Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. října 2021 Hedvika

Plány na konzervatoř se mění, škola v Lokti bude učit multimediální tvorbu

  14:21
Dlouholetý plán vzniku první konzervatoře v Karlovarském kraji se mění. Nově má jít o Střední školu multimediálních profesí a konzervatoř Loket. Fungovat by mohla od příštího roku.

Konzervatoř měla sídlit v budově Střední průmyslové školy v Lokti. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Původně chtěli krajští radní otevřít konzervatoř v Lokti od letošního září. Jenomže dřívější myšlenku bude nutné přehodnotit. Stát totiž mezitím ohlásil, že nyní vznik konzervatoří podporovat nebude.

„V nové koncepci vzdělávání v České republice je bohužel napsané, že už se nebudou konzervatoře rozšiřovat. Vůbec. Než jsme stihli naše rozhodnutí takzvaně zadministrovat, naběhla platnost nového usnesení. Je to velká překážka pro to, aby tady konzervatoř vůbec vznikla,“ řekl krajský radní pro školství Jaroslav Bradáč.

O zřízení konzervatoře namísto někdejší průmyslové školy v Lokti už několik let usiluje krajský zastupitel Petr Zahradníček. O budoucnosti nápadu byl minulý týden jednat na ministerstvu školství.

Potvrdil, že sice záměr do roku 2023 se zřízením nových konzervatoří nepočítá, nicméně krajští zastupitelé se na jejím vzniku shodli ještě před zveřejněním záměru. A na to berou nynější jednání ohledy.

Zastupitelé proto budou jednat o změně usnesení, podle kterého by mohl mít Loket od začátku příštího září Střední školu multimediálních profesí a konzervatoř. 

„Tato změna počítá v první etapě s otevřením školy s preferencí oboru Multimediální tvorba, což je čtyřletý obor zakončený maturitou. Zahrnuje například zvukovou tvorbu, základy zvukové techniky, hru na elektronické hudební nástroje nebo audiovizuální média a využívání nových technologií jako třeba youtubering, streaming a podobně,“ popsal Petr Zahradníček.

Absolventi najdou práci v reklamě nebo kultuře

Na páteřní program školy by v druhé etapě po roce 2023 navazovala žádost o rozšíření na obory Hudebně dramatické umění a Současný tanec - tedy obory náležící právě pod konzervatoře.

„Domnívám se, že by bylo proto vhodné i z finančních důvodů začít střední uměleckou školou zaměřenou na multimediální tvorbu a zároveň připravovat školu na rozšíření o obory konzervatoře. Takto s tím nemá problém ani ministerstvo,“ uvedl Petr Zahradníček. 

Zároveň doplnil, že u školy zaměřené na multimediální tvorbu je navíc velký převis poptávky. Studenti tohoto oboru by podle něj mohli plynule v průběhu studia přejít nebo se přiřadit navíc k oborům konzervatoře.

„Absolventi multimediální tvorby zároveň nemají problém s následným uplatněním v kulturní sféře, například v nahrávacích studiích, produkcích nebo redakcích audiovizuálních médií, reklamních a PR agenturách nebo jako OSVČ, ale také v umělecko-pedagogické oblasti, například jako učitelé v základních uměleckých školách,“ přiblížil krajský zastupitel. 

Podle něj se nabízí také otevření nových pilotních oborů, které ministerstvo školství chystá v souvislosti se získanými zkušenostmi s distančním vzděláváním v době koronaviru. Zároveň vidí jako atraktivní propojit školu, respektive praxe studentů, s produkcí karlovarského mezinárodního filmového festivalu.

Město nápad podporuje

„Stále pevně věřím, že střední umělecká škola, která by se zaobírala multimediální tvorbou, hudbou a tancem, prostě u nás v kraji chybí a pomohla by udržet talentované mladé studenty v regionu,“ řekl Petr Zahradníček.

Podle starosty Lokte Petra Adamce škola neskutečným způsobem rozvíjí město, což opírá o vlastní zkušenost. A pokud by v Lokti fungovala střední škola, byla by obrovským přínosem. Ať už by šlo o průmyslovku či uměleckou školu. „Myslím si, že umělecká škola by mohla mít ještě přidanou hodnotu pro rozvoj města,“ uvedl. 

Upozornil přitom, že jednou z velkých aktivit kraje i Mikroregionu Sokolov-východ je kreativní průmysl. „Dokážu si představit, že by se škola na tento trend zaměřila a myslím si, že by to mohlo i fungovat, ale jsem realista,“ podotkl starosta. 

Poukázal přitom, že kraj chce opravovat za stovky milionů korun karlovarskou střední uměleckoprůmyslovou školu, jejíž starší budova je v havarijním stavu, a priorita zřejmě půjde tímto směrem.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíKarlovy VaryChebSokolovMariánské Lázně, , další

  • Nejčtenější

Soud pravomocně osvobodil muže, který původně dostal doživotí za dvě vraždy

Pražský vrchní soud pravomocně osvobodil Roberta Tempela viněného z dvojnásobné vraždy spáchané v roce 2001 na...

Jágr bodoval, ale Kladno nezvládlo přestřelku s Kometou. Derby pro Vary

Hokejová extraliga pokračovala dvěma předehrávkami čtrnáctého kola. První západočeské derby sezony vyznělo lépe pro...

Relikviář sv. Maura zdobí mytický ropuší kámen, ukázalo čištění

Unikátní objev učinili odborníci při čištění relikviáře sv. Maura na zámku Bečov. Mezi ozdobami národní kulturní...

Při úrazu přišel o obě ruce, nohu a sluch. Na speciálním kole teď zdolává vrchy

Premium Pět let se devětačtyřicetiletý Jiří Hos z Chebska potýká s následky pracovního úrazu. Vyučeného elektrikáře při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Matka a dcera zbily mladíka kvůli půjčce, podržel jim ho jejich známý

Až osm let vězení hrozí trojici útočníků, kteří podle policie před karlovarskou restaurací zbili dvacetiletého mladíka....

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Zraněný čáp se sžívá s protézou, nadšený student mu ji stále vylepšuje

Už čtvrtý model protézy dostalo mládě čápa bílého, které na hnízdě v Chebu přišlo o část nohy. Na 3D tiskárně mu...

Vzácná ikona putovala do františkolázeňského chrámu tisíce kilometrů

Tisíce kilometrů putovala s legionáři vzácná ikona Krista Vševládce. Obraz od ruského Zborova nakonec zakotvil v...

Matka a dcera zbily mladíka kvůli půjčce, podržel jim ho jejich známý

Až osm let vězení hrozí trojici útočníků, kteří podle policie před karlovarskou restaurací zbili dvacetiletého mladíka....

Dříve problémovou ubytovnu Vary nekoupí, majitel ji opraví a byty prodá

Překotný vývoj na trhu cen s nemovitostmi zcela změnil plány Karlových Varů v souvislosti s dříve problémovou ubytovnou...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...