Pondělí 6. července 2020, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. července 2020 Státní svátek.

Do štol pod Komorní hůrkou se lidé poprvé podívají snad už v srpnu

  9:51aktualizováno  9:51
Do Goethovy štoly pod Komorní hůrkou se co nevidět vrátí výzkumníci. Letos mají v plánu prokopat zbylou část chodby až k vulkánu. Hotovo by mělo být v srpnu, kdy se také plánuje otevření části štol pro veřejnost.

„V současné době řešíme administrativní záležitosti. Předpokládáme, že přibližně za měsíc už bychom mohli pokračovat v práci přímo na místě ve Františkových Lázních,“ uvedl Milan Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd, který se zpřístupněním chodeb pod přibližně sto tisíc let starou sopkou zabývá už několik let.

Fotogalerie

Ten také informoval, že odborníci České geologické služby vytvořili animaci toho, jak nejmladší vulkán na našem území vlastně vznikl, na jaká místa nejvíce padal sopečný popel a kam se vydal proud lávy, který se z kužele vylil. Animace také ukazuje, kudy vedou štoly, které zde nechal vykopat hrabě Šternberk.

„Nově vyhloubený úsek chodeb bychom chtěli otevřít pro veřejnost k 270. výroční narození Goetha, což bude přesně 28. 8. letošního roku,“ řekl Brož s tím, že při této příležitosti by akademici rádi uspořádali ve městě konferenci a pozvali na prohlídku Komorní hůrky i zástupce Z Frankfurtu nad Mohanem, kde se slavný básník a mineralog Goethe narodil.

Vědci také chtějí z nejhlubších částí chodby odebrat vzorky a připravit je pro horninový rozbor. To jim umožní zpřesnit stáří sopky, což pomůže zmapovat vulkanickou činnost v oblasti a lépe porozumět zemětřesným rojům, které se na západě Čech objevují.

Komorní hůrka, která se v okolním terénu podobá jen mírné vyvýšenině, leží v Chebské pánvi. Tyčí se do výšky 503 metrů nad mořem a naposledy činná byla zřejmě na konci třetihor. Úplně první vědecký výzkum Komorní hůrky inicioval básník, vědec a mineralog J. W. Goethe. Ten se přímo na vrcholku vyvýšeniny sešel v roce 1822 s hrabětem Kašparem Šternberkem a navrhl proražení chodby do nitra hory.

Cílem bylo rozřešit spor, zda je hůrka sopečného původu nebo vznikla usazováním minerálů ve vodním prostředí. Při hloubení jedné z postranních štol horníci skutečně narazili na sopečný kráter, vyplněný ztuhlou lávou. Podařilo se tak dokázat, že Komorní hůrka kdysi skutečně bývala aktivní sopkou.

Podle akademika Brože je tak Komorní hůrka jedním z mála vulkánů, pod kterým se kopaly štoly nikoli kvůli těžbě, ale pouze k výzkumným účelům.

Na jižním úpatí sopky, v místě, kde chodba ústí na povrch, dal v roce 1837 hrabě Kašpar ze Šternberka, spoluzakladatel Národního muzea v Praze a mecenáš české vědy, vztyčit empírový žulový portál s nápisem a letopočtem. Goethe, který byl od začátku zastáncem sopečného původu vyvýšeniny, se však potvrzení svých domněnek nedožil. Zemřel v březnu 1832 ve Výmaru.

  • Nejčtenější

Biskup uvolnil z funkcí loketského faráře a poslal na něj policii

Ze všech funkcí uvolnil plzeňský biskup Tomáš Holub faráře Jiřího Majkova z Lokte na Sokolovsku. Jako důvod uvedl...

Překvapení na karlovarském letišti. S boeingem tam trénoval thajský král

Když ve středu proletělo na Karlovými Vary dopravní letadlo, naprostá většina lidí jen mávla rukou. Další dopravák na...

Tady Vary. Bartoška s Ebenem zahájí z prázdného sálu náhradní festival

Přestože byl karlovarský festival letos zrušen, jeho náhradní putovní program, přehlídka Tady Vary ve vašem kině, se v...

Při rvačce před obchoďákem letěl vzduchem dopravní kužel i lahev alkoholu

Dva muži se porvali na parkovišti před obchodním domem v Karlových Varech. Jeden po druhém hodil dopravní kužel, ten mu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biskupství dostalo udání, že se farář nevhodně choval k nezletilým

Loketský farář Jiří Majkov, kterého plzeňský biskup Tomáš Holub uvolnil ze všech funkcí, je podezřelý ze zneužívání...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

V Bečově bude největší vodní zahrada, vzniká z bývalých rybích sádek

V Bečově na Karlovarsku začíná růst jedna z největších vodních zahrad v republice. Rozšíří areál tamní botanické...

Chybí jim festival, tak si knihovníci zahráli na filmové hvězdy z plakátů

Netradiční výstavu připravili pracovníci karlovarské krajské knihovny. Jde o 28 fotomontáží, v nichž se knihovníci...

Policie hledá zloděje v klobouku, vzal ho i s trikem z ukradeného auta

Sokolovští policisté pátrají po zloději, který ukradl auto a pak s ním havaroval. Ještě předtím se ale převlékl do...

Vary si půjčí 700 milionů, plánují za ně postavit most i koncertní sál

Město Karlovy Vary si plánuje půjčit 700 milionů korun. Peníze chce lázeňská metropole použít na financování...

Najdete na iDNES.cz