Úterý 7. dubna 2020, svátek má Heřman, Hermína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. dubna 2020 Heřman, Hermína

Hrady a zámky využily karanténu k úklidu, čekají ale finanční propad

  9:22aktualizováno  9:22
Karanténa uzamkla turisty doma, památkám v Karlovarském kraji chybí peníze ze vstupného. Hrady a zámky čeká velmi těžká sezona, navíc ji nezvládnou zahájit v obvyklém termínu. Kasteláni musí začít šetřit.

Hrad Loket | foto: Martin Stolař, MAFRA

Národní památkový ústav, který spravuje památky patřící státu, odhaduje, že do poloviny dubna by celkový propad výnosů mohl být až 55 milionů korun.

Fotogalerie

„Rozhodli jsme o uzavření všech památkových objektů s celoročním provozem a o odložení zahájení hlavní návštěvnické sezony na neurčito. Zrušeny jsou rovněž všechny přednášky, konference, semináře, besedy a vzdělávací a edukativní aktivity,“ píše se na webu Národního památkového ústavu.

V rámci úspor ruší dohody s brigádníky, kteří měli v sezoně pracovat jako průvodci či pokladní, a také nezahajuje další obnovy památek. Již probíhající projekty ale pokračují. To je příklad hradu a zámku v Bečově, kde se v současnosti pracuje na obnově Pluhovských domů.

Do konce letošního roku by zde měla vzniknout nová interaktivní expozice relikviáře svatého Maura. Ale také multifunkční sál, edukační učebny, prostory pro workshopy a zbrusu nové návštěvnické centrum. Práce zde pokračují, ovšem za přísných preventivních opatření. 

„Mimo povinného nošení roušek byl v průjezdu zámku zřízen kontrolní bod, kde bude pracovníkům stavby změřena teplota. V případě podezření na nákazu budou umístěni do karanténního stanu na druhém zámeckém nádvoří. Dále se bude postupovat dle pokynů hygienika,“ uvedla zástupkyně kastelána Markéta Kolářová.

Neplánovanou přestávku v Bečově využijí k důkladnému úklidu, údržbě a přípravě na sezonu. „Rádi bychom už začali plánovat akce, které mají u nás v Bečově dlouhou tradici. Ale vzhledem k tomu, že není jisté, kdy karanténa skončí, je to velice těžké,“ poznamenala Kolářová. 

Pracovníci se na Kynžvartu musejí potkávat co nejméně

Také na Kynžvartu, kde chtěli zahájit hlavní sezonu už v pátek 27. března, z karantény radost nemají. „Postupně jsme zrušili naplánované akce, a to až do května. Ale i tam je to s otazníkem, situace se mění každým dnem,“ posteskl si kastelán Ondřej Cink. 

Doplnil, že také na Kynžvartu se připravují na novou sezonu. Změnila se však organizace práce, a to tak, aby se lidé potkávali co nejméně. 

„Fakt, že turisté nejezdí, má dopad na naši ekonomiku. Jsme organizace, která si na část svých nákladů musí vydělat. Pokud vypadne návštěvnost na měsíc, přežijeme, ale pocítíme to. Otázkou je, jak to bude dál. Zda lidé budou po skončení karantény ochotni památky navštěvovat. Možná budou v souvislosti s pandemií řešit jiné problémy. Obecně čekáme, že letošní rok bude, co se týče rozpočtu, velmi náročný,“ uvedl Cink.

Valeč doufá, že Braunovy sochy vystaví na konci dubna

Také do příprav expozice souboru 28 soch Matyáše Bernarda Brauna na zámku Valeč zasáhla vládou vydaná omezení. Ve Valči nicméně doufají, že expozici zpřístupní už koncem dubna. „Otevřeme, jak jen to bude možné,“ slíbil kastelán zámku Tomáš Petr. 

Vzácné sochy se po letech vrátily z Kladrub do Valče 

Všechny sochy jsou už přitom na místě, správa zámku nakoupila také osvětlovací a zvukovou techniku. „Ta bude po dokončení expozice naprogramovaná tak, že bude možné jednoduše změnit atmosféru celé prezentace,“ prozradil kastelán. 

Loketské nádvoří už je uklizené do posledního smítka

S epidemií koronaviru si musí poradit také na hradě Loket. „Není to pro nás úplně příznivá situace. To, že nemáme žádné příjmy z návštěvnosti, nám hodně zamotá hlavu,“ potvrdila obavy Jana Těžká, ředitelka společnosti Hrad Loket.

Ta odhaduje, že za březen mohlo přijít až 10 tisíc návštěvníků. Přitom ročně si jich památku prohlédne více než 150 tisíc. Nucenou přestávku na Lokti využijí ke generálnímu úklidu. 

„V tuto chvíli už máme do posledního smítka uklizené nádvoří. Vydrbeme podlahy, umyjeme okna, vypucujeme exponáty. Uděláme to, co se při běžném provozu mohlo dělat jen po částech. Uvidíme, kolik toho stihneme,“ dodala Jana Těžká.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Osmnáctiletý opilý řidič s autem vyjel schody, po nehodě začal vůz hořet

V plamenech skončilo auto se čtyřmi lidmi, které havarovalo v Chebu. Pro vážně zraněného osmnáctiletého řidiče, který...

Českému lázeňství hrozí zánik, varuje svaz. Lázně prosí VZP a vládu o pomoc

Českým lázním hrozí kvůli opatřením proti šíření koronaviru zánik, tvrdí Svaz léčebných lázní. Obrátil se proto na VZP...

Divadlo ve Varech září. Opona od Klimta patří k nejkrásnějším v Evropě

Historická budova Karlovarského městského divadla je architektonickým a uměleckým klenotem lázeňského města, který od...

Obyvatele Krušných hor rozčilují turisté bez roušek i větší skupiny lidí

Lidé z krušnohorských obcí upozorňují na turisty, sportovce i chataře, kteří zejména o víkendu vyrážejí do hor a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samota a strach může způsobit víc škody než koronavirus, říká duchovní

Termín pandemie či koronavirus v této době rezonuje celou společností. Není tomu jinak ani v církvích. Dveře kostelů se...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Trestanci jsou bez návštěv i práce venku, šijí roušky pro věznici i nemocnice

Nouzová opatření v době koronavirové pandemie se nevyhnula ani věznicím v Karlovarském kraji. Už nějakou dobu tu všem...

Samota a strach může způsobit víc škody než koronavirus, říká duchovní

Termín pandemie či koronavirus v této době rezonuje celou společností. Není tomu jinak ani v církvích. Dveře kostelů se...

Zdraví nám neleží u nohou, péče o tělo je důležitá, říká balneoložka

Imunita, odolnost vůči nemocem, pevné nervy. To jsou v době pandemie témata, která zajímají snad každého. Jak při...

Osmnáctiletý opilý řidič s autem vyjel schody, po nehodě začal vůz hořet

V plamenech skončilo auto se čtyřmi lidmi, které havarovalo v Chebu. Pro vážně zraněného osmnáctiletého řidiče, který...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...