Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

Nemocnice čekají kvůli koronaviru stamilionové propady v hospodaření

  15:11
Na stovky milionů odhaduje Karlovarský kraj propad v hospodaření nemocnic v souvislosti s aktuální pandemií koronavirového onemocnění COVID-19. Stát má podle jeho názoru dát jasný signál, jak se k vzniklé situaci postaví.

U vchodu do karlovarské nemocnice vyrostl červený stan jako zázemí sloužící pro usměrňování příchozích do areálu nemocnice. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovarská krajská nemocnice (KKN) jede v současné době přibližně na polovinu kapacity. „Rušíme plánované operační zákroky, omezujeme rovněž ambulantní práci,“ uvedla předsedkyně představenstva KKN Jitka Samáková. 

Výjimkou jsou pochopitelně akutní případy. Omezení se ovšem negativně odrazí v hospodaření všech zdravotnických zařízení. Podle krajského radního pro oblast zdravotnictví Jana Bureše by bylo jedním z možných řešení, kdyby zálohové platby, které zdravotní pojišťovny nemocnicím posílají, nebyly zálohové, ale definitivní.

Obdobným problémům čelí i privátní nemocnice. „Od úterý je zastavena plánovaná operativa. Pacienti, kteří jsou již objednáni na operace, budou vyrozuměni o odložení zákroku personálem nemocnice,“ informovala Markéta Singerová, mluvčí nemocnic v Sokolově a Ostrově, které jsou součástí sítě zdravotnických zařízení Penta Hospitals. 

Nadále zde platí zákaz návštěv. „Návštěvy jsou možné pouze ve výjimečných případech, například u umírajících, výhradně však se souhlasem zdravotního ředitele. S platností od 19. března není umožněn vstup ani pro doprovod k porodu, a to bez výjimek,“ doplnila Singerová. V Karlovarské krajské nemocnici platí stejná pravidla.

Do nemocnice lze projít jen přes speciální stan

Všechny nemocnice ovšem musely přijmout i dílčí provozní opatření. Tím nejviditelnějším je vstup výhradně přes takzvaný triážový stan.

„V něm působí jak lékařský personál, tak medici. Pokud by při pohovoru vzniklo podezření na možné nakažení pacienta, je odveden jinou cestou na infekční oddělení,“ popsala mechanismus v karlovarské nemocnici Jitka Samáková.

Fotogalerie

V Karlových Varech je také zatím jediné mobilní odběrové místo v kraji. Stan, kde lékaři provádějí stěry, stojí v dolní části areálu. Podle krajského radního Jana Bureše je zásadním problémem nedostatek testovacích sad.

„Na něm vázne rozšíření těchto míst i do dalších nemocnic. Personál by byl, prostory taky, ale chybí sady. Snažíme se proto tlačit na Romana Prymulu, aby nám je dodal. V současné době jich máme asi 400,“ řekl za krajskou nemocnici Bureš. 

Vedle místa v nemocnici v kraji působí ještě dvě výjezdové skupiny, které nabírají vzorky přímo v domácnostech lidí, u nichž je podezření na nákazu.

Praktici se hlásí na výpomoc do nemocnice

Druhým zádrhelem je fakt, že hygienici a praktičtí lékaři neposílají do zařízení v nemocnici na testy dost lidí. „V Karlových Varech provedeme deset až patnáct testů za den, což neodpovídá možnostem místa,“ naznačil Bureš. 

„Indikace pacientů se přesouvá hlavně na praktické lékaře. Hygienici mají spíše trasovat kontakty nakažených,“ uvedl Josef Mašek, člen představenstva KKN, který má na starosti zdravotnický provoz nemocnice. Komunikační systém mezi praktiky a nemocnicí je podle jeho názoru nastavený dobře.

Karlovarská nemocnice má na infekčním oddělení k dispozici dvacet lůžek. Aktuálně na nich leží tři lidé s pozitivním testem na COVID-19. „Dva jsou zde delší dobu, třetího jsme přijali v úterý. Vypadá to, že bychom nyní mohli jednoho z pozitivně testovaných propustit,“ řekl Mašek.

Personálně je podle Maška infekční oddělení zajištěné dobře. Čtyři kmenové lékaře doplňuje dostatečný počet středního zdravotního personálu. „Navíc se na základě výzvy hejtmana přihlásily tři praktické lékařky, které dříve na infekčním oddělení pracovaly. Máme nabídky na výpomoc i pro další oddělení nemocnice,“ dodal Josef Mašek.

  • Nejčtenější

Labská je hotová, kraj začne stavět cyklostezku Ohře dlouhou 135 kilometrů

Po letech odkladů a s dokončením Labské stezky nyní Ústecký kraj začne pracovat i na stavbě 135 kilometrů dlouhé...

U karlovarského Thermalu budou dva bazény, jeden naplní jen termální voda

První návštěvníky přivítá po rekonstrukci karlovarský hotel Thermal v červnu. Na začátku léta začnou veřejnosti sloužit...

Soud zrušil osvobozující rozsudky nad muži obžalovanými z uvláčení mladíka

Vrchní soud v Praze zrušil rozsudek Krajského soudu v Plzni, který osvobodil dva muže obžalované z vraždy. Žalobce viní...

Nejsme ruská gubernie, zaznělo před konzulátem ve Varech. A hořely svíčky

„Na procházku, na procházku? „Jo, jo. Vždyť je tak krásně.“ Tak se v podvečer zdravili lidé před ruským konzulátem v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roky týral partnerku. Když ji přišla navštívit vnučka, vzal na obě sekeru

Dlouhé tři roky snášela týrání od partnera dvaapadesátiletá žena ze Sokolovska. Když jednou porušila tyranův zákaz a...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Sběratelce posílají lidé i poklady z půdy, nasbírala už 1500 kasiček

Po šesti letech provozu rodinného muzea na náměstí pod zámkem v Bečově na Karlovarsku se Jiřina Siváková konečně...

Odběrové místo na letišti ve Varech bude testovat i zájemce o hromadné akce

Další drive-in odběrové místo na testování onemocnění covid-19 se otevřelo v areálu krajského Letiště Karlovy Vary....

Skvosty z Moseru ozdobí tabuli královské rodiny i prezidentskou kancelář

Šikovné ruce sklářů z karlovarského Moseru se opět dokázaly prosadit na světovém trhu. Sklárna totiž získala exkluzivní...

Ostrovské koupaliště po opravě prokoukne, z jednoho bazénu budou dva

Po padesáti letech provozu bude pro ostrovské koupaliště nadcházející letní sezona tou úplně poslední. Až se za rok...

Advantage Consulting, s.r.o.
KRÁL JAKOSTI A KVALITY (40-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Karlovarský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...