Co dál s krajskou nemocnicí? Dotovat ji, nebo pronajmout, říká ředitel

  19:37aktualizováno  19:37
Buď se smířit s tím, že krajská nemocnice v Karlových Varech a Chebu prodělává ročně 50 až 100 milionů korun, a ztrátu dotovat z rozpočtu kraje, nebo ji prodat či pronajmout strategickému partnerovi. Jen tyto dvě možnosti má vedení kraje podle generálního ředitele Karlovarské krajské nemocnice Petra Svobody.

Petr Svoboda prosazuje model se silným krajským špitálem ve Varech (se všemi obory) a s menšími okresními špitály. Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Tak vypadá stručně Svobodova koncepce, kterou dostal za úkol sepsat na téma budoucnost akutní péče v regionu. O dalším osudu zdejšího zdravotnictví rozhodnou krajští zastupitelé zřejmě už v dubnu.

Ředitel o svých variantách promluvil poprvé veřejně na úterní tiskové konferenci. A zaskočil přítomného náměstka hejtmana a šéfa ČSSD v kraji Miloslava Čermáka. "Prodej ani pronájem krajské nemocnice nepřichází vůbec v úvahu," zareagoval náměstek okamžitě.

Svobodu k veřejnému vystoupení vyprovokovala aktivita manažerů firmy Nemos (řídí soukromou Nemocnici v Ostrově a pronajatou v Sokolově). Nemos pro kraj zpracovává svůj návrh koncepce a nabízí politikům, že klidně bude řídit i Karlovarskou krajskou nemocnici (KKN) a efektivněji (více čtěte zde).

Svoboda se takovým plánům vysmál. "Stále poslouchám, jak všechno bude báječně fungovat, když Nemos nemocnici manažersky převezme." Nemyslí si, že přeskupením oborů a péče se dá extrémně ušetřit.

Zdůraznil, jak krajská nemocnice finančně doplácí na to, že politici před třemi lety oddělili sokolovský špitál a pronajali ho firmě Nemos. Zatímco krajská nemocnice si své stamilionové dluhy za sebou vleče dál, tak sokolovská je oddlužená. Starý dluh 63 milionů korun za ni zaplatila právě krajská nemocnice.

O další miliony přichází KKN podle Svobody kvůli odpisům přístrojů pronajatých Nemosu. "Vznikla ekonomická nerovnost, naše a jejich podmínky nejsou stejné," uvedl generální ředitel KKN.

Čermák se sokolovské nemocnice zastal. Připomněl, že ji kraj pronájmem zachránil před zavřením, a kdyby zanikla, musela by KKN tak jako tak sokolovský dluh hradit. Odpisy se navíc začnou krajské nemocnici časem vyplácet.

Představa ředitele: silný krajský špitál a menší okresní

Naposledy Svobodu namíchlo, když Nemos přišel s plánem operovat v Sokolově pacientky s rakovinou prsu. Prsní žlázy se totiž operují v Karlových Varech - loni 158 žen. "Kapacitně na to stačíme. Otevírat další centrum pro léčbu prsu v Sokolově by bylo zbytečné plýtvání. Navíc tam nemají a nebudou mít nutnou nukleární medicínu," vymezil se Svoboda vůči Nemosu.

Petr Svoboda prosazuje model se silným krajským špitálem ve Varech (se všemi obory) a s menšími okresními špitály.

"Pacienty musíme zachraňovat i za vysokých nákladů. U nás vítězí medicína, ne ekonomika. Když se zastupitelé rozhodnou obráceně, dobré to nebude," dodal Svoboda.

Lékařský ředitel krajské nemocnice Josef März si navíc stěžuje na komunikaci s Nemosem. Ten prý v listopadu dal písemně až na poslední chvíli vědět, že v Ostrově do konce roku zavře chirurgii.

Když na čas zavřela chirurgie v Ostrově, obešlo se to bez potíží. "Nestalo se nic. Z toho vyplývá, že množství lůžek je v kraji nadbytečné," míní März.

Nevadilo by mu zavření jedné ze čtyř porodnic a gynekologií. Krajská nemocnice oslovila dopisem všechny zastupitele a pozvala je, aby se před hlasováním o koncepci přišli do špitálu podívat a zeptat se na to, co je zajímá.

"Nejhorší bude, když při hlasování nebudou vědět, jak péče funguje a jak je financována," obává se März. Podle něj nejde o lobbing.

Autor:

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Další z rubriky

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Zámek Kynžvart jako jediný z Česka usiluje o titul Evropské dědictví

Zámek Kynžvart se představil netradičně za svitu svíček.

Zámek Kynžvart na Chebsku chce získat titul Evropské dědictví. Nakročeno má dobře. Historická perla byla do Bruselu...

K volajícímu autu poslali vyprošťovací tým, nezraněný řidič už byl venku

Havarované auto nedaleko Karlových Varů samo zalarmovalo záchranáře.

Auto vybavené systémem automatického tísňového volání eCall havarovalo dopoledne na silnici z Karlových Varů směrem na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz