zdravotnictví, doprava, sociální sféra a životní prostředí,“ uvedl hejtman.

Nejvíce peněz jednorázově spolkne velká rekonstrukce chebské nemocnice a plánovaná výstavba obchvatu Mariánských Lázní.

Na rozpočtu pro příští rok se pracovalo už od srpna. Krajské odbory od té doby musely řešit snížení výdajů o deset procent. Příspěvkové odbory pak nesměly překročit rozpočet letošního roku.

Ve finančním výhledu na příští rok museli krajští úředníci počítat i s rezervou na úhradu pokut už za realizované evropské projekty. Ta činí v rozpočtu 185 milionů korun. Definitivní výše pokuty není zatím jasná.

Podle hejtmana kraje byly zatím kraji vyměřeny korekce za chyby v evropských projektech ve výši 355 milionů korun. „To je opravdu maximalistická částka,“ podotkl hejtman.

Kraji se však daří vyjednávat o jejím snížení, což potvrzuje i zmenšení pokuty na 88,7 milionů korun. O definitivní částku by se ale jednat nemělo. Podle politiků není konečná a v případě neúspěchu při dalším snižování neodmítají možnost obrátit se na správní soud.

Autor:
  • Nejčtenější

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

Na přejezdu za Chebem srazil vlak cyklistku, letěl pro ni vrtulník

Na železničním přejezdu severně od Chebu srazil v sobotu vlak devětapadesátiletou ženu na kole. Utrpěla zranění hlavy,...

Otec a syn napsali knihu. Ukazuje Sokolov, jaký býval před koncem války

Kdysi býval Sokolov podobný městům v okolí. Jenže po bombardování koncem druhé světové války a následných masivních...

Architekti chtějí u Tržnice náměstí. Už je pozdě, vzkazují Vary

Do plánované rekonstrukce terminálu Tržnice v Karlových Varech promluvila Kancelář architektury města. Zástupci radnice...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Architekti chtějí u Tržnice náměstí. Už je pozdě, vzkazují Vary

Do plánované rekonstrukce terminálu Tržnice v Karlových Varech promluvila Kancelář architektury města. Zástupci radnice...

Na přejezdu za Chebem srazil vlak cyklistku, letěl pro ni vrtulník

Na železničním přejezdu severně od Chebu srazil v sobotu vlak devětapadesátiletou ženu na kole. Utrpěla zranění hlavy,...

VIDEO: Lupič přepadl benzinku, potřeboval peníze na letenku do Ruska

Lupiče, který s punčochou na hlavě a pistolí z hračkárny přepadl před měsícem čerpací stanici na okraji Karlových Varů,...

Stavba lávky pro cyklisty ve Svatošských skalách má začít ještě letos

Řeku Ohři překlene ve Svatošských skalách nová lávka, která se stane součástí krajské páteřní cyklostezky. Stavba by...

Najdete na iDNES.cz