Majitele a dlouholetého hledače kešek Jana Hanáka oslovila policie před týdnem.
GeocachingHra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané cache, o níž jsou známy její zeměpisné souřadnice. Každá „keška“ má svého zakladatele, který se o ni stará. |
„Byl jsem v té době ve Velké Británii, proto komunikace mezi policií a mnou probíhala přes mé kamarády. Ochranka prezidenta asi zjistila, že existuje geocaching. Požádali mě proto, jestli bych dočasně nemohl kešku deaktivovat a fyzicky zajistit, aby na místě žádná schránka nebyla,“ popsal tvůrce jedné z lázeňských schránek Hanák.
„Majitel musel odstranit svou kešku z bezpečnostních důvodů,“ potvrdila policejní mluvčí Zuzana Týřová.
Podle Hanáka policistům nejvíce vadila možnost, že by se do schránky mohlo umístit cokoliv. Navíc se jim nelíbilo ani to, že by okolo hotelu běhali nadšenci s GPSkami.
„Je to naprosto ulítlé. Jen v Praze jsou tisíce a tisíce kešek. To by pan prezident nemohl ani vyjet z Hradu, aniž by na jednu nenarazil. A to nikomu nevadí,“ zlobí se Hanák. A dodává, že Česká republika je geocachingovou velmocí, kde na kilometr čtvereční připadá jeden z nejvyšších počtů kešek.