Úterý 7. dubna 2020, svátek má Heřman, Hermína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. dubna 2020 Heřman, Hermína

Nemocnice čekají kvůli koronaviru stamilionové propady v hospodaření

  15:11aktualizováno  15:11
Na stovky milionů odhaduje Karlovarský kraj propad v hospodaření nemocnic v souvislosti s aktuální pandemií koronavirového onemocnění COVID-19. Stát má podle jeho názoru dát jasný signál, jak se k vzniklé situaci postaví.

U vchodu do karlovarské nemocnice vyrostl červený stan jako zázemí sloužící pro usměrňování příchozích do areálu nemocnice. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovarská krajská nemocnice (KKN) jede v současné době přibližně na polovinu kapacity. „Rušíme plánované operační zákroky, omezujeme rovněž ambulantní práci,“ uvedla předsedkyně představenstva KKN Jitka Samáková. 

Výjimkou jsou pochopitelně akutní případy. Omezení se ovšem negativně odrazí v hospodaření všech zdravotnických zařízení. Podle krajského radního pro oblast zdravotnictví Jana Bureše by bylo jedním z možných řešení, kdyby zálohové platby, které zdravotní pojišťovny nemocnicím posílají, nebyly zálohové, ale definitivní.

Obdobným problémům čelí i privátní nemocnice. „Od úterý je zastavena plánovaná operativa. Pacienti, kteří jsou již objednáni na operace, budou vyrozuměni o odložení zákroku personálem nemocnice,“ informovala Markéta Singerová, mluvčí nemocnic v Sokolově a Ostrově, které jsou součástí sítě zdravotnických zařízení Penta Hospitals. 

Nadále zde platí zákaz návštěv. „Návštěvy jsou možné pouze ve výjimečných případech, například u umírajících, výhradně však se souhlasem zdravotního ředitele. S platností od 19. března není umožněn vstup ani pro doprovod k porodu, a to bez výjimek,“ doplnila Singerová. V Karlovarské krajské nemocnici platí stejná pravidla.

Do nemocnice lze projít jen přes speciální stan

Všechny nemocnice ovšem musely přijmout i dílčí provozní opatření. Tím nejviditelnějším je vstup výhradně přes takzvaný triážový stan.

„V něm působí jak lékařský personál, tak medici. Pokud by při pohovoru vzniklo podezření na možné nakažení pacienta, je odveden jinou cestou na infekční oddělení,“ popsala mechanismus v karlovarské nemocnici Jitka Samáková.

Fotogalerie

V Karlových Varech je také zatím jediné mobilní odběrové místo v kraji. Stan, kde lékaři provádějí stěry, stojí v dolní části areálu. Podle krajského radního Jana Bureše je zásadním problémem nedostatek testovacích sad.

„Na něm vázne rozšíření těchto míst i do dalších nemocnic. Personál by byl, prostory taky, ale chybí sady. Snažíme se proto tlačit na Romana Prymulu, aby nám je dodal. V současné době jich máme asi 400,“ řekl za krajskou nemocnici Bureš. 

Vedle místa v nemocnici v kraji působí ještě dvě výjezdové skupiny, které nabírají vzorky přímo v domácnostech lidí, u nichž je podezření na nákazu.

Praktici se hlásí na výpomoc do nemocnice

Druhým zádrhelem je fakt, že hygienici a praktičtí lékaři neposílají do zařízení v nemocnici na testy dost lidí. „V Karlových Varech provedeme deset až patnáct testů za den, což neodpovídá možnostem místa,“ naznačil Bureš. 

„Indikace pacientů se přesouvá hlavně na praktické lékaře. Hygienici mají spíše trasovat kontakty nakažených,“ uvedl Josef Mašek, člen představenstva KKN, který má na starosti zdravotnický provoz nemocnice. Komunikační systém mezi praktiky a nemocnicí je podle jeho názoru nastavený dobře.

Karlovarská nemocnice má na infekčním oddělení k dispozici dvacet lůžek. Aktuálně na nich leží tři lidé s pozitivním testem na COVID-19. „Dva jsou zde delší dobu, třetího jsme přijali v úterý. Vypadá to, že bychom nyní mohli jednoho z pozitivně testovaných propustit,“ řekl Mašek.

Personálně je podle Maška infekční oddělení zajištěné dobře. Čtyři kmenové lékaře doplňuje dostatečný počet středního zdravotního personálu. „Navíc se na základě výzvy hejtmana přihlásily tři praktické lékařky, které dříve na infekčním oddělení pracovaly. Máme nabídky na výpomoc i pro další oddělení nemocnice,“ dodal Josef Mašek.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Osmnáctiletý opilý řidič s autem vyjel schody, po nehodě začal vůz hořet

V plamenech skončilo auto se čtyřmi lidmi, které havarovalo v Chebu. Pro vážně zraněného osmnáctiletého řidiče, který...

Českému lázeňství hrozí zánik, varuje svaz. Lázně prosí VZP a vládu o pomoc

Českým lázním hrozí kvůli opatřením proti šíření koronaviru zánik, tvrdí Svaz léčebných lázní. Obrátil se proto na VZP...

Divadlo ve Varech září. Opona od Klimta patří k nejkrásnějším v Evropě

Historická budova Karlovarského městského divadla je architektonickým a uměleckým klenotem lázeňského města, který od...

Obyvatele Krušných hor rozčilují turisté bez roušek i větší skupiny lidí

Lidé z krušnohorských obcí upozorňují na turisty, sportovce i chataře, kteří zejména o víkendu vyrážejí do hor a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samota a strach může způsobit víc škody než koronavirus, říká duchovní

Termín pandemie či koronavirus v této době rezonuje celou společností. Není tomu jinak ani v církvích. Dveře kostelů se...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Osmnáctiletý opilý řidič s autem vyjel schody, po nehodě začal vůz hořet

V plamenech skončilo auto se čtyřmi lidmi, které havarovalo v Chebu. Pro vážně zraněného osmnáctiletého řidiče, který...

Testy pro celou populaci nejsou reálné ani efektivní, říká epidemioložka

Epidemioložka a mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje Michaela Zajíčková nemá, ostatně jako v...

Pošta v Kraslicích kvůli koronaviru zrušila tradiční velikonoční razítko

Česká pošta nebude letos v Kraslicích na Sokolovsku razítkovat zásilky tradičním velikonočním razítkem. Důvodem je...

Chebští v nové obecní peci zažehli první oheň, chléb upečou v květnu

Chebská obecní pec má za sebou křest ohněm. Uvnitř shořela úplně první dávka dříví. Začala tak závěrečná technologická...

Najdete na iDNES.cz