Karlovarský kraj se domluvil s Českými drahami na desetileté smlouvě

  13:51aktualizováno  13:51
Základní dopravní obslužnost na železnici v Karlovarském kraji budou v příštích deseti letech dál zajišťovat České dráhy. Novou smlouvu společně podepsal náměstek hejtmanky Martin Hurajčík a místopředseda představenstva drah Radek Dvořák.

RegioShark na karlovarském nádraží. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Podle náměstka hejtmanky se mohou cestující těšit na několik benefitů od Českých drah (ČD). „Především je to kvalitní vozový park, který je díky spolupráci ČD a Karlovarského kraje na velmi vysoké úrovni, jeden z nejlepších v České republice. Rozhodující dopravní výkon je zajišťován devíti novými vlaky PESA (Regioshark, pozn. red.),“ říká náměstek hejtmanky Martin Hurajčík.

Další výhodou je pak podle něj stabilizovaná pracovní síla a profesní zkušenosti zaměstnanců ČD, operativní možnosti posil vlaků nebo dostatek náhradních vozidel v případě větších poruch.

Podle uzavřené smlouvy bude kraj drahám hradit kompenzaci na jeden kilometr. V současné době platí, že se jedná o částku 114,61 Kč za vlakokilometr (vlkm). Od nového grafikonu 1019/2020 to bude částka 149,90 korun/vlkm.

„Karlovarský kraj bude Českým drahám dle nové smlouvy kompenzovat ztrátu v průměrné výši 272,7 milionu korun ročně s navýšením o inflaci na základě pravidel daných smlouvou,“ uvádí Hurajčík.

Stará smlouva podle něj neřešila řadu změn, jako bylo například zavedení a zvyšování poplatků za použití dopravní cesty, skokové navýšení cen pohonných hmot nebo podstatné změny výše odpisů u nových vozidel.

Lepší spojení pro Mariánskolázeňsko

„Bylo i v našem zájmu tyto skutečnosti u nového smluvního vztahu objektivně narovnat a vytvořit korektní vztah objednatel – dodavatel. Navíc u nových vozidel PESA bude nutné hradit finančně nákladné zákonem předepsané opravy. Je to stejné jako u osobních vozidel – servis modernějšího luxusnějšího vozidla je vždy dražší,“ vysvětluje Hurajčík.

Od jara 2021 mají být do provozu nasazeny na západě Čech nové moderní bezbariérové elektrické jednotky, které České dráhy objednaly letos na jaře. Pojedou po trase Karlovy Vary – Cheb – Mariánské Lázně – Plzeň. Kromě toho, že budou ještě pohodlnější, dráhy je nasadí ve dvouhodinovém taktu mezi rychlíky Západní expres.

Díky tomu lidé z Mariánskolázeňska a Chebska získají další možnost, jak se z Plzně, případně z Prahy, dostat rychleji domů. Regiosharky se pak z hlavní trasy přesunou na regionální tratě, kde dosud jezdí starší motorové vozy řady 810 nebo Regionovy. Nezanedbatelný bude i ekonomický přínos nových vlaků.

„Část dopravních výkonů bude převedena do smlouvy k zajištění veřejných služeb novými moderními jednotkami s pohonem elektrické trakce, takže dojde k poklesu výše úhrady ztráty a průměr ceny za kilometr bude v Karlovarském kraji nižší, protože cena za vlakokilometr u těchto vlaků je pod 105 korunami,“ zdůraznil náměstek Huajčík.

S dalším dopravcem kraj jedná

„České dráhy v Karlovarském kraji uspěly při obhájení provozu na páteřních tratích regionu i na řadě vedlejších tratí. Nadále budeme zajišťovat v kooperaci s našimi zahraničními partnery i četné přeshraniční linky do Saska a Bavorska,“ potvrzuje Radek Dvořák, místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod.

„V kraji jsme významně modernizovali svůj vozidlový park a v tomto trendu budeme pokračovat. Na základě toho zde budou jezdit z více než 80 procent pouze nová nebo modernizovaná vozidla, která nabízejí vysoký komfort cestování,“ dodal Dvořák.

Druhým železničním dopravcem v kraji je společnost GW Train Regio, která zajišťuje dopravu na trati Mariánské Lázně, Bečov, Karlovy Vary a spojení mezi Sokolovem přes Kraslice dále do Německa. Cestující vozy v motorových jednotkách Regiosprinter, které pocházejí z Německa a jsou upravené pro české podmínky. O podmínkách smlouvy se stále ještě jedná.

České dráhy tak budou zajišťovat dopravu na jedenácti tratích s délkou přibližně 435 kilometrů. Provoz zařídí osm motorových jednotek Regioshark, které jsou nízkopodlažní, vybavené elektrickými zásuvkami, vakuovými WC nebo infosystémem. Část tratí pak obsluhují vozy Regionova, což jsou repasované starší motorové vozy řady 810. Ty mají z regionálních tratí postupně zmizet.

„Díky dlouhodobé smlouvě můžeme ve spolupráci s krajem rozvíjet také další doplňkové služby. Patří mezi ně například společný projekt Karlovarského kraje a Českých drah, cyklopůjčovny ČD nebo speciální cyklovlaky Ohře, které usnadňují cestování podél oblíbené cyklostezky,“ doplnil Vladimír Omelka, obchodní ředitel Regionálního obchodního centra Českých drah v Karlovarském kraji. Cestující podle něj získávají také špičkový zákaznický servis prostřednictvím řady pokladen.

Autor:

Nejčtenější

Vlak, který vykolejil u Mariánských Lázní, jel na třicítce 86 km/h

Opravy trakčního vedení na místě, kde vykolejil vlak s vápencem. (13. srpna...

Vlak, který na konci července vykolejil u Mariánských Lázní, jel rychlostí 86 kilometrů v hodině. Informovala o tom...

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

Další z rubriky

Hazlov je vesnicí roku Karlovarského kraje, popelkou už nikdy být nechce

Hazlovská škola ve vesnice roku Karlovarského kraje.

Vesnicí roku Karlovarského kraje se letos stal Hazlov na Chebsku. Obec se do soutěže hlásila počtvrté, ve sbírce jí po...

Budoucí učitelé a lékaři si polepší na stipendiích, kraj je potřebuje

Ilustrační snímek

Změnu stipendijního programu pro místní studenty vysokých škol připravil Karlovarský kraj. Reaguje tím na nedostatek...

Mariánskolázeňský festival připomene legendární herečku Audrey Hepburnovou

Audrey Hepburnová ve filmu Snídaně u Tiffanyho

Marienbad Film Festival, který se letos koná v termínu 28. až 31. srpna, už odtajnil program i hosty. Perlami letošní...

Najdete na iDNES.cz