Sál v Císařských lázních bude levnější, oprava může začít na podzim

  8:55aktualizováno  8:55
Vedení Karlových Varů představilo první detaily týkající se podoby chystaného sálu pro symfoniky. Vznikne jako vestavba do atria Císařských lázní, které patří kraji. Rekonstrukce této národní kulturní památky by mohla začít na podzim.

Karlovarské Císařské lázně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Ověřovací studie přišla s tím, že je možné umístit do prostoru zhruba 300 až 380 lidí. Původní požadavek orchestru byl téměř dvakrát tolik, to znamená zhruba 600 lidí. Jinak si ale myslím, že ověřovací studie ukázala, že bez toho, aniž bychom zasáhli do samotné budovy, jsme schopni takový sál postavit,“ uvedla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (podrobněji v článku Sál v Císařských lázních vyřeší na pár let chybějící zázemí pro symfoniky). 

Zároveň připomněla i požadavek města, podle kterého má být sál víceúčelový. Nesloužil by tedy jen Karlovarskému symfonickému orchestru (KSO), ale také pro jiné koncerty, divadlo, kino či ke konferencím.

„Nyní předáme ověřovací studii kraji a budeme doufat, že vše dopadne tak, že se nám podaří tento sál v Císařských lázních vybudovat,“ řekla primátorka. 

Náklady na vestavbu by podle ní neměly překročit 100 milionů korun. Sál umožní práci se sedačkami, jevištěm i hledištěm, pod pódiem bude prostor pro zkušebny symfoniků. Podle primátorky se návrh sálu líbí celému vedení radnice. „Myslím, že všichni byli z této možnosti nadšení,“ komentovala. 

Důvody jsou přitom dva. Jednak nižší náklady než původně uvažovaných zhruba 150 milionů korun, a pak také nové sídlo pro orchestr. Ten má v současnosti zázemí v Lázních III. Ty jsou však soukromé a orchestr je v nich do roku 2022 věcným břemenem.

Fotogalerie

„Důležité je to, že budeme mít symfonický orchestr vyřešený, ale budeme mít i sál, který v této oblasti chybí. Možná tím najdeme i určitým způsob využití pro Císařské lázně,“ konstatovala Andrea Pfeffer Ferklová.

O vybudování vyhovujícího sálu pro KSO, kterému chybí vhodné zázemí a jeho koncerty jsou přitom vyprodané, se už dva a půl roku snaží členové spolku Koncertní sál pro Vary. Jeho vznik v Císařských lázních byl jednou z možností.

„Vedení orchestru se se studií teprve seznámí, a to příští týden, kdy k ní zaujme stanovisko,“ uvedl koncertní mistr a člen spolku Martin Ondráček. Na schůzce má být ředitel KSO Petr Polívka i šéf Kanceláře architektury města Petr Kropp.

Kraj by rád rekonstrukci Císařských lázní za zhruba půl miliardy korun zahájil co nejdříve. Firmy, které mají o zakázku zájem, se mu mohou hlásit do 4. září. Zástupci úřadu pro ně před časem uspořádali i prohlídku budovy, na kterou jich dorazilo sedm. 

Hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová už má od primátorky ohledně vestavby první informace. Studii chce ještě předat k posouzením odborníkům.

„Budeme ji řešit až potom, co se podaří vysoutěžit rekonstrukci Císařských lázní, protože to je teď pro nás priorita,“ uvedla. Kraj už podle ní získal také pravomocné rozhodnutí ministerstva kultury o tom, že na opravu pošle dotaci 250 milionů korun.

„Máme to černé na bílém a řešit to bude příští rada. Mám z toho obrovskou radost,“ řekla hejtmanka. 

Kromě státní dotace se bude na obnově národní kulturní památky podílet také kraj, který uvolní 200 milionů, a Karlovy Vary, které pošlou 100 milionů korun. Oprava se uskuteční na etapy, poté by měly Císařské lázně sloužit zejména ke kulturním účelům.

Nejčtenější

Režisér byl po inhalaci u pramene 40 minut bez kyslíku. Je v kritickém stavu

Záchrana muže, který se v Mariánských Lázních otrávil v šachtě, když inhaloval...

Režisér Jan Kačena (37) skončil po inhalaci výparů z Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních ve velice vážném stavu...

Ztracený hoch s autismem spadl do řeky, vypátrali ho na poslední chvíli

Policista Petr Balog skočil pro chlapce do řeky Ohře.

Takřka na poslední chvíli se policii podařilo vypátrat autistického chlapce, který v neděli ujel rodičům ze zahrady na...

Bereme tři tisíce a Startky stojí čtyři koruny, zapsali dělníci roce 1978

Otec Vít Metoděj Kout ukazuje obsah časové schránky nalezené v nejvyšší kupoli...

Překvapení čekalo na tesaře při opravách nejstaršího pravoslavného svatostánku v republice. Cibule nejvyšší věže chrámu...

Muž pohlavně zneužíval děti svých známých a partnerek, říká žalobce

Jednapadesátiletý muž čelí obvinění ze znásilnění dětí. Obvinění od počátku...

Před plzeňským krajským soudem stanul jednapadesátiletý Ladislav P. obžalovaný z pohlavního zneužívání dětí na...

Muž nechal svého psa běhat na volno, kde neměl, zvíře pokousalo chlapce

Ilustrační snímek

Až na rok do vězení může jít majitel středoasijského pasteveckého psa z Karlovarska, který nechal zvíře pobíhat na...

Další z rubriky

Krasličtí se bojí o sbírku hudebních nástrojů, žádají o pomoc kraj

Jedním z obdivovaných exponátů je už léta tuba vysoká bezmála dva a půl metru....

Pomozte nám. Takovou prosbu posílají lidé z Kraslic prostřednictvím petice krajským zastupitelům kvůli sbírce...

V Karlovarském kraji prudce stoupl zájem o hornické památky

Prohlídka Rudé věži smrti, významné památky zapsané v UNESCO. (13. září 2019)

Krušnohorským městům v Karlovarském kraji stoupla během prázdninových měsíců návštěvnost. Pocítili to i správci...

Muž nechal svého psa běhat na volno, kde neměl, zvíře pokousalo chlapce

Ilustrační snímek

Až na rok do vězení může jít majitel středoasijského pasteveckého psa z Karlovarska, který nechal zvíře pobíhat na...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz