"Kniha je podstatně rozšířená. Podařilo se mi z pozůstalostí a soukromých sbírek získat další dokumenty, některé jsou naprosté unikáty a ještě nikdy nebyly publikované," prozradil Matějíček.
Autor se věnuje například převzetí chebského letiště českými vojenskými piloty v roce 1918. Povedlo se mu získat i podrobné plány letecké továrny v Chebu včetně tajemstvím a mýty opředené podzemní části.
"V Chebu Němci mimo jiné vyráběli za druhé světové války i první tryskové letouny," poznamenal Matějíček.
Ten se nezalekl ani kontroverzního tématu, poválečnému vyhnání německých obyvatel z Chebu. "Zatímco v první knize bylo necelých tři sta fotografií a dokumentů, v nové je jich přes sedm stovek. Podařilo se mi například sehnat záznamy o všech leteckých haváriích na chebském letišti v době první republiky," uvedl.
Knihu Matějíček poprvé představí v úterý v chebské Městské knihovně v 18 hodin.
Letecké a vojenské historii se Matějíček nevěnuje jen ve svých knihách. Před dvěma roky se podílel na vzniku dokumentárního filmu Válečné události Cheb 1945 sestříhaného z dobových záběrů nacistických i amerických válečných kameramanů (více čtěte zde). Snímek mapuje události v Chebu od roku 1938 až po osvobození.
Významně přispěl i k obnovení chebských Leteckých dnů, které se na letišti v poslední době konají každé dva roky. Po sametové revoluci se Matějíček mohl naplno věnovat své celoživotní lásce - letectví. Stál u vzniku Ultralight Clubu Cheb.