Bim! Bam! Když je ticho, slyší lidé z Křižovatky zvony až u lesa

  15:55aktualizováno  15:55
Věžní hodiny se staly chloubou Křižovatky na Chebsku. Nebýt tamního kostelníka, ani by se nepohnuly. Každé tři dny vystoupá šestašedesátiletý Josef Krásný z Křižovatky pětatřicet schodů k hodinovému stroji ve věži tamního kostela svaté Kateřiny.

Kostelník Josef Krásný natahuje stroj historických věžních hodin v Křižovatce každé tři dny. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pak musí Josef Krásný točit klikou. Prvních osmdesát otočení natáhne hodiny, druhých osmdesát zajistí, že budou odbíjet každou čtvrthodinu, a posledních osmdesát otáček přinutí stroj, aby kladívko uhodilo do zvonu přesně tolikrát, kolik je právě hodin.

„Zvon nalevo je větší a má tedy hlubší zvuk. Ten se rozeznívá vždy v celou,“ ukazuje kostelník vzhůru. Menší zvoní každých patnáct minut. Ve čtvrt jednou, v půl dvakrát, pak třikrát a nakonec čtyřikrát. „Díky tomu se podle našich hodin mohou lidé orientovat široko daleko.

Když je ticho, zvuk se pěkně nese a je slyšet až k lesu. Dřív se podle našich hodin řídily ženy na polích. Věděly přesně, kdy mají padla a mohou jít domů.“ Sám Josef Krásný prý už odbíjení takřka nevnímá. A to má zahradní posezení od kostela, jak se říká, co by kamenem dohodil.

Někdy ale řeší i komické situace. To když se ho návštěva zeptá na to, kolik je hodin. „Vždycky jim řeknu: podívej se sám,“ směje se a mávne rukou směrem k věži. Kostelníka a údržbáře už dělá tři roky. Ví, že je třeba hodinový stroj čas od času promazat. „Ale ne na zimu. To by olej zatuhnul a hodiny by se zpožďovaly,“ vysvětluje.

Předtím, než začal hlídat v obci přesný čas, ale hodiny dlouho stály. „Co si pamatuju, tak tady na věži jsou. Kdysi je chodila natahovat sousedka. Když zemřela, nikdo se k tomu neměl. A tak se zastavily,“ vzpomíná.

Na hodinovém stroji je zajímavé, že všechny díly jsou původní. Vznikly někdy na přelomu osmnáctého a devatenáctého století. Péče restaurátora se ale dočkaly teprve při nedávné rekonstrukci kostela. Ta začala poté, co zchátralou církevní stavbu převzala do svého majetku obec.

O osudu kostela rozhodli místní

Kostel, který patří k nejstarším v okolí, byl ve velmi špatném stavu. Ještě dnes starosta Jan Strachota vzpomíná, jak skrz střechu viděl nebe. Pro vísku s přibližně dvěma stovkami lidí to bylo pořádné sousto. O osudu jediné památky v Křižovatce proto rozhodli v referendu sami obyvatelé.

„Kostel je součástí naší obce, patří k ní, a proto jsme se shodli, že stojí za to věnovat peníze i energii na jeho zvelebení. Bylo to náročné, ale nelitujeme. Bude sloužit nejen nám, ale hlavně dalším generacím,“ říká starosta Strachota.

Kostelík, který v průběhu rekonstrukce dostal nejen novou střechu, ale i fasádu, omítky a podlahy, se však pyšní ještě dalším zvonem. Ten je ukrytý za okenicemi věžních otvorů a rozeznívá se klasickým způsobem – aby se ozval, musí se nejprve provazem pořádně rozhoupat.

„To je docela fuška. A problém je i udržet frekvenci a sílu úderů. To už dneska umí málokdo. Proto zvoní jen občas. Třeba při pohřbech. To se zvonívá tak dlouho, dokud smuteční průvod nedorazí na hřbitov,“ dodává kostelník Josef Krásný.

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Lidé z chebského sídliště Spáleniště budou parkovat u bývalé kotelny

Ulice V Zahradách v Chebu zaplněná zaparkovanými automobily.

Začátek další etapy revitalizace nejstaršího chebského sídliště Spáleniště je na spadnutí. Než ale začnou pracovat...

Nadměrnému nákladu musel ustoupit kruhový objezd, lampy i zeleň

Stavební úpravou prochází kruhový objezd na křižovatce ulic Husova a Hlavní v...

Chodov na Sokolovsku se připravuje na komplikace, které způsobí nadměrný náklad. Městem projede v dubnu. Kolona těžkých...

K volajícímu autu poslali vyprošťovací tým, nezraněný řidič už byl venku

Havarované auto nedaleko Karlových Varů samo zalarmovalo záchranáře.

Auto vybavené systémem automatického tísňového volání eCall havarovalo dopoledne na silnici z Karlových Varů směrem na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz