Klub Věcí veřejných v Chodově skončil, v Karlových Varech je rozštěpený

  11:24aktualizováno  11:24
Věci veřejné si vyříkávají, jak se postavit ke kauze, která otřásá stranou i vládní koalicí. Pondělní jednání předsedů klubů VV v Karlovarském kraji ukázalo, že region stojí za stranou a jejím předsedou Radkem Johnem. Výjimkou je Chodov.

V Karlových Varech VV stojí za vedením strany, jejich poslankyně Suchá má ale ke straně výhrady | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Předseda chodovského klubu opustil předčasně pondělní jednání s tím, že tento klub končí," popsal tajemník krajské kanceláře VV Martin Kubát.

Chodovská buňka strany má čtyři členy a patří k těm nejmenším v Karlovarském kraji. Její předseda Ladislav Paštéka měl ráno vypnutý mobilní telefon. Přitom o Paštékově konci ve VV se mluvilo již dříve v souvislosti s jeho členstvím v extremistické ultrapravicové Národní straně. Tehdy se ho ale předseda Věcí veřejných Radek John zastal a Paštéka ve straně zůstal.

Podle Kubáta zbytek předsedů klubů vyjádřilo podporu předsedovi Věcí veřejných Radku Johnovi. "Celou kauzu považujeme za mediální kampaň," vysvětlil Kubát.

Bárta by měl přijet a vysvětlovat, míní region

VV Karlovarského kraje kromě vyjádření podpory do Prahy posílají vzkaz, aby jim ministr Vít Bárta přijel vše vysvětlit osobně. Dva poslanci - Jaroslav Škárka  a Kristýna Kočí - Bártu minulý týden obvinili, že se je pokusil uplatit. Otázky také zůstávají nad vlivem bezpečnostní agentury ABL, kterou Bárta dříve vlastnil, na českou politiku. Bárta již podal rezignaci, prezident Václav Klaus ji ale zatím nepřijal.

Předsedové klubů se také dohodli, že o kauze budou ještě jednat se svými členy. "Mám to s nimi prodiskutované a závěr je, že stojíme za programem Věcí veřejných," popsala předsedkyně klubu VV v Chebu Jarmila Dušková.

Karlovy Vary podpořily stranu i přes výtky poslankyně Suché

Nejasnosti zatím zůstávají kolem klub VV v Karlových Varech. Jeho vedení vyjádřilo podporu straně. Ještě před tím ale nahlas vyslovila pochybnosti členka karlovarského klubu, poslankyně Jana Suchá. Již několik dnů se proto rozhoduje, zda vystoupí z poslaneckého klubu strany a nevylučuje ani odchod ze strany.

Vadí jí například to, že poslanecký klub se scházel bez některých svých členů a jednal nikoliv ve Sněmovně, ale sídle VV v pražské Štefánikově ulici.

"Ten prostor na mě nepůsobí příliš dobře. Ve Štefánikově ulici jsme odevzdávali mobily, byli jsme kontrolování detektorem kovů. To mi nikdy nebylo příjemné," řekla v pondělí iDNES.cz. Suchá.

Suchá v pondělí iDNES.cz řekla, že rozhodnutí oznámí po jednání krajských předsedů VV. V úterý ráno ale měla vypnutý mobilní telefon. To, zda dorazí na odpolední setkání členů poslaneckého klubu v Praze, nemají jasno ani její kolegové z regionu.

"Na pondělním jednání nebyla paní poslankyně konkrétní. Řekla nám jen, že se rozhoduje a že není s některými věcmi spokojená," dodal tajemník krajské kanceláře VV Martin Kubát. Podle Duškové Suchá kolegům shrnula situaci s tím, že je profesí advokátka a nechce dát jen na informace z novinových článků. "Čeká na konkretizaci případných obvinění, která tam byly a posléze se rozhodne," uvedla Dušková.

Autor:

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

O nehodě se už lidé dozvědí včas, slíbil Karlovarský kraj i hasiči

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

O únorové havárii v generátorovně Sokolovské uhelné ve Vřesové se lidé dozvěděli příliš pozdě. Na to, že se vůbec něco...

Zámek Kynžvart jako jediný z Česka usiluje o titul Evropské dědictví

Zámek Kynžvart se představil netradičně za svitu svíček.

Zámek Kynžvart na Chebsku chce získat titul Evropské dědictví. Nakročeno má dobře. Historická perla byla do Bruselu...

V Ohři je spousta zajímavostí, nemusíte ani k moři, říká autor knihy

Jan Matějů, geolog, botanik a zoolog karlovarského muzea, s novou knihou Ryby a...

I v místních vodách existuje pod hladinou rozmanitý život, který stojí za prozkoumání. Tvrdí to Jan Matějů, odborník v...

Najdete na iDNES.cz